priit andevei kirjutas:Ja veel:mul jäi kahe silma vahele,eton küsitud- milline võimsus kiirgub antennist-.Seee sõltub ju antenni võimendusest,kui väga robustselt läheneda, kuna ei ole mainitud millise antenniga on tegemist.
Tegelikult jõuab toodud arvutuskäigu järgi antennini jah 7.5W, loodetavasti kiirgub see sealt ka välja. Aga antenni võimendus on sellesmõttes "libavõimendus", et ta saavutatakse ainult suunadiagrammi abil. Seepärast esitataksegi antenni võimendus mingi teadaoleva allika suhtes (näiteks praktikas vist peaaegu et teoreetilise isotroopse kiirgaja või sagedamini ideaalse dipooli suhtes). Üsna täpse analoogiana võiks tuua 100 W elektripirni reflektoriga ja ilma.
Pika yagiantennil puhul suunatakse valdav osa antenni jõudvast energiast üsna kitsa kimbuna antennist välja. Loomulikult on tolles yagi kiiratavas kimbus energiatihedus suunadiagrammi maksimumi suunas palju suurem kui sama energia kiirgumisel nt. vertikaalantennist (suvalises suunas asimuudis). Et saada samasugune energiatihedus vertikaalantenniga, tuleb sinna kahe antenni võimendustegurite suhte jagu rohkem energiat sisse pumbata...
Muide, see küsitud ülesanne on oma olemuselt mõnevõrra ebakorrektne. Jüri Ruut ja mina esitasime selle sel aastal TÜ kursusel "Amatöörraadioside alused" koduse ülesandena ning Viljo Allik ES5PC juhtis tähelepanu SWR väärtuse mitterealistlikkusele... Nii pika kaabli ja niivõrd suure sumbuvuse korral ei saa SWR kuidagi sedavõrd kõrge olla (sest tagasi peegelduv raadiolaine sumbub samuti kaablis ära), pigem on siukse kaabli puhul tegu efektiivse dummy-loadiga. Ülesanne oli samas justnimelt tolle elementaarse arvutusoskuse kontrolliks (mida siin ka esitati).