Tuulegeneraator

Kõik muu millele oma kohta (veel) pole.
ES6EI
QTH Locator:

Re: Tuulegeneraator

Postitus Postitas ES6EI »

Ja, jaa, mehed! See aktsiisi värk on tõsine asi!! Üks mees ehitas oma ojale hüdroturbiini ja olidki varsti vastava seaduse täitmise jälgimise eest palkasaajad kohal!! Ma ei tea praegu, millega tal see asi lõppes? See on mingi loodusresursside kasutamise seadus jah. Ma uurin ühelt teadjalt mehelt ja üht-teist siis vast ka siin või ...?
73!
vänts
QTH Locator:

Postitus Postitas vänts »

Tere,mul ka venekeelset lugemist päris palju.Pole mõtet jalgratast leiutada,enne ikka tuleb päris palju asju endale selgeks teha.Siin üks viide: http://valerayalovencko.narod2.ru/
vänts
QTH Locator:

Postitus Postitas vänts »

es2apr
QTH Locator:

Postitus Postitas es2apr »

Panen siis oma isiklikud mõne aastase kogemuse killukesed Keri saarel elektri tootmisest tuulest ja päiksest. Elektrit on seal vaja selleks, et veebikaameraid, ilmajaama, interneti ühendust, PMR repeaterit ja ülejäägi korral ka läpakaid, moblasid ja valgust toita.

Lühidalt eelnevaks sissejuhatuseks, et tuulest ja päiksest stabiilse elektrivarustuse saamine osutus keerulisemaks ja kallimaks kui arvata võib.
Mõned olulised iseärasused on need, et Keri saarel on kõige enam esinev tuule kiirus 9m/s. Ning et seadmed peavad töötama järelvalveta isepäi kuude kaupa talve perioodil.

Väiksed tuulegeneraatorid on osutunud väga ebatöökindlateks. 3,5 aastaga on 3 tükki hingusele läinud. Kõva tuul on kõigile liiga teinud kuigi passis on lubatud kuni 50m/s. Ilmajaam ei ole registreerinud aga suuremaid kiiruseid kui 30m/s.
Ühel kiilus tuulest väljapööraja kinni ning tuul põletas mähise ühtlaseks klimbiks. Teisel murdus labast ots ära ning disbalans peksis elektroonika segi, tekitas lühiseid, põletas mähist ja laagri pani logisema. Ära remondituna ei suutnud tormituult pidurdada ning põles mähis koos elektroonikaga korralikult sisse.
Samas 300W tuulegeneraator on talvisel ajal asendamatu. Optimaalsete tuultega suudab ta anda kuni 250 A/h päevas, mida ma olen näinud. (12V)

Talvistel kuudel päikse elektrit praktiliselt ei ole. Need on siis detsember-jaanuar.
Siin on viimase 3 nädala jooksul toodetud ainult 10A/h, samas kui suvise päikselise ilmaga 2x90w paneelid annavad 60-70A/h.

Kuna see süsteem peab töötama omaette siis, paljude probleemide lahendamiseks ehitasin väikse kontrolleri, millel on üle neti programmeeritav taimer, mis lülitab toiteid sisse ja välja ning valgus andur veebikaamerate jaoks. Lisaks jälgib aku pingeid ja on suuteline toited või laadijad maha võtma, kui pinge väljub normi piirest. Jälgib ka akupinget mis on talvisel ajal oluline.
Kõige vahvam asi on see, et ta saadab statistilisi andmeid weebi, kust saab jälgida süsteemi olekut. Nii et ükski asi ei tule üllatusena ja saab hakata ettevalmistusi juba pikalt ette tegema, kui midagi peaks nihu minema, et saarele pääseda.
Siit saab jälgida: https://pachube.com/feeds/7458
Hetkel tuulegeneraator ei tööta mistõttu on süsteem väga kokkuhoiu rezhiimil ning homme lähengi akusid bensiinigenekaga laadima. Öösiti on ühendus saarega vaid mõned korrad et ilmajaama infot allalaadida. Päeval töötab kõik valgel ajal kui kaamerad töötavad.

Seda kõike on selleks vaja et akud enneaegselt tuksi ei läheks. Hetkel on üks komplekt juba 3 aastaga maha kantud kuna juhtus igasugu asju, sest kedagi ei olnud juures. Ning ka olemasolev ilmutab väsimust peale mõningaid "õnnetusi".
Akude elueaks hea kasutuse korral võib pidada 5 aastat. Kuid igasugu kogemata ülelaadimised ja lõpuni tühjendamised lühendavad nende eluiga märgatavalt.
Hetkel on saarel akumahtu 600A/h. 12V Reaalselt aga vähem, kuna temperatuur piirab. hetkel aku temperatuur -4,6C.

Tüüpiline koormusvool on 1,3A. Päikse patareid annavad kuni 9,5A ja tuulegeneraator kõigub väga suurtes vahemikes. Max mida näinud olen, on 27A. Tüüpiline kõikumine minuti jooksul on tormise ilmaga 15-25A Nii et selline ebakvaliteetne energia sobib akude laadimiseks ja vahetuks kütteks.

Kui mõelda tuulegeneraatori praktilisele kasule, siis mina ei võtaks vaeva ette alla 5kW võimsuse. samas 20kW ja rohkem on juba liiga suur ja raske ise käsitsemisele. Tuulekas peab olema täis automaatne kõiksugude sisseehitatud kaitsemehhanismidega, et väikse vea tõttu terve generaator ei hävineks. Suuri genekaid tormiga üksi seisma ei saa, ta peab seda ise tegema. Samuti liigse vibratsiooni korral mis võib tekkida näiteks ebaühtlasest jäitest labadel.
Isiklikult kahtlen väikeste tuulikute majanduslikus kasulikkuses (20kw ja vähem). Nendega on küllalt palju lisa vaeva ja ootamatuid kahjusid. Lihtsam on eletrit traadist võtta. See tasuta elekter on väga näiline. Kui elatakse ainult tuulest ja päikesest peab oma energia tarbimise harjumusi oluliselt muutma. Igasugu vahvad põrandakütted, elektriboilerid jms suurevõimsuselised asjad võib ära unustada, sest elektrit ei ole pidevalt ja garanteeritult ning üldiselt ei suuda keegi endale sellist akupanka soetada et puhverdada pimedaid ja tuulevaiksed ilmasid.
Sellised mõtted.
Aga katsetamiseks ja täiendamiseks ja leiutamiseks kui huvi on, siis on see muidugi väga vahva tegevus. Nii tore kui raadio käiks sõltumatu rohelise energiaga :)
Kasutaja avatar
officer
QTH Locator: KO29KL

Postitus Postitas officer »

Asjalik ja realistlik kirjatükk...edu sulle!
See sinu viimane lause meeldis eriti, kuna plaanin ka oma hamshack'i aparatuuri viia vähemalt osaliselt päikeseenergiale, aku mahtuvusex plaanin 100Ah(kollane Optima). Mitte, et ma nii väga "rohe-pede" oleks, vaid ei meeldi ntx. see, et kui raadiod standby's on, kulutan 60W/h ainuüksi(!) 220/12V toiteploki tühitarbimise peale...
ES2JT
Kasutaja avatar
Hunt
QTH Locator:

Postitus Postitas Hunt »

Aitäh, es2apr, sedasorti reaalset praktikat on alati huvitav lugeda. Kas viitsid ka üles lugeda ka kasutatud seadmete mudelid?
Kasutaja avatar
ES2RDX
QTH Locator:
Kontakt:

Postitus Postitas ES2RDX »

Siin tutvumiseks erinevaid tööstuslike väikesevõimsusega tuulegeneraatoreid:
http://www.allsmallwindturbines.com/

Minu meelest parimad tuulegeneraatorid on vertikaalse rootoriga. Tuul võib puhuda mistahes suunast,
pole generaatori tuulesuunas väljapöörajat, mis külmaga või muidu kinni kiiluks, nagu juhtus ka Keril:

PiltPilt
73! ES2RDX, alias Ambur
Koduleht: http://www.ambur.ee
ES6EI
QTH Locator:

Huvitav, et ühtegi Ameerika (laialtlevinud, farmeritel kasutusel olevaid) hulgilabalisi tuulemasinaid piltidelt ei leidnud ??? "Vaene" kapitalist (eriti farmer) ei laseks kalli raha eest ehiada neid ealeski kui neist miskit tolku poleks!

Et tuule käest energiat kätte ei saa, pole süüdi tuul, vaid (nõukogude inseneri moodi mõtlev) "insener" ... ärgu keegi pahaks pangu! :)
Tuule käest energia kättesaamise ahel on sama, nagu side pidaminegi - kui kasvõi üks pote on vales asendis või antenn metsa poole - ei tarvitse õnnestuda. :o
Kui vaadata foorumites ja mujalgi kaasaegse mehhaanikainseneri pilguga neid konstruktsioone (täpsemini - nendes silmaga nähtavaid põhimõttelisi vigu!), siis sellised ei tohigi käima minna - muidu hakkaks Einstein ja mõned teisedki hauas teist külge keerama!! :lol:
Need generaatorite isemähkijad ja valgusdioodide vilgutajad väga paljusid just rajalt maha võtavadki. Vanad eestlased jahvatasid tuulega jahu mis mühin ja rikkus ei tahtnud siilu alla ära mahtuda! :)
Savoniuse tuulemasin oleks vist optimaalseim variant meie oludes iseehitajale, kes just kümneid tuhandeid maksvat tuuleelektri masinat püsti panema ei kavatse hakata.
Rõuges, Võrumaal, oli vähemalt sügisel kaasaegne tuulemasin üleval ja voolu tuli päris korralikult. Käisin ise vaatamas.
Elektrit mahutav aku on väga halb lahendus - hulga effektiivsem ja odavam tuleb soojuseks muundatud energia akumuleerimine.
Tuulegeneraator ja tarbija peavad olema omavahel sobitatud õige mitmes mõttes. Seega see /sobitatud/ on päris lai mõiste!
73!
es2apr
QTH Locator:

Kasuttud seadmed... esimene tuulekas oli 5 labaline inglaste Rutland FM910-3. Kui oleks katkisele sabale jaole saanud oleks vist siiani töötanud. Andis umbes 100-150W max. Teine on väga laialt levinud ameerika Southwest Windpower AirBreeze kui ma ei eksi. Max. 300W. 3 labaline. Päikse paneele on 2x90w monokristall, firmat peast ei ütle.
Mis ameerika farmerite paljulabalisusse puutub, siis seal täitis ta konkreetset funktsiooni, vee pumpamist parema alternatiivi puudumisel. Labasid palju sellepärast, et pööre alla viia ja vääne üles. Genekatel on just see oluline, et pööre oleks ägedam, ei pea magnet liiga tugev olema.

Vertikaalsetel tuulekatel on mitmed hädad mis esmapilgul silma ei paista.
Esimene häda on see, et ta pöörleb ebastabiilselt, tugevaid võnkeid tekitades. Kuna tuule pind muutub pööreldes. Suurte võimsuste juures on sellist mehhaanikat raske teha, mis vastu peaks.
Aitab see, kui vertikaal pind teha spiraalis nii, et üld tuulepind oleks konstantne. Siis tekivad teistsugused võnked ning sellist helixit on keeruline ehitada - loe kallis.
Kolmas moment on see, et Savonius on sama tuulepinna juures 3x vähem effektiivsem kui klassikaline tuulekas. Ehk metalli kulu on suurem - loe kallim. Ma peast neid effektiivsusnäitajaid ei tea.
Mis puutub tuules püsimisse turbulentses tuules, siis vertikaal ei anna olulist effekti, kuna turbulentsid tekitavad kadusid nii või naa ning turbulentsest tuulest saadav energia on vähene.
Pratikas aga vertikaale eriti ei kasutata. Siin Keri saarel oli ka kunagi üks 100W savonius, aga sellel läksid laagrid üpris kähku läbi ja pärast ainult kolises hirmsal kombel. Kommertstuulikutena on ilmselt horisontaalid effektiivsemad ja odavamad. Muidu oleksid vertikaalid juba ammu igal pool töös. Ma arvan.
ES6EI
QTH Locator:

Mul oma Savoniuse planeeritud jupid juba pikemat aega küll olemas kõik, aga tegemiseks läheb kindlasti sellel suvel.
Päris häid nõuandeid ja tähelepanekuid siin eelpostituses. Tänud!
Jah, kogu masinavärk tulebki nii tugev projekteerida/ehitada, et ta kõigele (tormile, jääle, võnkumistele jne) vastu peaks. See eeldab lihtsalt õigeid (tegelikkusele vastavaid) tugevusarvutusi ja läbimõteldud projekti/konstruktsiooni.
Esimene vasikas pidavatki aiataha minema - nii ütleb vanarahvas. :)
Tuulegeneraator ei hakkagi igas kohas loodetud effektiivsusega tööle.
Enne tulebki teha paigalduskohas valitsevate tuulte/vaikuste uuring. See on pikem jutt, ehk niipalju, et mõtekas paigaldada pisike generaator samale kõrgusele ja kohta ning võtta pöörlemisgraafik mingile mäluseadmele. Soovitav aasta lõikes.
Savonius on küll vähemeffektiivne matejali kulu kohta kuid kasutatavad materjalid (nt. 300 l pikuti poolekslõigatud plastvaadid ja veekindel vineer) pole eriti kallid ja tegemine/kokkupanek suht lihtne. Võimsust saab meie oludes keskmise tuulega 2 vaadiga (so. 4 labaga 60x110 cm) u. 2 kW. Vaate saan 5 euri/tk. Vineeri plaadid 10mm saab 4 tk 1,4x1,4m tahvlist 4 tk (1 jääb üle). See on u. 20 euri. Püstvõll 75mm tsinktoru 6m maksab u. 30 euri. Alumiseks kandelaagriks sobib sõiduauto tagarumm koos veljega, millelt hammasrihm veab generaatorit. Generaatoriks mul mingi Ungari diiselbussi 2 kW-ne dünamo. Vaja läheb veel sõiduauto veepumba hammasrihma ratast + hammasrihm ja keevitustööd ning betoonist vundamendi teostus.
Külgtõmmitsad samuti ja ülemine laager koos pesaga olemas.
Minul tuleb see värk max. u. 100 euri ise tehes. Aga see on kuidas kellelgi.
Korraliku, mitmelabalise propelleriga + selle materjal + selle valmistamise keerukus jne. sama võimsusega tuulemasinat ealeski nii lihtsalt ja odavalt ära ei tee! Minu arvamus.
Väga huvitav on lugeda ja analüüsida siin ilmunud asjalikke postitusi!
ES2APR, tänud!
73!
es2apr
QTH Locator:

Mul oli ka korraks mõte üks ilmkärakas savonius ise teha siin Keri saarel, et lihtsalt maja kütta. Sest kütet siia vedada on maru kallis ja vaeva rohke. Tuulekiirus maapinnal on ka täiesti okei, sest maapind paar meetrit merest kõrgemal, pole mastiga jamada vajagi, Siin üks maaluse kütuse hoidla muhk, sinna kohe betoonvundament ja 5-10kW jurakas küljes. Hoiab kinni küll. Hetkel aga tekkis hoopis 900W klassikaline genekas koos mastiga. Eks kui teed valmis, siis anna teada kuidas vastu peab ja palju elektrit toodab.
Savoniusel on veel see omapära, et tema pöörded tuule kiiruse tõusul oluliselt ei kasva. Ning tuule kiiruse teatud piiri ületamisel energiat rohkem ei tooda kuna effektiivsus kukub.

Mis mandril tuule generaatorite üles seadmisesse puutub, siis teoorias rusika reegli järgi peaks tiiviku alumine ots jääma 6m kõrgemale kui maja katus või mõni muu tuuletakistus, nagu metsamüür.
Lihtsalt katuse äärele paigutatud tuulekas on vaid iluasi. Pööriselises tuules ei tooda ei vertikaal ega horisontaal ning pöörised lihtsalt lõhuvad geneka kiiremini ära.
ES6EI
QTH Locator:

Üks nõuanne, kuulduna ühelt siinkandi inimeselt, kes paigaldas u. 3m läbimõõduga 3-e labaga tiivikuga tuulemasina viilkatusega vanema talumaja katusele:
Kõigepealt olevat hakanud majas kostma sarikate nagisemine, mis suurema tuulega lausa häirivaks muutunud. Kogu maja olevat nagisenud!
Siis olevat hakanud kergplokkidele paigaldatud müürilattide vahelt tuhka ja tolmu väja tulema. Krohvi sisse ilmunud mõrad.
Ka eterniitplaadid olla katusel allapoole nihkuma hakanud 2...3cm ja roovlattide naelad olla hakanud välja tulema.
Mehel ei olevatki muud üle jäänud kui masinvärk ruttu alla võtta enne kui maja kaela oleks varisenud.
See mees käib mul aeg-ajalt poes, hetkel nime ei mäleta, aga kui ta jälle tuleb, uurin asja veelkord. Kusagil peaks olema ka tema kontaktnumber (?)

Võtan oma Savoniuse kulud õhtul täpsemini kokku ja saab täpsemalt näha, mis see värk minul maksma tuleb?
Tuulemasina lõpphind sõltub ju oluliselt sellest, kes mida ja kui palju ise teha oskab ja on võimalik, aga samuti ka sellest, kes, kust ja millise hinnaga komponendid kokku saab hankida ning mis hinnaga saab endal mitteteostatavaid töid nö. sisse osta.
Ei tahaks veel oma eskiise/pilte avaldada, tuleb ilmselt muudatusi, sest see teema areneb lõputult ja aeg-ajalt saab jälle mõne hea nõuande või nipi teada ja seda tuleb ehitamisel arvesse võtta! :)
73!
Kasutaja avatar
ES7GN
QTH Locator:
Kontakt:

Postitus Postitas ES7GN »

ES6EI kirjutas:Ja, jaa, mehed! See aktsiisi värk on tõsine asi!! Üks mees ehitas oma ojale hüdroturbiini ja olidki varsti vastava seaduse täitmise jälgimise eest palkasaajad kohal!! Ma ei tea praegu, millega tal see asi lõppes? See on mingi loodusresursside kasutamise seadus jah. Ma uurin ühelt teadjalt mehelt ja üht-teist siis vast ka siin või ...?
73!
Tuul on ka loodusresurss või kuidas?
ES6EI
QTH Locator:

Ma uurisin ühest kui teisest kohast. Jäi mulje, et siin iga ametnik juba oma seaduste tegija!?? Üks vallavanem ütles, et kindlapeale loodusressursi kasutus.
Nii oli lugu ka antennimasti paigalduse loaga. Üks lubas, teine keelas. Küsisin loa enda käest ja üles saigi! :P
Vast on targemaid ütlejaid, ennast ka huvitaks see loodusresursside asi? Või on mõnes seadusteteatajas kirjas?
/Või oleks kõige õigem küsida Eesti Energia arvamust? :lol: /
73!
kirka
QTH Locator:

Postitus Postitas kirka »

tere kellel tahtmist ehitada mul tiivik mis sobilik väikese labade pikendamise järel kui mitte just elektri tootmiseks siis ehk kompressori ringi ajamiseks või ka miks mitte mõne soojusgeneraatori liigutamiseks labade arvu saab muuta labade nurka saab muuta igati vinge tiivik aga läbimõõt väike aga kel huvi ja tahmist kirjuta kirka72@hot.ee annan ära kui migagi asjaliku vastu pakud
Vasta