Elektritoide välitingimustes(välipäev jne.)

Võrdlused, ehitused, kirjeldused...

Moderaator: ES2MA

Kasutaja avatar
officer
QTH Locator: KO29KL

Re: Elektritoide välitingimustes(välipäev jne.)

Postitus Postitas officer »

es0abk kirjutas: autoakust ei saa sa pooltki seda elektrit kätte, mis ampertundide järgi saama peaks. Ma olen kümmekond aastat otse akudelt (tagavara)toitnud (DC-UPSid, Online-UPS'id) igasugu väikese voolutarbega seadmeid mobiilimastides ja katsetanud ka kuni 200Ah autoakudega. Tegelikult saab ideaaltemperatuuril, praktiliselt uuest autoakust kätte umbes kolmandiku sellest elektrist, mis peaks. Lisaks sellele, et Ah numbrites on üksjagu õhku, on probleem veel selles, et autoaku on disainitud 600A võtmiseks 10min jooksul, mitte 10A võtmiseks päevade jooksul.

...tema võibolla ei saa jah :)
Aga tegelikult saab isegi rohkem, kui aku peale kirjutatud,muidugi plusstemperatuuril ja õige laetusreziimi tingimustes.
Aga see juba omaette teema.
ES2JT
ES6EI
QTH Locator:

Postitus Postitas ES6EI »

Olen autoakudega tegelenud alates 1978 kui esimese autu (Zaparozhetsi) :) ostsin. Kuna tegelen ka autoäriga alates 1992 kui neid Euroopast tooma sai hakatud, siis on 59 auto puhul olnud väga palju kokkupuutumisi ka akude ja nendega seonduvaga. Olen lausa huvi pärast teinud täis/tühjaks katsetsükleid ja mõõtnud akude mahtuvusi, seda ka erinevatelt tootjafirmadelt samaväärsete akude puhul.
Täiesti uus ja korras aku hakkab alles pärast 3...4-ndat täis/tühjaks tsüklit olema enamvähem mahtuvuselt see, mis tüübitähises kirjas. Aga seda u. 1/10 mahtuvusest vooluga tühjendades ja temperatuuril 20*C.
Minu praktikas pole ükski aku (u. paarikümnest katsetatust) üle nimimahtuvuse energiat andnud. Kui aga koormusvoolu suurendada kasvõi 2x-gi, väheneb kättesaadav energihulk märgatavalt. Starterireziimis tühjendades on akust saadav keskmine energiahulk u. 20...30% nimimahtuvusest. Nii see peabki olema, sest aku soojeneb märgatavalt ja see soojusenergia hulk ei tule taevast.
Aku mahutavust mõjutab ka elektrolüüdi tihedus. Kuidas ja mismoodi, on pikem jutt. Kõige optimaalsem on täislaengul 1,28 kuid siin on omad agad.
Ülimalt halvasti mõjub pliiakudele ülelaadimine ja tühjana seismine kasvõi mõned ööpäevadki!
100% täislaetud aku seisis mul garaazis 4 aastat spets. laadija taga ja kui auto peale panin 2 a. tagasi - no problems, parim, mis eales! See oli 82Ah EXIDE. Tühjendasin eelnevalt 8 A vooluga ja sain seda 8,5 tunni jooksul, seejärel laadisin uuesti.
Odavamate akude seeriast ongi paremast küljest näidanud end EXIDE akud. VARTA samuti, seda paigaldab nt. AUDI isegi tehasetoodangu autodele. Teisi, odavaid, ei kommenteeri.
73!
Kasutaja avatar
Hunt
QTH Locator:

Postitus Postitas Hunt »

ES6EI kirjutas:Väga vahvad pildid!! Ja väga hea idee! Tänapäeva tingimustes ketaslõikaja ja keevitusega torujuppidest sellise (teeks kokkukäiva!) raami kokkukeevitamine on käkitegu.
See sakslaste jalgratas-vänt-generaator (saksa keeli tretmaschine) oli ka kokkukäiv, kahjuks pole kohe käepärast vastavat pilti. On vaid varasem, šveitsi armee jaoks 30'del tehtud, kuid see oli teistmoodi lahendatud - see andis otse kõik jaamale vajalikud pinged välja, nii kütte kui ka 330v anoodpinget. Pilte riputama ei hakka, tirige parem kogu raadiojaama manual, seal ka muud vaatamist - omaaegne antennituuner, õpetus kuidas antenn häälde panna jne. Kahjuks küll saksa keeles, kuid pildid ütlevad ka palju. Ja kõik see 30'dest aastatest. Lisaks on näha, mitme kastiga pidi välipäevale minema :)

http://www.dr-boesch.ch/radio/radio-man ... l-regl.pdf
(värviliste piltidega tänapäevane lisa, saab google translatele ette anda)
http://www.hamfu.ch/_upload/TL_EW_1_x5(1).pdf
ES6EI
QTH Locator:

Mul oli kunagi veel üks mõte. On peaaegu uus Druzba saag. Kasutasin seda omalajal 1m laiuse (tööstusliku latiga) omatehtud heinaniiduki jõuallikana. Saeketi tähik oli asendatud vahepuksiga jalgratta abimootori väikse ketihammasrattaga ja sealt läks kett juba ülejäänud mehhanismusele. 2 tsikli ratast olid kahel pool ja vastav ülekanne vedas niidukit edasi ka. Druzba saag oligi taga nö. juhtrauaks ja sai mitu suve sellega heina niidetud.

Sellesama Druzba mootori külge võiks aretada ühe auto generaatori ja ka aku. Alla panna ehk ka 2 rattakest, et ka järel vedada saaks. (No rooli oleks ehk palju tahta :lol: ) Genekapinge regull ei peaks siinsetele meestele peavalu ilmselt valmistama.
Aga mul on veel ka poolkasutu Husqvarna mootorsaag, samad sõnad: ketiveo ratta asemele rihmaseib ja sealt geneka peale (hammas?)rihm ja tõmba aga nööri!
Kui pensi ajal muud teha ei peaks olema, hakkan seda projekti ellu viima. Seniks kasutusel aga valmistootena bensiinimootoriga elektrigeneraator POW seeriast 750W 230V AC, millest teemal "Kasulik teave" ka pikemalt juttu.
73! :)
Kasutaja avatar
officer

kas kellegil on kogemusi OPTIMA tüüpi akudega ja
CTek akulaadijaga :roll:
ES2JT
ES6EI
QTH Locator:

Talumehed, paadiomanikud ja vist teisedki on mu käest kokku u. tükki 5 neid tellinud. Pidid olema talviseks käivituseks OK (andvat väga tugevat voolu), väga visa hingega ja muidu ka igati vinged akud. Ainult hinnaga tutvumisel võta igaks juhuks istekoht! :)
Enda kogemusi pole.
73!
ES6EI
QTH Locator:

Veelkordne info EXIDE akude kvaliteedi kohta: Täna hommikul oli -14,8* (maapinna lähedal auto termomeetril) ja 3 aastat pidevas ekspluatatsioonis olnud 100 Ah EXIDE Premium aku käivitas 6-e silindrilise 180 Hj diiselmootori mõne sekundiga probleemideta!

Ma olen jõudmas seisukohani, et välitingimusteks olekski raadiojaama toiteks kõige mõtekam korralik 100...120 Ah aku valida. Jäävad ära probleemid nii mootori audiomüradest- kui ka el.-generaatori võimalikest häiremüradest tulenevalt.
Raskuselt on aku umbes sama mootorgeneraatoriga ja nt. 20A (100W antenni) toitevoolu korral jätkub pidevalt saatelolekuks 5...6 tundi. Aga TX/RX suhe on tavaliselt 3...5:1, seega 15...20 tundi eetritööd garanteeritud. Siis võib ju auto peale laadima panna või juba kodusest vooluvõrgust seda teha.
Maksumuselt on aku mootorgeneraatorist aga 3...4x odavam.
73!
Kasutaja avatar
siil
QTH Locator:

Postitus Postitas siil »

Nii kogemuse korras,
kolm aastat tagasi Handimann poest ostetud ca 1600 EEK eest 650 W generaator on siiani leidnud kasutamist ca 100 tundi. Probleemideta. Kasutust leidnud nii raadiojaama , muruniidiku, kettsae, korra ka külmkapi jms. toitmisel. Isikliku maitse järgi on generaator universaalsem, saab järgi panna mis iganes seadmeid. Lisaks vajaks aku kindlasti paar korda aastas tähelepanu.

Aga eks valik on iga mehe maitse asi.
Kasutaja avatar
officer

...minu jaoks oleks generaatori kasutamise ainus argument akule lamp-lõppastme kasutamaine.
Ja siis olgu see 4 taktiline bensukas...mille võimsus vähemalt ca 2x suurem lamplõpu (tarbimis)võimsusest!
ES2JT
es3har
QTH Locator: JN49FB

Postitus Postitas es3har »

...
Viimati muutis es3har, 02 Veebr 2012, 02:08, muudetud 1 kord kokku.
ES6EI
QTH Locator:

Selline "pukk" maksab u. 500...600 euri. Kui selle jutuga EAS-i ametniku juurde lähed, jääb tema pilk ilmselt kuhugi kaugusesse vaatama ja sul ei jää muud üle kui tema tööruumist lahkuda ... see võib toimuda isegi täiesti sõnatult ...

Aga idee on kiiduväärt!!
73! :)

Edit: mina tõin poodi alusetäie 100Ah EXIDE Premim akusid ära ja pooled juba lännu. Ei unustanud seekord ka ennast (kui väga tublit radiuamateuri!) ühe tükiga "premeerida".
ES6EI
QTH Locator:

Nuh, ES3HAR jutud kadunudki?? Ma tahtsin ütelda seda, et mina see pai onu olla ei tahaks kes EAS-i või ka mõne muu abiprogrammi alt nö. teise pealkirja all raha küsima/saama läheb! :) Ma tegin 2011.a. läbi ühed kursused ja nende rahade sihtotstarbelist kasutust kontrollitakse üsna rangelt! Asi võib lõppeda ka elumaja käestvõtmisega kui raha tagastada pole. Aga veel hullem kui nemad võtavad ära raadiusaatja!! :( :(

Aga eile otsisin garaazist üles ühe 30 aastat tagasi endatehtud pingemuundi, mis annab akupingele +2...4V juurde (on V-meetri abil ümberlülitiga valitav).
Selle võimsus on ca 120W, seega 4V lisapingel võib tarbida 20...25A (arvestades ka kasutegurit). Töösagedus sai valitud juba tookord (LL häireid silmas pidades) u. 3 kHz (madal!), muunditrafo südamikuks on ferriitrõngas 120mm, magnetiline läbitavus 2000. Transid on P210 (vene) ja töötab iseergutuse reziimis (skeemi lihtsuse huvides).
Nii saab akutoitel väliraadiojaama toitepingeks +14...15V ja antenni läheb saatjast täisvõimsus.

/Mul ei õnnestu foto(de) muundamine siia foorumitesse sobivks suuruseks, esialgu siis fotosid ei saa panna. Saadan mailil ES5EVO-le, küllap ta nikerdab nad siia /
73!
Kasutaja avatar
Evo
QTH Locator:

Postitus Postitas Evo »

Pane fotod tulema, küllap ma nad siia üles sokutan .
Kasutaja avatar
officer

Evo kirjutas:Pane fotod tulema, küllap ma nad siia üles sokutan .

peaasi, et seda l...i juttu teist korda siia ei lase :)!
ES2JT
Vasta