Müüt või tegelikkus?

Võrdlused, ehitused, kirjeldused...

Moderaator: ES2MA

Vasta
Kasutaja avatar
ES2TL
QTH Locator:
Kontakt:

Müüt või tegelikkus?

Postitus Postitas ES2TL »

Väidetakse, et: "Suletud (loop) antenn püüdvat vähem müra kui avatud (dipool) antenn."

On see müüt või tegelikkus?

Olen sellel teemal palju vaielnud, kuid siiani pole keegi mulle suutnud tõestada, et väide ka paika peaks.

Kas keegi oskab väidet kinnitada või ümber lükata elektro- ja raadiotehnilisest teooriast lähtuvalt?

Ootan põnevusega elavat mõttetalgut ja keskustelu. Peale 21. vastust ütlen tõe välja ... ;)
Etterutates lisan, et tõdesid ei ole tegelikult üks ja neist arusaamine ei olegi liig keeruline.
ES1AN
QTH Locator:

Re: Müüt või tegelikkus?

Postitus Postitas ES1AN »

Müüt või tegelikkus - ei tea? Mina oma linna QTH müradega ei ole mingit vahet märganud. Olukord võib olla teine väga vaikses asukohas aga siis ei ole niigi vastuvõtul probleeme. Staatikast lähtuv müra (krõbin) elimineeritakse küll.
73 de Andres
ES1AN
ES1MSD
QTH Locator:

Postitus Postitas ES1MSD »

Mina olen aru saanud (loe: mulle on selgeks tehtud), et avatud dipooli häälestus on ilmastikust, täpsemalt H2O erinevatest vormidest, sõltuv.
ES1MSD
ES6DO
QTH Locator:

Postitus Postitas ES6DO »

Mina ei tea teooriast midagi, ega oska sulle selgitada. Olen vist 35 a jooksul kõiksugu traatantennid ära proovinud.
Aastal 1994 oli mul linnast väljas, vaikses maakohas, kolm antenni 80 m jaoks: 25 m GP koos 60 radiaaliga, vertikaalne Delta loop ja Inverted V diipol.
Neist kolmest oli kõige madalama bandimüraga Delta. Vahe GP oli ikka 3-4 palli, Inv V vähem. Nii ma siis kuulasin Deltaga ja saatja järel oli GP. Valgel ajal, kui bandimüra madal, sai GP-ga ka DX-i kuulata.
Kasutaja avatar
es7aaz
QTH Locator: KO28sp

Postitus Postitas es7aaz »

21 vastust kokku ei tulnud, aga räägi see müütiline saladus välja elektro- ja raadiotehnilisest teooriast lähtuvalt.
Palun räägi "common mode current", "common mode noise" lihtsas keeles lahti ja mis nende eestikeelsed terminid on.

Minu vastus on, et selle saladuse teadasaamine võib aidata müradest lahti saada isegi siis kui tegu pole täislaine pikkuse loop antenniga.
Antenni polarisatsiooni, kõrguse maapinnast, tõusunurgad, mürade levimise skeemid ionosfääris ja polarisatsiooni jätan ma mängust välja.

Ma julgen väita, et lühilaine peal vähemalt 1/2 lainepikkuse kõrgusel 2-elementi yagi püüab vähem müra kui vertikaalselt polariseeritud
monoband delta loop.

Common mode antenna input impedance
The (conducted) common mode input impedance of an antenna is derived from treating the antenna as a single‑wire transmission line in common mode.
In common mode, the legs of a half‑wave center‑fed dipole can be seen as a quarter‑wave long single‑wire transmission line. This transmission line is open at the end and transforms this over its quarter‑wave length to a low common mode input impedance at the feed point.
On the other hand, a full‑wave loop antenna behaves as a half‑wave long single‑wire transmission line in common mode, but with an open at its end. This transforms to a high common mode input impedance at the feed point. This explains why full‑wave antennas are less susceptible to receiving common mode noise.
The common‑mode input impedance of a folded half‑wave dipole is equally high for the very same reason. Even more interestingly, folded half‑wave dipoles can easily be made self‑balancing.

https://hamwaves.com/chokes/en/index.html
73,
Riho ES7AAZ

qrz.com/ES7AAZ
Kasutaja avatar
es6pz
QTH Locator:
Kontakt:

Postitus Postitas es6pz »

Lühidalt: Delta on täislaineantenn ja üpris kitsaribaline, st võtab kõige paremini vastu (saadab) seda sagedust, millele ta on valmistatud.
Kasutaja avatar
es7aaz
QTH Locator: KO28sp

Postitus Postitas es7aaz »

es6pz kirjutas: 09 Mär 2021, 22:29 Lühidalt: Delta on täislaineantenn ja üpris kitsaribaline, st võtab kõige paremini vastu (saadab) seda sagedust, millele ta on valmistatud.
ES2TL algküsimus oli:

Väidetakse, et: "Suletud (loop) antenn püüdvat vähem müra kui avatud (dipool) antenn."
On see müüt või tegelikkus?
73,
Riho ES7AAZ

qrz.com/ES7AAZ
Vasta