Raplamaa kroonikat

Vasta
Kasutaja avatar
es3ki
Postitusi: 616
Liitunud: 29 Nov 2005, 19:52
QTH Locator:
Asukoht: Rapla KO28JX

Raplamaa kroonikat

Postitus Postitas es3ki »

Henno, ES3GX juubel leidis kajastamist ka 25. jaan. Raplamaa Sõnumites. Et seda võib avalikult jagada alles peale 24. veebr. siis üks varasem lugu temast:

12 . mai 2012 Raplamaa Sõnumid

Mees nimega GX on vabal ajal Henno Akkatus ... või vastupidi
Katrin Helend-Aaviku
Juba pikki aastakümneid on Vahastu külas elav eakas raadioamatöör elanud „ kahestunud “ elu – tavaelus kannab ta nime Henno Akkatus , aga hetkest , mil ta oma raadiovastuvõtja sisse lülitab , „ moondub “ ta tegelaseks nimega GX , kes elab Greenwichi aja järgi .
Kummas olekus mees pikemalt aega veedab , on raske mõõta . Henno Akkatuse väikese maja ühe ruumi on hõivanud raadiovastuvõtjad – kaks laua peal , kõige esimene omavalmistatud „ pill “ kapikese peal , üks pooleliolev kušeti peal . Abikaasa Aivi Akkatus teab rääkida , et vähemalt varem olid ka voodialused aparaate täis . Esikunurgas hakkab silma jurakas antennipööraja . Kõik märgid näitavad , et siin majas elavad mees ja tema hobi .
„ Raadiomehed on hullud ,“ sõnab raadioamatööri naine lõbusalt . Tema lustakas hääletoon laseb aimata , et „ hullu “ mehe ja tema hobiga on naine ammuilma leppinud ja ehk harjunudki . Kui aga koos on elatud juba poolsada aastat , siis vist teisiti poleks mõeldavgi .
„ Ime , et tal üldse lastetegemiseks aega jäi ,“ naerab naine ja räägib , kuidas tal omal ajal tuli sageli paljude koduste toimetustega üksi hakkama saada , sest mees veetis suurema osa vabast ajast raadio ees .
„ Polnud sul häda midagi ,“ rehmab „ raadiohull “ abikaasa üle prillide muhedalt kaasa poole vaadates . Huumorimeel ei lase omavahel suuremaid naginaid tekkida . Ja mis see nagistamine aitakski , pikendaks ehk ainult mehe raadiotoas veedetud aega .
Naisel endal ei ole pikkade kooselatud aastate jooksul mehe kirgliku hobi vastu huvi tekkinud ja raadioaparaatidega ta salaja lähemat tutvust tegemas ei käi . „ Kardan sõltuvust ,“ sõnab ta naeratades . Vaadates , millise õhinaga ja ennastunustavalt tema mees oma raadiovastuvõtjat tutvustama hakkab , võib tema kartusest ka kergesti aru saada .
Koodikeel
Henno Akkatus on parajasti sattunud ühe Rumeenia jaama peale , seejärel saab ta suhtluseks kätte Venemaa jaama . Järgneb koodide kee-
les lühike vestlus , millest asjatundmatu kõrvalseisja ei saa aru rohkem , kui et lõpetuseks kostab raadioaparaadist venekeelne – aitäh hea raporti eest .
„ Edastasin oma kutsungi ES3GX ja panin kirja tema oma ,“ selgitab Heino Akkatus . Kontakti võtmise aeg märgitakse Greenwichi aja järgi . Iga suhtlus tuleb vihikusse kirja panna ja hiljem teisele osapoolele ka GSL kaart saata , mis on justkui raadioamatööri visiitkaart . Ise on mees selliseid kaarte saanud mitme paksu albumi jagu . Peaaegu igast maailma nurgast . Kõige kaugemate paikadena nimetab ta Lõuna-Ameerikat , Aafrikat , Indiat , eriti haruldane on , kui õnnestub püüda kinni mõni kutsung Vaikse ookeani saartelt .
Eestis on mehe sõnul umbes viissada raadioamatööri , temale teadaolevalt on neist kõige noorem kaheksa-aastane ja vanim 93aastane . Võib vaid ette kujutada , kui palju on tegutsevaid raadioamatööre kogu maailmas . Raadioamatööri põld on suur ja lai , kui mitte öelda piiritu . Ja põnevusmoment püsib , sest kunagi ei või teada , millise jaamaga ja millisest maailmanurgast õnnestub ühendust saada .
Raadiopisikust raadio ehitamiseni
Henno Akkatust kuulates võib oletada , et ta on oma raadiopisiku saanud juba pisikese poisina . Kui Vene väed sisse tulid , pidid inimesed oma raadiod ära andma . Henno Akkatuse isa aga kaevas oma raadio koos valgesõstravei-
niga maa sisse . Kaks-kolm aastat mulla all olemist ei teinud kummalegi kahju – raadiol oli endiselt hääl sees ja sõstravein oli seistes veelgi paremaks läinud .
Kui küsida Henno Akkatuse käest , millal oli tema esimene kokkupuude raadioga , meenutab ta üht seika üle seitsmekümne aasta tagasi , kui ta võis olla nii kolme-nel-ja-aastane poisipõnn . „ Käisin ümber raadio ja küsisin : kus see tädi on , kes siin sees laulab ,“ mäletab raadiomees .
Kooli minnes ehitas ta juba ise endale detektorvastuvõtja . Praegugi on tal ühe ehitamine juba pool aastat käsil . Võib vaid ette kujutada mehe kannatlikkust ja kirge oma hobi vastu , kui arvestada , et pelgalt trafo kerimise peale kulus kuu aega . Nüüd on kokkupanemine lõpusirgel ja käes aeg hakata proovima , kas masin ka häält teeb . Oskused on ta ise ammutanud venekeelsetest noore tehniku käsiraamatutest .
Vajaminevaid „ juppe “ oma ehitatavate raadioaparaatide tarvis on Henno Akkatus
saanud nii sõjaväeosadest pudeli viina eest k u i k a inimeste käest küsides . Aivi Akkatus mäletab
koguni värvikat
seika , kui mees külavahel peatunud prügiautost vana arvuti välja õngitses ja koju tassis .
Raadiomees kuulab kaasa juttu muheledes ja ütleb , et viimased aastad ei ole ta enam nii palju hobiga tegelenud kui varem ja vahepeal tüütab see aparaadi taga istumine ikka ära ka . Siis tuleb oodata , millal vaim uuesti peale tuleb .
I me , et tal üldse lastetegemiseks aega jäi ,“ naerab naine ja räägib , kuidas tal omal ajal tuli sageli koduste toimetustega üksi hakkama saada .
Aivi Akkatus võtab oma " raadiohullu " abikaasa hobi mõnusa huumoriga .
Härra GX ehk Henno Akkatus sai just märkida kaustikusse ühe Venemaa jaama , mis tal õnnestus kinni püüda .
Kõige kaugematest paikadest on Henno Akkatus kätte saanud Lõuna-Ameerika , Aafrika , India ja eriti haruldasena Vaikse ookeani saared . Fotod : Siim Solman
73! de es3ki
Kasutaja avatar
Hunt
Postitusi: 1490
Liitunud: 20 Veebr 2010, 19:06
QTH Locator:
Asukoht: KO29IJ

Re: Raplamaa kroonikat

Postitus Postitas Hunt »

Loodetavasti 3ki ei pahanda, kui lisan siia artikli pdf kujul - koos
piltidega on alati mõnusam lugeda.

http://ham.kuusit.ee/hamart/12.05.2012_ ... kkatus.pdf
Kasutaja avatar
es3ki
Postitusi: 616
Liitunud: 29 Nov 2005, 19:52
QTH Locator:
Asukoht: Rapla KO28JX

Re: Raplamaa kroonikat

Postitus Postitas es3ki »

Hunt kirjutas:Loodetavasti 3ki ei pahanda, kui lisan siia artikli pdf kujul - koos
piltidega on alati mõnusam lugeda.

http://ham.kuusit.ee/hamart/12.05.2012_ ... kkatus.pdf
Tore - pidingi just lisama lingi Digarisse. Ja vabariigi aastapäeval siis Henno loole järg - mõnes Eestimaa külas veel (ham)elu alles :)
73! de es3ki
Kasutaja avatar
es3ki
Postitusi: 616
Liitunud: 29 Nov 2005, 19:52
QTH Locator:
Asukoht: Rapla KO28JX

Re: Raplamaa kroonikat

Postitus Postitas es3ki »

ES3GX, Raplamaa Sõnumid 25.01.2017 https://www.dropbox.com/sh/cukig7ksl5tc ... 4kTMa?dl=0
Manused
20170125_RS_es3gx-page-001i.jpg
20170125_RS_es3gx-page-001i.jpg (90.41 KiB) Vaadatud 4335 korda
73! de es3ki
Vasta