Sidepidamine vaatetornidest.

Kasutaja avatar
Evo
QTH Locator:

Sidepidamine vaatetornidest.

Postitus Postitas Evo »

Kaugemate sidede jaoks peaks sobima Rõka vaatetorn.
Asub Meeksi vallas, Peramaa puhkekeskuses.
Kõrgus maapinnalt 28 meetrit, merepinna suhtes andmeid ei leidnud.
Raadiohäireid ei tohiks olla, kuna vähemalt eelmisel aastal seal käies polnud tornis elektritki.
Toiteallikad tuleb selle tõttu omal kaasa võtta.
Lähikonnas (tornist vaadates) ei märganud peale mobiilimastide (needki üsna eemal) muid raadioseadmeid olevat.
Kuna torn asub ääremaal, siis lähisidedeks ta vist ei sobi, kui siis ehk üle Peipsi järve Venemaale.
Põhimõtteliselt saab avada ka kupli aknaid ning sealt antennid välja susata, enne tuleb aga peremehelt nõusolek saada.
ETTEVAATUST TUULEGA !
Palju ei puudunud, kui oleksin ühe akna selle konstruktsiooni eripära tõttu puruks lasknud.

Pilt

Üks veidi vanem artikkel Postimehest.
http://tartu.postimees.ee/984612/jarvse ... -vaatetorn
Kasutaja avatar
ES2RDX
QTH Locator:
Kontakt:

Re: Õhupalli-antenniga Suure-Munamäe torni ?

Postitus Postitas ES2RDX »

See poleemika sidetornide ümber tekitas ühe mõtte.
Eile oli asja Pärnumaale, Soontagana maalinna kanti ja loomulikult sai käidud ka sealsest vaatetornist vaadet nautimas.
Kuna käsikabul on alati kaasas, siis testisin ka seda.
Pärnu 2m repiiter avanes nagu kõrvaltoast, samuti tulivad ES8TJM Alev ja ES3AT Kuido, mõlemad 5/9.

Vaatetorne on üle Eesti hulgem:
http://wiki.wifi.ee/index.php/Eesti_vaatetornid

Kuna see algeliste lampjaamade võistlus erilist entusiasmi esile ei kutsunud,
ehk pakub siis huvi Eesti raadioamatörismi 90. aastapäeva tähistamiseks ja ka vaatetornide promomiseks
teha ühe Eesti vaatetornide päeva, 2m ja (või) 70cm käsijaamadele,
nende võimsus langeb umbes samasse klassi esimeste lampjaamadega.
Kasutada võiks ainult käsijaamu (või ka väikese võimsusega autojaamu) ja nendega mobiilseid Yagi antenne.

Noorematele läheks see kindlasti peale ja lisaks ehk huvi edaspidiseks ka teisipäevastest ULL testidest rohkem osa võtma.
Viimati muutis ES2RDX, 23 Apr 2014, 21:31, muudetud 2 korda kokku.
73! ES2RDX, alias Ambur
Koduleht: http://www.ambur.ee
ES6EI
QTH Locator:

Postitus Postitas ES6EI »

ES2RDX kirjutas: Vaatetorne on üle Eesti hulgem:
http://www.ambur.ee/pmr446.html#lugu4

...Eesti raadioamatörismi 90. aastapäeva tähistamiseks ja ka vaatetornide promomiseks
teha ühe Eesti vaatetornide päeva, 2m (või 70cm) võistluse käsijaamadega,
nende võimsus langeb umbes samasse klassi esimeste lampjaamadega.
Kasutada võiks ainult käsijaamu (või ka väikese võimsusega autojaamu) ja nendega mobiilseid Yagi antenne.

Noorematele läheks see kindlasti peale ja lisaks ehk huvi edaspidiseks ka teisipäevastest ULL testidest rohkem osa võtma.
Minu isiklik arvamus, et ainult 5W käsijaamadega kujuneb see võistlus "kuivaks" - saab üle Eesti tornide vahel 2..3 sidet kui sedagi???
Käiku võiks minna ikka kõik "kahurid" - teha nö. võimalikult vingel tasemel üleeestiline tornidest sidetamise päev!
Siis on ka noorematel keda kuulata ja millega "tuld" anda! /Et kui ei piiraks neid tingimusi üldse mitte? Praegu mulle teada olevalt on paljudel just autojaamad./
73!
ES2MA
QTH Locator:

Postitus Postitas ES2MA »

Mulle meeldiks käsijaama mõte rohkem. Vähem kola (nt. autoaku) torni vedada. Ja käsijaamal ei pea mitte tema antennipulgake olema vaid näiteks kerge 2-5 elemendine suundantenn.

Võistlusmoment võib kellegi jaoks asja huvitavamaks muuta aga mulle piisaks ka kokkulepitud tornide "päevakust".

Niiet Mati tõmba asi käima!

73, Mart

PS. Sel juhul tee juba uus teema kah.
Kasutaja avatar
ES2RDX
QTH Locator:
Kontakt:

ES6EI kirjutas:Minu isiklik arvamus, et ainult 5W käsijaamadega kujuneb see võistlus "kuivaks" - saab üle Eesti tornide vahel 2..3 sidet kui sedagi???
Käiku võiks minna ikka kõik "kahurid" - teha nö. võimalikult vingel tasemel üleeestiline tornidest sidetamise päev!
Ei kujune kuivaks, vaid just põnevaks. Kui ma praegu lobisen õhtuti 2 meetril 5 vatise käsijaamaga, 2 korruse rõdu ääreküljes oleva auto varrasantenniga (momendil katuselt antennid maas) vabalt Rapla külje all Kodilas asuva ES3TIM Tarviga (vahemaa ~ 50km), siis puudepiirist kõrgemal olevast vaatetornist ja veel kerge 2-5 elemendise suundantenniga läheks kindlasti üksjagu kaugemale teise samasuguse vaatetornini.
Vaatetornide päeva idee ja põnevus just olekski väikeste võimsuste kasutamine, "kahuriga" võib põrutada iga kuu teisipäeviti, kui toimuvad ULL testid.
ES2MA kirjutas:Mulle meeldiks käsijaama mõte rohkem. Vähem kola (nt. autoaku) torni vedada. Ja käsijaamal ei pea mitte tema antennipulgake olema vaid näiteks kerge 2-5 elemendine suundantenn.
Võistlusmoment võib kellegi jaoks asja huvitavamaks muuta aga mulle piisaks ka kokkulepitud tornide "päevakust".
Just selline idee oligi, teha vaatetornide päev. Võistlusmoment või õigemini põnevusmoment seisneks ainult selles,
kui kaugele erinevatest paikkadest keegi väikese võimsusega sidet saab.
Aga ootame, mida rahvas asjast arvab? :roll:

Kui vanal ajal peeti sidet ühe linnuse vaatetornist teise linnusega suitsutelegraafi abil,
siis nüüd prooviks vaatetornidest moodsamate riistadega ja nendest suitsu välja laskmata. :lol:
73! ES2RDX, alias Ambur
Matu
QTH Locator: KO29HI

Re: Sidepidamine vaatetornidest.

Postitus Postitas Matu »

Igati lahe mõte!!
Ootan juba põnevusega, millal kabula akut laadida vaja!!

73
ES2PW, 304AAM Matu Laagrist . Kõigile kõige paremat 73.
Kasutaja avatar
pauhh
QTH Locator: KO18UW
Kontakt:

Postitus Postitas pauhh »

Mõned aastad tagasi tehtud PMR sagedusel Pärnumaalt Rannametsa vaatetornist
kahepoolne side Soomes Hanko lähedal juhusliku kabulamehega kes
kõndis kuskil rannas ringi. Vahemaa oma 200km!
Jaamaks oli Yaesu VX-8 5W ja antenniks 6 elemendiline yagi.
Seega pooldan max 5W sidepidamist vaatetornidest.
NB! Mõnimees võib oma kahuriga kuivale naisele tuld anda!.jpg
Viimati muutis pauhh, 21 Apr 2014, 19:43, muudetud 1 kord kokku.
Parimatega,
ES2ADF alias Pauhh
http://pauhh.planet.ee/adf
alsatianp
QTH Locator:

Postitus Postitas alsatianp »

ES2MA kirjutas:
Mulle meeldiks käsijaama mõte rohkem. Vähem kola (nt. autoaku) torni vedada. Ja käsijaamal ei pea mitte tema antennipulgake olema vaid näiteks kerge 2-5 elemendine suundantenn.
Hea mõte!
Ja nüüd kõik 2m HB9CV-sid ehitama!
priit andevei
QTH Locator:

Postitus Postitas priit andevei »

Päris kena idee.Pooldan ka väikese võimsuse varianti,näiteks 5W,või siis max 10W,lisaklausliga,et see ka oleks nö.deklareeritud logis.Antennile ei peaks piiranguid kehtestama.Ja veel: kas ainult 70 cm,ainult 2m või mõlemad bandid???Millal see üritus võiks toimuda? 70 cm parim levi on hommikul,umbes kl.10-ni sama kehtib ka 2m kohta.Ainet mõtisklemiseks on,rõõmsat ajuragistamist,Mati!

Parimate soovidega

Priit,aLias ES1MM
ES1MM ehk kõuts,kes kõnnib omapead
ES6EI
QTH Locator:

Postitus Postitas ES6EI »

ES2MA kirjutas: .... aga mulle piisaks ka kokkulepitud tornide "päevakust".
Niiet Mati tõmba asi käima!
73
73, Mart [/quote]
Matu kirjutas:Igati lahe mõte!!
Ootan juba põnevusega, millal kabula akut laadida vaja!!
73
Mati, kas mõni kuupäev oleks ka juba pakkuda?
Mul ka mõned raadiod ja yagid ootamas ja prooviks seekord Harimäe tornist Otepää (Kääriku) lähistelt u.240m kõrguselt üle merepinna!
73! ES6EI
Kasutaja avatar
Hunt
QTH Locator:

Postitus Postitas Hunt »

Kasutaja avatar
ES2RDX
QTH Locator:
Kontakt:

ES6EI kirjutas:Mati, kas mõni kuupäev oleks ka juba pakkuda?
Mul ka mõned raadiod ja yagid ootamas ja prooviks seekord Harimäe tornist Otepää (Kääriku) lähistelt u.240m kõrguselt üle merepinna! 73! ES6EI
Natukene pead veel kannatama. Arutab LL ja ULL toimkonnaga need asjad läbi, millal on sobiv, muudest võistlustest vabam aeg, siis pakub ajad ja ka reeglid välja.
73! ES2RDX, alias Ambur
Kasutaja avatar
ES2RDX
QTH Locator:
Kontakt:

Kuna idee, teha võistlus, algusaegade lampjaamadega, erilist vaimustust esile ei kutsunud,
siis pakuks välja selle asendamiseks mõeldud ULL võistluse lõplikuma variandi, mis ei sunni jaamu ise ehitama:

Eesti raadioamatörismi 90. aastapäeva tähistamiseks korraldada
Eesti maastikuala vaatetornide ULL aktiivsuspäev (2m, 70cm ja 23cm lainealad).
Kasutada võib ainult käsijaamu (või ka väikesevõimsusega autojaamu?) ja koos nendega mobiilseid suundantenne.

Pilt
Selle Ustav Toomi (ES6D) ehitatud ULL transiiveriga tehti 1940. aasta 4-ndal välipäeval
ULL rekordside kauguses, Porkuni mõisa vaatetornist Simunasse - 25 km!

Umbes sama võimsusega on ka tänapäeva käsijaamad, just seetõttu tingimus kasutada ainult väikese võimsusega jaamu.
Huvitav oleks näha, kui kaugeid ühendusi saab aktiivsuspäeval (olenemata levist) tänapäevaste käsijaamadega.

Siit veel küsimus potentsiaalsetele osavõtjatele:
Kas lubada ainult käsijaamad või ka väikese võimsusega autojaamad?
Kuidas paikka panna aktiivsuspäeva sideajad?
Kas hommikupoole, keskpäevale või õhtusele ajale, millal samuti ULL levi paraneb? Või mitu eri aega?
73! ES2RDX, alias Ambur
alsatianp
QTH Locator:

Postitus Postitas alsatianp »

Võimsus piirata 5 W! Varematel aegadel, kui veel mõnikord testides osalesin, oli kuulda häirimas sajawatimehi, kes segasid igalpool ja ise samas ei kuulnud õieti kedagi.
Toimuda võiks mingil 2m või 70cm aktiivsustesti ajal, et ka "välisriikide kodanikud" oleksid selliseks sidetamiseks valmis.
priit andevei
QTH Locator:

Postitus Postitas priit andevei »

Arvan,et võimsuspiirang 5W on õige,mis ei välistaks näiteks FT 817 kasutamist.Ei poolda selle ürituse ühildamist teisipäevaste aktiivsus testidega sest enamus amatööre teeb teste kodusest QTH-st ja suuremate võimsustega,seetõttu oleks tingimused ebavõrdsed.Kui üritus toimub vaatetornides (või mis iganes muudes kõrgemates kohtades paiknevate jaamade vahel) on vajalik ka teatav aeg selle kõrgema koha või torni juurde jõudmiseks,sest see võib asuda kümnete kilomeetrite kaugusel.Levi poolest parim aeg hommikul 06-10,õhtupoolne levi võib esineda,kuid suhteliselt hilisemal ajal.Kas 432 MHz, 144 MHz või mõlemad?Kas üheaegselt,nagu lõunanaabritel,või eraldi tuuridena?Kokku üle 4 tunni oleks küll liig mis liig,pigem vähem.1296 MHz ilmselt ei tule kõne alla,sest ei tea olevat meie riigis selle sageduse käsijaamu,kuigi selle sageduse yagide gabariite arvestades oleks huvitav.Ja kuna käsijaamad on ainult FM modes töötamiseks tehtud,ei tekki ka küsimust tööliikidest.Antennidele piiranguid kehtestada ei tohiks.Põhimõtteline küsimus: kas see üritus teha võistlusena või mitte???Eelistaksin mitte.Ja veel, arvestades seda,et tegelikult on täiesti arvestatav hulk rahvast,kes ei oma kutsungit,kuid tegutsevad PMR- sagedusel,kas aktsepteerida ka nende osalemist?Nemad ju potentsiaalselt tulevased amatöörid. Loomulikult siis ainult PMR kanalitel ja 0.5W võimsusega,sel juhul peavad ka kutsungiga amatöörid PMR kanalitel kasutama AINULT 0.5W.Probleemiks võib osutuda vanematel käsijaamadel 6.25 kHz rastri puudumine.Probleeme kohe hulgi,head kaasamõtlemist

Parimate soovidega
Priit,alias ES1MM
ES1MM ehk kõuts,kes kõnnib omapead
Vasta