HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 14 Nov 2019, 07:49

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 134 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Elu juurde 70cm!
PostitusPostitatud: 21 Nov 2012, 09:04 
Eemal

Ma pidasin silmas seda, et 433.325 ei ole ametlikult ette nähtud simplekssideks, kuna asub repiiteritele reserveeritud vahemikus. Tartu praktiliselt mittekasutatav 70cm repiiter asub lihtsalt legaalsetel sagedustel.
'Oma teha' valik avaldub ka CW-alas SSB-d kasutavate ja lineaartransponderitega satelliitide kaudu FM-i edastavate raadioamatööride tegevuses...

Aga praktilisem küsimus - mis need kaalutlused olla võiksid, et legaalsetelt sagedustelt eemale hoida ning kutsekanalist kah kaugele? Ma olen paaril viimasel suvel radioaktiivsena Tartu ja Virumaa vahet sõitnud. Kutsekanalil valitseb praktiliselt kõikjal vaikus. Lääne-Virumaal kasutatakse jututoana sagedust 145.550. Lõuna-Eestis nüüd 145.475. Kas praeguse sideaktiivsuse puhul ei oleks mõistlikum kokku leppida ühte sagedust kasutamiseks üle Eesti? Kas see ei võiks olla justnimelt kutsekanal, kust teavad otsida/kuulata ka mõnes piirkonnas "juhukülalised"? 80m 3.670 MHz töötab kenasti, 2m või 70cm peal peaks potensiaalse probleemi tekkimise tõenäosus veelgi väiksem olema, kutsekanalil saab konkreetsele inimesele ka alati ütelda, et lähme kanal üles või alla.
Lihtsalt paar hommikust mõtet...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Nov 2012, 10:14 
Eemal
Kasutaja avatar

ES5TF kirjutas:
Aga praktilisem küsimus - mis need kaalutlused olla võiksid, et legaalsetelt sagedustelt eemale hoida ning kutsekanalist kah kaugele?

...ilmselt on tegu kirjaoskamatusega, seda ka A kat. amatööril (arvatakse, et seda kompenseerib CW oskus :roll: !) ?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Nov 2012, 11:46 
Eemal
Kasutaja avatar

ES5TF kirjutas:
Ma pidasin silmas seda, et 433.325 ei ole ametlikult ette nähtud simplekssideks, kuna asub repiiteritele reserveeritud vahemikus.

See peaks olema kõigile iseenesest mõistetav, et repiiteritele reserveeritud sagedustele simplekssideks ei ronita.

ES5TF kirjutas:
Kas praeguse sideaktiivsuse puhul ei oleks mõistlikum kokku leppida ühte sagedust kasutamiseks üle Eesti? Kas see ei võiks olla justnimelt kutsekanal, kust teavad otsida/kuulata ka mõnes piirkonnas "juhukülalised"?

Kutsekanalid 433.500 nagu ka 145.500 oleks kindlasti kõige õigemad sagedused, kus kuuldel olla. Samas aga ei saa neid kasutada ka ümarlaua kanalitena.
Olen mitmeid kordi kuulnud, kuidas kutsekanalile veidikene pikemalt lobisema jäänuid tuleb kohe mõni valvas korralooja sealt ära ajama, et kutsekanal pole lobisemiseks. See on iseenesest muidugi õige (kui on), aga... läheb seltskond sealt edasi mõnele kõrvalkanalile lobisema, jääb kutsekanal jälle tühjaks ja "juhukülalise" kutsele pole ikka kedagi vastamas.
Kui aga kokkulepitud ümarlauasagedused on kõrvalkanalitel (näiteks 433.475 / 145.475), nagu praegu, jäävadki kutsekanalid tühjaks, sest kõik on kuuldel ümarlauasagedustel.
Mis oleks lahendus?
3.670 pole probleemi, sest see ongi nii kutse- kui ümarlaua sagedus.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Nov 2012, 16:16 
Eemal

Mina olen kutsunud alati nii kutse- kui ümarlaua sagedustel. Pole mingi vaev üks nupuvajutus vahele teha. Kui saan vastuse, kutsun ümarlauale.
Ja kui ma juba räägin kellegagi, siis nagu äkki teist kutsuma ei hakka ju. Kui jutt räägitud, aga soov veel suhelda, kutsun jällegi mõlemal sagedusel. Need sagedused ju kõrvuti (25 kHz sammu puhul muidugi). Kui keegi kutsub aga kutsekanalil ja vastust ei saa, pole samuti mingi vaev nupuvajutusega ümarlauale kiigata. Ise siis otsustab, kas sekkuda või mitte kui seal jutud juba käimas.

Miks võiks kutsekanal ainult kutseteks olla?
Olen mitmel korral kogenud (eriti just autojaamast) kui taustal käib pikem jutuajamine, mis autojaamas loetav pole. Minu kutsungile vastabki keegi, aga samuti vestlejate signaalidest tingituna mitteloetavalt ja ei teagi, oli see mulle või kellele??? Kui aga kanal oleks vaba, kuuleks mind see keegi ja saaks vastuse ja edasi suhelda ümarlaua sagedusel või kui ka see pole vaba, siis mõnel teisel vabal sagedusel.
Samas võib muuta jutt kutsekanalil mõne kauge operaatori kutse loetamatuks, kes kutsekanalil jutuajajateni ei levi, küll aga nt. minuni ja jääbki kauge operaatoriga väärt side tegemata!

Minu (kogemuste põhjal) arvamus.
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Nov 2012, 17:43 
Eemal
Kasutaja avatar

ES6EI kirjutas:
Mina olen kutsunud alati nii kutse- kui ümarlaua sagedustel. Pole mingi vaev üks nupuvajutus vahele teha...
...Olen mitmel korral kogenud (eriti just autojaamast) kui taustal käib pikem jutuajamine, mis autojaamas loetav pole. Minu kutsungile vastabki keegi, aga samuti vestlejate signaalidest tingituna mitteloetavalt ja ei teagi, oli see mulle või kellele??? Kui aga kanal oleks vaba, kuuleks mind see keegi ja saaks vastuse ja edasi suhelda ümarlaua sagedusel või kui ka see pole vaba, siis mõnel teisel vabal sagedusel.

Ideaalis oleks nii kena, aga paraku elu näitab muud. Olen Tartus olles või sealt läbi sõites alati kutsunud nii 70cm kui 2m kutsekanalitel, aga vastanud pole keegi. Küll aga 2m repiiteril ja ümarlaua kanalitel. Sama ka Tallinnas.

Hea näide on (küll mitte HAM lainealalt) CB 27 MHz kutsekanaliga.
Pikka aega oli kutsekanaliks 21, kus käis nii kutsumine kui ümarlaud. Siis hakkasid mõned protestima, et kutsekanalil on võimatu kedagi kutsuda, kuna käib pidev lobisemine.
Otsustasime siis, et kanal 21 jääb puhtalt kutsekanaliks, ümarlaua kanaliks aga kanal 23.
Ja mis on tulemus. Juba mitmed aastad käib kogu jutt, nii lobisemine kui ka kutsumine kanalil 23.
Kutsekanalil 21 aga võidki kutsuma jääda, keegi seal ei vasta, sest kõigi jaamad on ka kuulderežiimis kanalil 23.
Töö käib ikka ainult ühel kanalil (kui just keegi privaatjutuks mujale ei koli), ainult enam keegi ei protesteeri, sest see ongi ümarlauakanal.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Nov 2012, 19:32 
Eemal

Vast peaks kõigepealt küsima arvamusi, miks seda kutsekanalit ...,500 MHz üldse vaja on ainult kutsungiteks :?:
Mina oma praktikas ettetulnu põhjal minu eelmises postituses selgitasin, miks kutsekanal mulle vajalikuna on tundunud.
Kas yagidega DX mehed kasutavad seda DX-kutsungiteks :?: Kui nii, siis sinna selga ronida poleks mõtet, teeks siis kõik - nii kutsungid kui ümarlaua - ...,475 MHz sagedus(t)el?
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Nov 2012, 20:48 
Eemal
Kasutaja avatar

ES2RDX kirjutas:
....Mis oleks lahendus?....

Kasutada mitut transiiverit või transiiverit ja vastuvõtjat või soetada pill kus on "DualWach" või "Twin RX" peal. Näiteks IC-970, IC-910, IC-821, IC-820 jne.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Nov 2012, 21:33 
Eemal
Kasutaja avatar

ES7GN kirjutas:
Kasutada mitut transiiverit või transiiverit ja vastuvõtjat või soetada pill kus on "DualWach" või "Twin RX" peal. Näiteks IC-970, IC-910, IC-821, IC-820 jne.

Jah, mul on "DualWatch" funktsiooniga transiiver, aga kui paljudel sellised võimalused on?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Nov 2012, 22:05 
Eemal
Kasutaja avatar

ES2RDX kirjutas:
.... aga kui paljudel sellised võimalused on?

Aga see on ju igal mehe enda teha. Kõige odavam on kasutada kahte odavat kabulat (ei pea ju "miljoni riistad" olema). ERAU jagas 70 cm jaamu tasuta, allkirja vastu. Minu meelest on neid veel päris palju saada (infot küsi ES5JR-ilt). Ole ainult mees ja pea sidet. Ühe antenni jagamine kahe jaama vahel on imelihtne. Ja kui kellelgi tuleb võistlemise pisik külge, on kahe jaamaga bandi kammimine palju efektiivsem kui ühega.
Ka see vidin viewtopic.php?f=3&t=3135 (17Euro eest 52 kuni 2188MHz vastuvõtuga ressiiver pole paha) on igati sobilik selleks otstarbeks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Nov 2012, 23:32 
Eemal
Kasutaja avatar

Jah, teoorias on kõik väga lihtne ja selge. Ei hakka rohkem vaidlema, tahtsin lihtsalt toetada Tõnise, ES5TF väljapakutut ja tekitada arutelu selle üle.
ES5TF kirjutas:
Ma olen paaril viimasel suvel radioaktiivsena Tartu ja Virumaa vahet sõitnud. Kutsekanalil valitseb praktiliselt kõikjal vaikus. Lääne-Virumaal kasutatakse jututoana sagedust 145.550. Lõuna-Eestis nüüd 145.475. Kas praeguse sideaktiivsuse puhul ei oleks mõistlikum kokku leppida ühte sagedust kasutamiseks üle Eesti? Kas see ei võiks olla justnimelt kutsekanal, kust teavad otsida/kuulata ka mõnes piirkonnas "juhukülalised"?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22 Nov 2012, 11:30 
Eemal

Konsulteerisin mitme tuntud tegijaga ja selgus, et nö. vaikset kutsekanalit ...,500 on ikka vaja küll. Moodi läksid seal pikemad jutud perioodil kui DX aktiivsus VHF/UHF-il oli vaibunud. Ilmselt saab aga tekkima uuesti või on seda juba (?) ja neid jahimehi küll segama ei peaks!

Jääb vist ikka üle leppida kokku üleüldine ümarlaua/kutsekanali sagedus kus lokaalsidest huvitatud kuuldel on. Minu arvates võiks see ...,475 MHz selleks jäädagi :?:
Kes aga DX-i jahimail, siis ikka ...,500 MHz.
Väga hea lahendus muidugi raadio, mis skaneerib kahte (või enamat) sagedust.
Aga avaldage arvamust!

Ei saa ise eetri vaikuse üle nuriseda - olen kutsunud alati kahel või isegi mitmel sagedusel (eriti just autojaamast juhukülalisena) ja vastajaid on ikka leidunud. Arvestada tuleks aga kindlasti päevasel (töö ajal) suht väikese aktiivsusega VHF/UHF-il. Raadio(käsi)jaama pole lihtsalt ligi paljudel. Aga loodan, et aktiivsus suureneb ja ... meiekandi õhtupoolikud on seda küll näidanud. Eile õhtul oli juba 145,475-l "puder ja kapsad" :)
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22 Nov 2012, 15:42 
Eemal
Kasutaja avatar

...küsimus muutuks aktiivsex siis, kui tõesti sellel ja ka 200cm bandile tõesti elu juurde tuleks, praegu on arutelu puht teoreetiline, vähemalt ümber Tallinna, kus olen kutsekanalil kuuldel nii tööl kui kodus, v.a. uneaeg :roll:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22 Nov 2012, 19:31 
Eemal
Kasutaja avatar

officer kirjutas:
...küsimus muutuks aktiivsex siis, kui tõesti sellel ja ka 200cm bandile tõesti elu juurde tuleks, praegu on arutelu puht teoreetiline, vähemalt ümber Tallinna, kus olen kutsekanalil kuuldel nii tööl kui kodus, v.a. uneaeg :roll:

Eelmisel suvel (2011), kui Keila lähiümbruses jalgrattaga sageli käsijaam kaasas sõitmas käisin, oli ikka neid kes 2m hõikasid või mulle vastasid (kasutasin levi parandamiseks oma statsi krossrepiiterit ja töötasin 2m kutsekal üle 70cm) päris palju. Sellel suvel aga juba pea mitte kedagi :(

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22 Nov 2012, 20:03 
Eemal

ES6EI kirjutas:
Jääb vist ikka üle leppida kokku üleüldine ümarlaua/kutsekanali sagedus kus lokaalsidest huvitatud kuuldel on. Minu arvates võiks see ...,475 MHz selleks jäädagi :?:
Kes aga DX-i jahimail, siis ikka ...,500 MHz.

Ma ei ole suisa igapäevane ULL-lainetel sidetaja, kuid DX-sidesid tehakse ikkagi reeglina kas CW-s või siis SSB-s. Küsi kasvõi meie tõsistelt tiksutajatelt. FM-is VHF mõttes DX-sidesid on võimalik pidada .. harva?

ES6EI kirjutas:
Väga hea lahendus muidugi raadio, mis skaneerib kahte (või enamat) sagedust.
Aga avaldage arvamust!

Jah, skaneeriv raadio (sh. kabulad) on üks võimalik lahendus. Ei pea isegi dualwatch olema, nagu Arne pakkus. Suurtes linnades võib see häirete tõttu küll päris tüütu olla (nt. Tartus võtavad häired väga sageli kahinaluku lahti).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22 Mär 2014, 21:43 
Eemal

Nov. 2012.a.:
ES2TL kirjutas:
....päris palju. Sellel suvel aga juba pea mitte kedagi :(

..Ja sellel kevadel enam mitte ühtegi :!: Tunnusmärk Eesti raadioamatörismi väljasuremisest või :?: :o

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 134 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
POWERED_BY
et 3.0.10