HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 03 Juul 2020, 22:05

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema See teema on suletud, sa ei saa muuta postitusi või postitada rohkem vastuseid.  [ 141 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 27 Okt 2011, 11:34 
Eemal

Kui keegi oskaks ütelda, kust saaks mingi (nt. vesiniku või heeliumi) palli, mis oleks võimeline tõstma (peenema) traatantenni (nt.20m või pikemagi) Munamäe torni kohale, siis ma võtaks ühe "ristiretke" :) veel sel sügisel sinna ette :?: Uuriks siis enne seal seda QRM-i olukorda kah, torni metallosa tuleb vastukaaluna kasutada ju.
Prooviks siis nii 80m kui ka 160m pääl ühendusi luua? 2m yagi keerutaks kahh.
Mingi pühapäeva hommikuspool sobiks ehk kõige paremini? Kuupäeva lepiks siis kokku, ilmataadi tujusid kah arvestades.
Siis teeks vastavad QSL-kaardid kah soovijatele.
Hääd kaasamõtlemist! Ehk tahab keegi ka kampa lüüa? Transport Põlvast või lähikonnast sinna/tagasi ja veel üht-teist minu poolt.
Lok. KO37MR71
73! de ES6EI
Tel.: 50 78 385

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 27 Okt 2011, 15:19 
Eemal
Kasutaja avatar

Sa võta ühendust ES2THH Hillariga. Mäletan, et tema kunagi tahtis ka palli lennutada ja vist koguni jaama õhku lasta :) Äkki saad ta kampa.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 27 Okt 2011, 16:52 
Eemal

Jaama õhku tõstmisega ei viitsiks hakata jändama, aga antenn tornitipust ülespoole - küll! Allapoole (nt. õngeridvaga riputades) teeb sealne QRM eetri võimatuks, poleks mingit mõnu! Kogemus juba olemas, :( nagu Sa isegi mäletad.
Hillari-info eest tnx!!
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 28 Okt 2011, 09:30 
Eemal
Kasutaja avatar

Olen kunagi proovinud oma-aegse ilmajaama palliga. Vaja on aga praktiliselt tuuletut ilma. Õhupalli tõstejõu ja tuuletakistuse suhe on üsna nigel.Palju parem on tuulelohe kasutamine. Seal üleval peaks olema üsna stabiilne tuul enamiku aja. Mul oli mitmel aastal Kabli rannas puhkuse ajal kaasas 3 ruutmeetrit pinnaga kastlohe. Hommikul lasin ülesse ja seisis kuni õhtu hakuni väga stabiilselt. Antenniks oli 120 m telefoni välikaabli soont (isolatsioonita).
Antenn peaks olema valitud nii, et sisendtakistus on suur. Korralikku maad/vastukaalu on väliolukorras enamasti võimatu teha.

Iga eksperimen on kiiduväärt!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29 Okt 2011, 09:23 
Eemal

Kogu ürituse põhieesmärgiks paneks seekord siiski kinlalt sidede õnnestumise peale välja mineku. Seetõttu tuleb kõike eelnevalt väga põhjalikult läbi mõtelda ... olgu see antenn siis lõpuks milline tahes. Kindlasti võtan kaasa ka 12m õngeridvale keritud traatantenni, mille saab mõne minutiga püsti torgata kui kõik muu peaks aiataha minema.
Vastukaal on Munamäe torni Kagu-servas minu meelest siiski päris korralik - sealt jookseb otse alla jäme piksekaitse traat, mis omakorda ülemise platvormi metallreelingutega ühenduses. Arvata võib, et alumises otsas (maa seeski) metalli jäkkub!

See tuulelohe või õhupall oleks aga äärmiselt huvitav küll ikkagi! Täiendan oma teadmisi ja võimaluse korral ka kogemusi maalähedasel orbiidil :o eelnevalt nende lennuaparaatidega harjutades!
Kui muidu ei saa, paneme mudelhelikopteri torni kohale selleks ajaks põrisema :shock: Diiselmootoriga! :mrgreen: (Bensukas, sunnik, võib lisaks ka valjukates põrisema hakata!?)
CQ, CQ!
73! de ES6EI

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29 Okt 2011, 10:10 
Eemal

ES6EI kirjutas:
.....
See tuulelohe või õhupall oleks aga äärmiselt huvitav küll ikkagi! Täiendan oma teadmisi ja võimaluse korral ka kogemusi maalähedasel orbiidil :o eelnevalt nende lennuaparaatidega harjutades! .....

Aga missuguse kujuga lohe võiks antenni
üles vedamiseks kõige sobivam olla?
Vaevalt et nii uhket ja keerulist vaja on,
nagu lohelennutajate foorumi tegijatel.
Minu kunagised lohelennutamise
kogemused piirduvad niisuguse lihtsaga
http://dic.academic.ru/pictures/bse/gif/0296396120.gif
mille materjaliks sobis õhukesest riidest
(sitsist?) naiste ruudukujuline pearätik.
Selline lihtne lohe niiväga pea kohale
ei kerki, võib-olla kastlohe oleks parem?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29 Okt 2011, 10:21 
Eemal

Kas lohe seal ikka ise kohapealt õhku tõuseb? Vedamiseks pole platvormil ruumi, pealegi võib seal külalisi teisigi olla ja kui kellegi kaabu koos lohega tõuseb, ei tarvitse õndsus taeva all püsima jääda!?
Torni saaks muidugi ka broneerida, aga see oleks Eesti rahas oma poolteist või 2 tonni eelarvet ... no mul pole seda hetkel käepärast... :( :(

Või korraldada siis juba üle-Eestiline amatööride pidu seal.. lifti saaks alumise kohviku ja ülemise platvormi vahel võnkuma panna :roll:
:D

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29 Okt 2011, 10:37 
Eemal

ES6EI kirjutas:
Kas lohe seal ikka ise kohapealt õhku tõuseb? Vedamiseks pole platvormil ruumi, ...

Seal tornis on enamasti juba ühtlane tugevam tuul,
mida seal ikka vedada, peaks ju niisamagi tõusma.
Muudkui ainult nööri (antud juhul antennitraati)
järele anda ja küll ta läheb!
Vedamine on rohkem nõrgema tuulega ja maapealne
teema, kui tuul on alles kõrgemal ühtlasem ja tugevam.
Pärast pole enam vedada vaja kui lohe sinnani tõusnud on.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29 Okt 2011, 12:01 
Eemal
Kasutaja avatar

Olen mitu välipäeva olnud seal tornis ja töötanud ka lühilainel, ning arvan, et see ettevõtmine ei anna Sulle sidepidamiseks mitte midagi. Milline on eesmärk? Saada mingil LL bändil DX sidet? Kõik õhus ebastabiilsed antennikandjad ei anna olulist efekti kaugsideks, sobitus läheb pidevalt paigast ära ja selline antenni kõrguse tõstmine ei suurenda reaalset sidekaugust.
Praegu on küll juba sügis käes, aga sellegi poolest soovitus - tänavu on ilm väga imelik ja äikest oli veel hiljuti. Olen Suure-Munamäe tornis üleelanud äikese sisselöömise kohe lähedusse ja see oli paras pauk, mis maksis ka rahaliselt päris palju. Aparatuur ei olnud antennidega ühenduses, aga 2m ja 70cm lõpulambid läksid ikkagi prügisse, isegi jootekolb oli läbi. Sealt tornist mõnisada meetrit kõrvaltalus oli kaevus olnud pump kutu ja lisaks veel kaasnesid teised paranähtused!
Paari tonni eest võid saada minu käest korraliku DX antenni...mis töötab igapäev!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29 Okt 2011, 14:04 
Eemal

Tere, Aadu, ja kõik teised ka, keda minu torniretke eesmärk huvitab. Ütlen kohe otse, et sidekaugused kui eesmärgi omaette, paneksin ühele viimasele kohale. See oleks huvitav, aga mitte peamine.
Eelkõige huvitaks mind kahe 2m yagi üheaegne test. Siis pakuks huvi selle kalaõngest spiraalantenni võimekus. Õhupalli-antennist tahaks aga lihtsalt kogemuse ja sidede eripära saada. Vahelduseks saaks ka 11m proovida (ilmselt CH23FM-il, paljud tahavad seal kindlasti ka sidet omale kirja saada).
Lisaks kõigele olen Munamäe tornis sidetamas käies (kokku 4-l korral) saanud aga lõõgastuse, mis igapäeva rutiinist tükiks ajaks eemale viinud. Kogemustest rääkimata.
Raadiohobiga seoses on kogunenud ka palju sõpru/tuttavaid ja mis on veel enam kui selliste inimeste ja kõigi teistega eetris kohtumine ... ja seda kusagilt väega kõrgelt! :D

Äikese ja staatilise elektri suhtes 101% Sinuga nõus, Aadu! See "paari tonni" jutt oli aga :D .
Eks näeb ju kuidas kõik välja kukub? Ei maksa aga üldse imestada kui see värk paljude takistavate asjaolude kokkulangemisel hoopiski kevadele lükkub.
Lähme sinna aga NIIKUINII! :D
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29 Okt 2011, 20:31 
Eemal
Kasutaja avatar

Mälumängu küsimus: (ei pretendeeri parimale tulemusele, aga on minu jaoks autentne): 1. Kellega on toimunud pikim 2m FM "käsikabula" koos "kummiantenniga" side Põlvast levi tavatingimustes, loomulikult ilma repiiteriteta?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29 Okt 2011, 20:34 
ainult minul ! ! ! !

Üles

PostitusPostitatud: 29 Okt 2011, 20:40 
Eemal
Kasutaja avatar

Kundar, kuidas sellest aru saada? Muidugi, selle äikese jutu kirjutamise ajal tulid Sa mulle meelde sellega, kui tornist peaaegu alla hüppasid! Pauk oli ju tõeliselt kohutav!?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29 Okt 2011, 21:57 
Eemal

Aadu, kas see 2m side polnud Sul Bakuuga? Kui oli, siis mälumängu auhinda paluks ...tagasihoidlikult ...
Jah, takkajärgi õudusega meenutan kui esimest korda 2009 a. tornis olime, äikesepilv km kaugusel ja meil antenniroots üle teiste metallvarraste kõrgumas!!! Kaablid jooksid korrus allapoole, otse pihku, aparaadid maandamata jne!
Olid ajad! Uued pidid aga hullemad tulema!
73!

Edit: Aga nüüd mul tuli takkajärgi veel üks :idea: - kui tähistaks uut kohtumist omaaegsete Cuculuse, Põlva LKV ja Põlva PTK energeetikute vahel seal üleval taiva all? Võtaks siis tolleaegsed kõrgema kati el.-ohutuse tunnistused kah karmanisse, siis ei löö välk kohe kindlasti pihta mette! :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30 Okt 2011, 08:52 
Eemal
Kasutaja avatar

Tere! Küsimus jääb püsima! Põlva - Bakuu on tehtud SSB ja 2 tundi hiljem CW-ga, ca 20 - 30 wattiga, ning antenn oli F9FT 16 elementi.
Kuid see käsijaama side on minu arvates üks Eesti omapärane rekord küll ja selle QSO juures olin ma uskumatu pealtvaataja. Veel ei ava tagamaad, ehk tuleb mõni tõelähedane vastus!
Suure - Munamäe otsas üle kahe - kolme päeva korraga ei ole olnud, aga Tehvandi suusahüppetornis olin ühel suvel jutti umbes 3 nädalat. Ma ei mäleta kaua teised üleval tornis kaasas olid, aga seltskonda oli küll. Magasime telgis üks aste madalamal ja iga hommik ärkasime sorina peale - Levandi kaaslastega alustas hommikust trenni ja enne pidi kaalu kergemaks tegema, et kaugemale lennata...

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema See teema on suletud, sa ei saa muuta postitusi või postitada rohkem vastuseid.  [ 141 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
POWERED_BY
et 3.0.10