HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 06 Dets 2019, 17:23

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 15 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Lugemist
PostitusPostitatud: 21 Veebr 2019, 20:22 
Eemal
Kasutaja avatar

https://maaelu.postimees.ee/6528168/raadioamatoorid-sooviksid-kriisiplaanis-oma-rolli

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Lugemist
PostitusPostitatud: 21 Veebr 2019, 20:33 
Eemal
Kasutaja avatar

Muidu hea lugemine...aga tasub meenutada mida 1CW selle kohta kirjutas...

viewtopic.php?p=25542#p25542

Kuid kui sellist asja teha, siis peaks orgunn olema ikka ERAÜ poolt.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Veebr 2019, 10:19 
Eemal

Hunt kirjutas:
Kuid kui sellist asja teha, siis peaks orgunn olema ikka ERAÜ poolt.

Kui sellist asja teha, siis peaks orgunn olema ikka SIM/KAM poolt

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Veebr 2019, 15:06 
Eemal
Kasutaja avatar

smr kirjutas:

Kuidas sa seda ette kujutad? Kas siseminil/kaminal on olemas ülevaade
raadioamatööride ja ERAÜ võimekusest ja valmisolekust? Või nad lihtsalt
annavad ERAÜ'le ja raadioamatööridele käsu, et olgu olla?

ERAÜ teab kõige paremini oma liikmete võimekust ja valmisolekut ja kui mingi
tahe, võimekus ja valmisolek on liikmete seas ja ERAÜ egiidi all organiseeritud, saab
seda presenteerida juba riigi vastavatele struktuuridele ja edasi teha nendega
koostööd. Ma näeks seda nii.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Veebr 2019, 20:33 
Eemal
Kasutaja avatar

Meil on foorumis see teema olemas: viewtopic.php?f=15&t=6178&p=27051#p27051
Juurde pääsevad foorumisse sisse loginud!

Viimati muutis es6pz, 25 Veebr 2019, 14:46, muudetud 7 korda kokku.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Veebr 2019, 20:44 
Eemal
Kasutaja avatar

Selle teema õige koht on "Kriisiside"!

Viimati muutis es6pz, 25 Veebr 2019, 23:05, muudetud 5 korda kokku.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Veebr 2019, 23:39 
Eemal
Kasutaja avatar

es6pz kirjutas:
Tegin sellest üritusest kogumiku, mida üksikasjalikult uuriti ametkondade poolt.

Kas teistest LL välipäevadest on ka samasuguseid kokkuvõtteid? Väga hea lugemine!

Soome amatöörid teevad oma harjutusi oma ühingu SRAL egiidi all.

http://www.sral.fi/turva/

Näiteks 2012 aastal tegid harjutuse, kus stsenaariumiks oli ulatuslik elektrikatkestus
ja amatöörid moodustasid kogu riiki katva LL sidevõrgustiku, mis oli autonoomse
toitega.

http://www.sral.fi/turva/turva2012.html

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 25 Veebr 2019, 11:41 
Eemal

Hunt kirjutas:
smr kirjutas:

Kuidas sa seda ette kujutad? Kas siseminil/kaminal on olemas ülevaade
raadioamatööride ja ERAÜ võimekusest ja valmisolekust? Või nad lihtsalt
annavad ERAÜ'le ja raadioamatööridele käsu, et olgu olla?

ERAÜ teab kõige paremini oma liikmete võimekust ja valmisolekut ja kui mingi
tahe, võimekus ja valmisolek on liikmete seas ja ERAÜ egiidi all organiseeritud, saab
seda presenteerida juba riigi vastavatele struktuuridele ja edasi teha nendega
koostööd. Ma näeks seda nii.

Ma näen seda nii, et riik vaatab - meil on siin võimelünk, ehk härrased amatöörid soovivad kaasa lüüa?

Seepeale näiteks ERAÜ (või miks ka mitte Päästeliit vms) vaatab oma liikmete võimekuse üle ja ütleb, et me saame tagada 75% teie soovidest juhul kui 700 meetrit masti, 400 akut, soe toit jnejne.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 25 Veebr 2019, 11:42 
Eemal

es6pz kirjutas:

ma saan paraku veateadet - You are not authorised to read this forum.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 25 Veebr 2019, 13:16 
Eemal
Kasutaja avatar

smr kirjutas:
Ma näen seda nii, et riik vaatab - meil on siin võimelünk, ehk härrased amatöörid soovivad kaasa lüüa?

Loe mida Arvo/1CW selle kohta kirjutas : viewtopic.php?p=25542#p25542
Kui keegi üldse midagi sellest valdkonnast teab, oli see tema.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 25 Veebr 2019, 17:52 
Eemal

Minul sama probleem,laupäeva õhtul tegi lahti,lugesin põgusalt lägi,eile õhtupoolilul tahtsin süveneda sellesse küllaltki põhjalikku ülevaatesse,kuid sain tünga,samuti ei tunnist omaks.Aadu oli vahepeal vist selle lingi ära keelanud,kui ma õieti aru saan.Küsin- miks???

Lugupidamisega
Priit, ES1MM

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 25 Veebr 2019, 21:05 
Eemal

Hunt kirjutas:
smr kirjutas:

Loe mida Arvo/1CW selle kohta kirjutas : viewtopic.php?p=25542#p25542
Kui keegi üldse midagi sellest valdkonnast teab, oli see tema.

Aah, las jääda. Lihtne on ütleda, et ei saa ja teised on lollid

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 25 Veebr 2019, 23:04 
Eemal
Kasutaja avatar

Seega toon oma postituse ka siia tagasi.!
Selles Maaelu kirjutises on paljud asjad segamini keeratud. Kõige hullem on "raadioamatööride poolt korraldatud segamise" sissetoomine. Mees ei tea, mis tegelikult tol ajal toimus! Oleks pidanud rääkima kuidas 1991.a. töötas ülevabariigiline valitsusele allunud raadioamatööridest koosnev sidevõrk. Mil moel jooksis info näiteks Võrumaa maanteedelt Tallinnasse ES1CW ja minule, Toompea sidekeskuse juhile (selle meeskond oli piirivalve siderühm - mitte amatöörid!"). Kuid raadioamatöörid kindlustasid ikkagi Balti vabariikide valitsuste vahelise side amatöörsagedustel. Samuti oli meie ülesanne amatöörraadiosidet kasutades edastada vajadusel "SOS" kogu maailmale. jne
Olen kunagi siseministri Kalle Laanetiga kriisiside küsimusi üksipulgi arutatud, kuid ministrid vahetuvad ja tollal oli siseministeeriumil suur lootus peagi loodavale ORS-le.
Muide, on olemas olnud ka minu loodud siderühm ca 1985.a. alates suvalistest asukohtadest raadioside loomiseks autorallidel, spordivõistlustel jne. Kõigil tollastel "Old Toomas?", "Sojuz" jt organiseerisime raadioside kiiruskatse finiši ja ralli korraldajate (reeglina linnas) vahel tulemuste kiireks edastamiseks. Kasutasime 144 FM jaamu. See oli põhimõtteliselt vajadusel kriisiside meeskond, kes oli võimeline üle vabariigi sidet looma.
2005 toimus katsetus kui palju on Eestis võimalik raadioamatööre ühekorraga maastikule tuua, seal ilma elektrivõrguta töötada jmt. Huviliste kaasamiseks toimus muidugi kogu tegevus võistluse nime all, aga tegelik eesmärk oli teine. Seda teadis ES3BM (Päästeamet), Arvo ES1CW (ERAÜ) ja mina. Tegin sellest üritusest kogumiku, mida üksikasjalikult uuriti ametkondade poolt. http://ham.kuusit.ee/doc/ham/ES_FD_uus.pdf Pange tähele mu lõppsõna, seal peaks tekstis olema selle võistluse eesmärk!
Ma ei taha siinses avalikus ruumis kirjutada selle teemaga seonduvaid probleeme. Neid on üpris palju! Samas meediale peab esitama tõeseid argumente, mitte looma illusiooni, et raadioamatöörid lahendavad kõik probleemid. See ei ole nii!

Toon 2005.a. LL Välipäevast mõned lõigud:
1.Väljakuulutatud ajal saigi võistlus teoks ja sellest võttis osa üllatavalt palju Eesti raadioamatööre. 40 kutsungiomanikku osales välitingimustes ja 23 statsionaarsest asukohast. Võistluse ajal asuti 14 Eesti maakonna ja 45 erineva kohaliku omavalitsuse territooriumil. Kahjuks ei saanud osaleda mitte ükski hiidlane, vastupidisel juhul oleks olnud kõik maakonnad kaetud raadiosidevõrguga.
2. Selle üritusega näitasime me veenvalt, et ka juhul, kui kogu Eestimaa jääks elektrivõrgust ilma, oleks raadioamatööride baasil võimalik edukalt luua kogu riiki hõlmav sidevõrk. Ei oma täpseid andmeid, kuid ma oletan, et vähemalt 80%-l lühilaine välipäevast osavõtnul on olemas ka 144 Mhz FM raadiojaam, ning samadest asupaikadest oleks väga edukalt saanud luua lisaks veel FM raadiotelefonivõrgu. Selline ühine lühilaine ja FM võrk on võimeline eriolukorras väga efektiivselt koos tegutsema.

Muidugi taolise amatööridest koosneva raadiovõrgu tööle rakendamiseks vajaksid meie hobikaaslased ühist teenistusside alast koolitust, kuid ka seda on võimalik korraldada raadio vahendusel.
See oli ju kõige ehtsam raadioamatööridest koosnev kriisiside harjutus! Peale seda võisin ma julge rinnaga minna igasuguste ekspertide ette, aga ka minu südikus vähenes üpris kiiresti kui asusin reaalselt looma püsivat meeskonda.

Idee ise! Kriisirühma raadioamatöörid suhtlevad selleks loodud MTÜ-ga. (Loodi!) Eriolukorras saavad teate või kuuldes vajadust suunduvad oma maakonna (maavanema) KOV juurde. Peale enda tutvustust saab sündmuse ja abivajaduse info. Seejärel otsustab milliseid sidevahendeid kasutada ning vajadusel palub abi antenni püstitamisel jne
Peale sündmust koostab oma kuludest arve, esitab selle MTÜ-le, kes omakorda arveldab riigi- või KOV-ga ning seejärel tasub raadioamatöörile.

Registreeritud põhikirjast: Seltsi eesmärkideks on amatöör- ja raadioside vahendusel abistada riiki, ametkondi, asutusi, organisatsioone, ühinguid, klubisid, seltsinguid ja üksikisikuid raadio- ja andmeside organiseerimisel, vaba aja veetmisel, sportimisvõimaluste loomisel...
3.1. Seltsi liikmeks võivad olla füüsilised isikud, kes on nõus kandma Seltsi põhikirjast tulenevaid õigusi ja kohustusi, ning omavad kehtivat amatöörraadiojaama tööluba.

Riigiga ei saanud ma ainult kahes punktis konsensust: 1. Alarmsõidu õigused (seadus ei võimaldanud) 2. Riigi poolt igale rühma liikmele el. generaator. See küsimus jäi lahtiseks, sest Päästeameti seisukoht oli, et nemad loovad vajadusel sündmuskohal elektrivarustuse. Tõesti, peale seda alustasid nad generaatorite soetamist. Ma olin seisukohal, et kaasatud raadioamatöör oleks täielikult autonoomne oma tegevuses. Mõnel juhtumil võib olla vaja kasutada vahejaama või luua autodest raadiosidekett.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26 Veebr 2019, 22:29 
Eemal

Ei lase lugeda-foorumis see teema-millele on eespool viidatud ..
Kunagi oli ju projekt ,kus 1MM rohkem kui 100 UHF jaama utiliseerimisest tagasi tiris
ja kusagil ES avarustes nad peaksid kasutusvalmis olema

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26 Veebr 2019, 22:43 
Eemal
Kasutaja avatar

es6pz kirjutas:
Juurde pääsevad foorumisse sisse loginud!

Ei pääse, mina vähemalt mitte.

"You are not authorised to read this forum."

See paistab olevat kinnine alamfoorum, kuhu on piiratud ligipääs nimeliselt või grupipõhiselt.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 15 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid