HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 16 Dets 2018, 19:57

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 7 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 29 Sept 2018, 12:59 
Eemal
Kasutaja avatar

Mul on paar juhust, kus seadme plastkorpus on hakanud vastikult kleepuma, ilmselt plast on hakanud lagunema. Toatemperatuuril ja kuivas mõlemaid hoitud (digiboxi pult ja käsikabul).
Hõõrudes rullub kihti maha kui liimi, kuid "puhtaks" ei saa. Olen proovinud puhastada ka piirituse ja bensiiniga, atsetooniga pole söandanud. Kas kellelgi on taolisi kogemusi?
Kas leidub sellele nähtusele jäätmekonteinelile lisaks ka mingit rohtu?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29 Sept 2018, 14:57 
Eemal
Kasutaja avatar

Endal pole, aga paaril tuttaval on juhtunud sama. Mitte küll käsikabulatega, aga teleri/digipoksi pultidega. Ilmselt seetõttu, et neid hoitakse palju käes.
Inimese peopesa on alat veidi higine (mõnel rohkem, mõnel vähem) ja soojas peos hakkab higi reageerima osade plastidega. Muud seletust ei oska pakkuda.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29 Sept 2018, 16:18 
Eemal
Kasutaja avatar

Pulti polnud ma vähemalt 2-3 aastat kätte võtnud. Kui digiboxi ära kinkisin, avastasin, et pult kleepub vastikult, oleks kui sulama hakanud. Käsikabulat olen aga sageli käes hoidnud (nii umbes korra nädalas), kuid enne kleepumise ilmnemist oli see vast paar nädalat riiulis seisnud. Nii, et põhjus on pigem plasti lagunemises, kuid mille mõjul, polegi vast nii oluline. Pigem küsin, kas keegi on selle vastu mingit rohtu leidnud?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29 Sept 2018, 19:21 
Eemal
Kasutaja avatar

Üle värvida.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30 Sept 2018, 13:01 
Eemal
Kasutaja avatar

PVC-le (polüvinüülkloriid) omane nähtus. Juhul kui lisatud plastifikaator. Aja möödudes hakkab viimane immitsema toote pinnale. Immitsemise kiirus sõltub välismõjudest - valgus, soojus, keemiline keskkond (ka higi). Kodustes oludes saab toda kleepuvat kihti maha järgmiselt. Teha Fairy ja sooda 1:1 segu. Kanda see puhastatavale esemele. Järgmisel päeval pesta kuivanud segu maha. Kuivatada pehme lapiga. Vajadusel korrata protsessi. Ise viimati kasutasin Fairy asemel teist nõudepesuvahendit Pur. Toimis kah. Lõpptöötlusena võib kasutada veel piiritust, viin ei toimi. Üksnes piiritusest pole aga tolku.

Soodalahuse vannis saab aga edukalt kolletunud valget plasti tagasi valgeks. Tuttav renoveerib niimoodi JUKU (Eesti raal) korpusi. PVC on tegelt üsna mürgine, tema lagunemisel eraldub HCl. Samas ruumis pikalt elada pole tervislik.

Neil Armstrongi kuuskafander, mis hoiul muuseumis, olevat lagunema hakanud. Lõpuks saanud jälile, et süüdi skafandris osaliselt kasutatud PVC.

Nö kummeerituna tunduva PVC vedeldumisega võideldavat talguga höörudes. Talk tungivat tolle möga pooridesse ja kõvendavat. Talk on muide kansteroogeen! Ise pole kasutanud.

Kui kellelgi JUKU jõude seismas, siis olen huvitatud (ps).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30 Sept 2018, 14:25 
Eemal

Tuttav nähtus. Kasutasin puhastamiseks lakibensiini (white spirt).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Okt 2018, 11:18 
Eemal
Kasutaja avatar

Aitäh asjalike nõuannete eest! Soodat ei olnud mul käepärast ja sain kombineerituna white spirt ja piiritusega kabula korpuse korda. Digiboxi andsin juba mõne aja eest ära, selle puldiga harjutada ei saanud. Üldiselt on söögisooda aga üks universaalne ja kasulik aine, peab paki või paar varuma.

http://alkeemia.delfi.ee/keskkond/okondus/soogisooda-75-erakordset-kasutusvoimalust?id=69698721

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 7 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid