HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 13 Dets 2018, 19:40

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 28 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 12 Dets 2015, 10:51 
Eemal
Kasutaja avatar

1DJV, on küll võimalik, kui sa CW selgeks õpid. Siis teed väikse PIXIE transiiveri ja pead sidet kus tahad.

Mis puutub antenni häälesolemist, siis 1940. aasta Raadioleht nr 15 kirjutas: “Enne kevadpühi õnnestus Eesti raadioamatööril Kirill Tcheremissinoffil, kelle elukoht Pärnus, pidada QSO (raadioside) Birdy lõunanaba ekspeditsiooni amatöörjaamaga KC4USA. Tema saatja võimsus oli vaid 29 watti. Pühade laupäeval täitis ta lühikese aja vältel kaks korda diplomi VAC nõuded, kusjuures saatja antenn oli valesti häälestatud...”

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12 Dets 2015, 11:31 
Eemal
Kasutaja avatar

Hunt kirjutas:
1DJV, on küll võimalik, kui sa CW selgeks õpid. Siis teed väikse PIXIE transiiveri ja pead sidet kus tahad.

Mis puutub antenni häälesolemist, siis 1940. aasta Raadioleht nr 15 kirjutas: “Enne kevadpühi õnnestus Eesti raadioamatööril Kirill Tcheremissinoffil, kelle elukoht Pärnus, pidada QSO (raadioside) Birdy lõunanaba ekspeditsiooni amatöörjaamaga KC4USA. Tema saatja võimsus oli vaid 29 watti. Pühade laupäeval täitis ta lühikese aja vältel kaks korda diplomi VAC nõuded, kusjuures saatja antenn oli valesti häälestatud...”

Jah lampsaatjaga võib omale seda lõbu lubada, et mittehääles antenniga saatele minna.
Kui lähevadki lõpulampidel anoodid punaseks, pole hullu, kohe läbi ei kärssa.
Aga transistorlõpuga saatjaga soovitan olla ettevaatlik, selline katsetamine võib väga kalliks maksma minna.

Mis puutub saatja võimsustesse, siis olen ka ise QRP võimsusega (10 W) pidanud sidet kõikide kontinentidega,
aga ikka korralikult hääles antennidega ja siis kui on levi.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12 Dets 2015, 11:37 
Eemal
Kasutaja avatar

Kuidas siis jääb see et ma sellega eiole kokku puutunud ja eiole seda inemest kõrval kes selgitajs ja näitaks kõik... ja teiseks ma ei oma enda püsi elamis paika... aga vanemate juures ühetoalises korteris ma eihakka ju raadio nurka teha... ja inimesed omavad ju sellised transiiverid millega nad iga päev igast kohast traadiga DX-id teevad... klansman sõjaväe raaduo mingi on ju...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12 Dets 2015, 11:40 
Eemal
Kasutaja avatar

Clansman-320 , vaadaku selle transiveri kohta infod.... minu tuttaval ta on ja see tuttav traadiga teeb DX-id kas või looduses!!!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12 Dets 2015, 13:01 
Eemal
Kasutaja avatar

ES1DJV kirjutas:
Clansman-320 , vaadaku selle transiveri kohta infod.... minu tuttaval ta on ja see tuttav traadiga teeb DX-id kas või looduses!!!

Kui sul on ruumi vähe, siis õpi CW selgeks ja telli/pane kokku väike PIXIE. See on just sinu eelarve piirides.
Neid on erinevatele sagedusaladele.

http://radio.mybb.ru/viewtopic.php?id=39

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12 Dets 2015, 16:08 
Eemal
Kasutaja avatar

ES1DJV kirjutas:

Sõjaväe väliraadiojaamad ongi mõeldud sidepidamiseks looduses ja nendel on alati komplektis kaasas ka spetsiaalselt selle jaama jaoks mõeldud,
õige pikkusega antennivardad või traadid, mida saab häälde keerata sama raadiojaama sees oleva tuuneriga (uuematel jaamadel häälestub automaatselt).

Kui saad kusagilt sellise raadiojaama odavalt (mis töötab ka amatöörsagedusalades), võid proovida DX sidet küll.

Lisaks edaspidiseks veel niipalju teadmiseks, et raadioamatööridel tähendab DX side tegelikult sidet teise kontinendiga.
Nii et kui mõni euroopa jaam kutsub eetris CQ DX, siis järelikult tahab ta sidet mõne teise kontinendi jaamaga
ja euroopa jaamadel pole mõtet teda segada oma vastamisega.
Side teise sama kontinendi maaga on lihtsalt kaugside ja kui soovitakse sidet ükskõik millise maaga siis kutsutaksegi ainult CQ, CQ.
Paljud nooremad amatöörid ajavad need asjad omavahel segi.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12 Dets 2015, 23:46 
Eemal
Kasutaja avatar

Minu tuttav selle transiiveri abil tegi väga kauged sided... näiteks kuni 9000.. km... Venemaa keskelt... ja kuigi traadiga...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 13 Dets 2015, 00:06 
Eemal

Tere.
Küsi tuttavalt äki müüb sulle 49,99 raha eest selle ära ja sul mure murtud :P
Ja kuna tal transiiver käpas , siis teeb sulle lühi koolituse :arrow:

Sul ju kutsung olemas- siis peaks sul olema vähemalt ettekujutus
kuidas ja millised antennid millistel sagedustel töötavad :idea:

Parimat

73

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 13 Dets 2015, 00:24 
Eemal

Kui sa lepid sellega, et pead mõnda kilo seljakotis tassima, siis sobivad tõenäoliselt mitmedki nt. autodele sobivad all-band raadiojaamad. Jaam + aku (nt. UPSi sisse käiv) + traatantenn. Traatantenni otsa võib visata puu otsa või mingi muu antenni panna seljakoti külge (vt. näiteks http://www.hfpack.com/). Siiski, probleemi koht on selles, et 50€ eest naljalt vist töökorras lihtsalt transporditavat SSB-võimelist jaama ei leia. Võib-olla leiab midagi CB-laineala jaoks (11 meetrit). Telegraafioskuse korral on asjad lihtsamad, täiesti pädeva jaama ehitamine ei ole kohutavalt kallis ega keeruline. Kas just varem viidatud Pixie (mis töötab põhimõtteliselt ainult ühel sagedusel), aga skeeme on Internetis palju.

Kõige triviaalsem ehitada ja kasutada oleks dipool või Inverted V. Kui sa saadad kuni 100 W-ga, võib sellise antenni traat olla üpris peenikene. Näiteks kõlari kaabel, aga isegi selline must/punane/valge kiuline traat töötab täiesti hästi, mida elektroonikapoodides müüakse montaaži jaoks (vihje: must traat on inimsilmale "nähtamatu", teised värvid mitte!). Mina olen transporditavaid antenne teinud enamasti 1.5 mm^2 elektrijuhtmest.

Lisaks antennile võiks olla 1:1 balun, kuid saab ka täitsa vabalt ilma hakkama. 20m ja lühematel lainetel on dipoolantennid ka väga pisikesed, neile leiab üles seadmiseks ikka koha. Ka väga lihtsa vertikaalantenni ehitamine ei ole keeruline, vt. näiteks https://www.youtube.com/watch?v=642N0oWgY5I.

Põhimõtteliselt võiks hakkama saada ka nn. pika traadiga. Vt. näiteks Mati (ES2TL) lehelt: http://www.ambur.ee/skeemid.html EZ Wire ehitamise õpetust.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 13 Dets 2015, 06:58 
Eemal
Kasutaja avatar

ES1DJV kirjutas:
Minu tuttav selle transiiveri abil tegi väga kauged sided... näiteks kuni 9000.. km... Venemaa keskelt... ja kuigi traadiga...

Clansman 320 iseenesest pole mingi imeriist. Ma arvan, et nende kaugete sidede taga
on hoopis kaks muud faktorit - 20m band ja skywave. Küsi see oma tuttavalt üle.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 13 Dets 2015, 09:49 
Eemal

40m - raadioamatööride MEKA, nii öösel kui päeval. Antennid sellele lainealale ei kujuta ka endast raketiteadust.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14 Dets 2015, 12:04 
Eemal

Mul on vägev jaam, 10m jaamale on lisatud 80/160m. Talvel kasutan teda kodus, antenniks on enda aretatud CB antenn koos kaabliga. 160m-l läheb kenasti häälde, kui toas kaabel mõni keerd kokku kerida, 80m-l on SWR umbes 3, aga saab ka sidet teha. Jaama võimsus on umbes 15-20W, lõputransid on venelaste KT805-d, võetud värviteleka kaadrilaotusest. Hetkel on jaam suvilas, sest talve ei ole tulnud, 160m antenn küljes ja alles eile sai 80m peal lobisetud :D
CB võimu olen ka aretanud, see on KT922V transsidel ja nii ülbe, et ES2AIT läks mu juurest ära ja tegime sidet. Ta imestas, et kuidas ma nii kiiresti antenni jaamale külge sain. Selgus, et polnudki antenni järel, kõigest paari meetrine antennikaabel, mis kiirgas üllatavalt hästi, sest umbes 100W võimsusega sai päris mitu km lobiseda :lol: See võim töötab siiani.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 04 Jaan 2016, 12:39 
Eemal
Kasutaja avatar

ES3RLA kirjutas:
Mul on vägev jaam, 10m jaamale on lisatud 80/160m. Talvel kasutan teda kodus, antenniks on enda aretatud CB antenn koos kaabliga. 160m-l läheb kenasti häälde, kui toas kaabel mõni keerd kokku kerida, 80m-l on SWR umbes 3, aga saab ka sidet teha. Jaama võimsus on umbes 15-20W, lõputransid on venelaste KT805-d, võetud värviteleka kaadrilaotusest. Hetkel on jaam suvilas, sest talve ei ole tulnud, 160m antenn küljes ja alles eile sai 80m peal lobisetud :D
CB võimu olen ka aretanud, see on KT922V transsidel ja nii ülbe, et ES2AIT läks mu juurest ära ja tegime sidet. Ta imestas, et kuidas ma nii kiiresti antenni jaamale külge sain. Selgus, et polnudki antenni järel, kõigest paari meetrine antennikaabel, mis kiirgas üllatavalt hästi, sest umbes 100W võimsusega sai päris mitu km lobiseda :lol: See võim töötab siiani.

Mind huvitavad 20m ja 40m õhtul ka 80m ..... 160m.... no kui mõni vene contest seal SSB-l... ;)

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 28 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid