HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 19 Nov 2018, 17:24

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 80 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 23 Nov 2015, 16:34 
Eemal

ES5TF kirjutas:
Kui "elektrifirmadel" on selline info olemas, kas seda ei võiks ja saaks kasutada siis enda (probleemideta toimivad arvestid) ja üldsuse hüvanguks (TJA-l on eelinfo kus kontrollida eetrihäireid)?
Tõnis

Selles see point ongi - Elektrilevi võitleb oma kauglugejate näitude puhtuse eest. Ja et seesama kantlaine 50Hz-le projekteeritud võrgus ka teisi kasutajaid (nt ajasignaali edestamine 77,5kHz) segada võib, see ei oma firma poolt enam tähtsust. Sama tempu teeb Elion - kiivalt hoiab oma teada adaptereid kasutatavate klientide IP aadresse, Starman/STV ei kipu avalikustama enda poolt (odavalt) sisseostetud/kasutatavaid toiteplokke jms. Väljaselgitatud üksikjuhud on muidugi vajalikud. Kuid tõhusamaks võitlemiseks on vaja tabada erinevate firmade mustrit...
de 1CW

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Nov 2015, 17:57 
Eemal
Kasutaja avatar

Evo kirjutas:
ES2TL kirjutas:
Tere, Evo!
See lähinaaber asub Sinust 183 m alajaama poole.

Seal on kortermaja, noored pered, elamised arvuteid, digibokse, sat- vastuvõtjaid täis.
Vähemalt minu transiiverisse nendele bändidele, millel töötan (10- 80 meetrit) sealt häireid ei tule.

Ei, ei, ma ei pidanud silmas kortermaja...
Ma helistan Sulle, Evo, millalgi lähiajal.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Nov 2015, 18:00 
Eemal
Kasutaja avatar

ES5TF kirjutas:
ES2TL kirjutas:
Tere, Evo!
Vaatasin huvi poolest Sinu arvesti (Sinu fotol) seerianumbri järgi Sinu arvesti ja alajaama ühendatud teiste arvestite suhtlust. Kogu alajaama piirkonnas on see eeskujulik (99%...96%) va Sinu ja Su ühe naabri arvesti (vastavalt 37% ja 40%). Kauglugemisele ka need % probleemiks ei ole, küll aga annavad tunnistust mingist lähiümbruses olevast häirerallikast. Sinu arvesti viimast 24h väljavõttest nähtub, et see on ilmselt inimtegevusest tingitud, mitte püsihäire allikas. Alates 16...17 kuni 22 on kommunikatsioon madalseisus ja seda kuni 0% välja. See lähinaaber asub Sinust 183 m alajaama poole. Müra võib tulla kas Sinu või tema majapidamisest. Suure tõenäosusega kas telekas, arvuti või mingi valgusallikas. Ei välista raadiojaamagi :)

Võib-olla veidi naiivne küsimus, aga ikkagi. Kui "elektrifirmadel" on selline info olemas, kas seda ei võiks ja saaks kasutada siis enda (probleemideta toimivad arvestid) ja üldsuse hüvanguks (TJA-l on eelinfo kus kontrollida eetrihäireid)? Seda enam, et kaugloetavate arvestite kõikjale tekkimine on niikuinii ainult aja küsimus.

Tõnis

Lahendame kõik el häiretest tulenevad probleemid, mis häirivad kauglugemist Ericsson Eesti oma jõududega.
EDIT: need ei ole kitsaribalised häired, vaid suht laias vahemikus- mõnest KHz mõnesajani, mille harmoonilised segavad reeglina ka HF bände.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Nov 2015, 18:27 
Eemal
Kasutaja avatar

es1cw kirjutas:
Starman/STV ei kipu avalikustama enda poolt (odavalt) sisseostetud/kasutatavaid toiteplokke jms. Väljaselgitatud üksikjuhud on muidugi vajalikud. Kuid tõhusamaks võitlemiseks on vaja tabada erinevate firmade mustrit...
de 1CW

Arvo, võta seda "väljaselgitatud üksikjuhte" kui prügi kotistamist linnatänavatelt. Kui rämps maas, tuleb see kas ära koristada või muul juhul ellimineerida, nii, et keegi sellele ei komistaks :). Ja vahet siis pole, kas mis sugust silti see kannab (Saku Kuld, Malboro või mis iganes). Siin üks, seal teine ja kolmandas kohas neljas jne jne rämps. Saad täna linna puhtaks, aga homme on uus päev jne.... Nii täpselt on ka nenda häiraallikatega, mingit mustrit tootjate osas ei ole ja valdav enamus korras seadmeid ka ei põhjusta probleeme. Kuna olen oma töös igapäevaselt analüsaatoriga el kilpides askeldanud, võin ma mõõdetud pildi järgi küll öelda, mis laadse seadme poolt tekitatud häirega on tegemist, kuid 100% on kindel vaid siis, kui saame kliendi abil selle el võrgust lahtiühendamise teel täpselt kindlaks teha, võimalusel likvideerida.
Pühapäeval oli Keilas umbes tunni pikkune el avarii. HF bändides ei täheldanud ma sel ajal müra vähenemist karvavõrragi.

EDIT: Starmanil on majades aktiivseadmeid vähe. STV-ga on aga juba aastaid häirete likvideerimise osas v hea ja ladus koostöö.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24 Nov 2015, 17:21 
Eemal
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
Pühapäeval oli Keilas umbes tunni pikkune el avarii. HF bändides ei täheldanud ma sel ajal müra vähenemist karvavõrragi.

Palju tavapärane keskmine müra siis Keilas?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24 Nov 2015, 18:33 
Eemal
Kasutaja avatar

es3ki kirjutas:
Tsiteeri:

Palju tavapärane keskmine müra siis Keilas?

80m on valgel ajal hea tulemus S6. Harva on S5, vahel ka S7. Hetkel S7. Antenniks on täislaine h-loop ca 5m maast. Lühematel lainetel 20m -10m S2 hetkel. Antenn A4S momendil 70 kraadi. S1 0 kraadi, S3 270 kraadi, S2 180 kraadi.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24 Nov 2015, 19:05 
Eemal
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
80m on valgel ajal hea tulemus S6. Harva on S5, vahel ka S7. Hetkel S7. Antenniks on täislaine h-loop ca 5m maast. Lühematel lainetel 20m -10m S2 hetkel. Antenn A4S momendil 70 kraadi. S1 0 kraadi, S3 270 kraadi, S2 180 kraadi.

Siis sama mis mul keset Raplat. Mõned nädalad tagasi oli ühel laupäeval aga S9. Lülisin maja kaitse välja, enne kaugloetavat arvestit, et kas häire mööda 230V saabub. Samuti muutusi polnud. Antenniks 10m h toidetav 80m inv-V. Kuid siis paelus tähelepanu Elioni majja saabuv kaabel. Sellele 80m peal skänneriga lähenedes lõi osuti põhja. Majast eemal õues aga ca S3. Kahtlustangi nüüd, et netikaabel, varjeta cat5, toob pahna majja.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Dets 2015, 17:32 
Eemal

ES6EI kirjutas:
tegeleme asjatult "nähtamatu vaenlasega, tuuleveskiga võitlemise" põhimõttel...73!

...Tundub, et mul oli õigus?..Kahjuks... :(
Ka minu asukohas, metsade-mägede keskel, pole 160m peal erilist lootust enam amatöörsidet SSB-l pidada.
Lülitasin kogu maja el.toite välja, samuti miski ei muutunud. Lülitasime ka u.50m kaugusel 10kV alajaama välja, samuti miski ei muutunud. Vahetasin 160m Inv.V antenni 80m dipoliga, ikka ei muutunud miskit...
- Kui elektrikatkestusel mürad ei muutu, järelikult kiirguvad nad el.toitest sõltumatutest allikatest. Mis nendeks on :?:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Dets 2015, 22:07 
Eemal

Tere Einar. Panin eelmisel kuul üles 80/160 m poollaine otsast toidetava antenni ja astusin seega Mardi kilda. 160m mürade rohke, 06.00 taust S-meetri järgi 7-8 päeva arenedes 09.00-10.00 juba +10, vahel +20 ja +30, siis tegelen põhitegevusega. Kui aga vene jaamad kostma hakkavad asun sidelema- võtavad jutule küll. Antenn 5- korruseliste paneelelamute kaisus umbes kolmanda korruse kõrgusel. Vahelduseks ikka. Müradest lahti ei saa, tuleb lihtsalt passida momenti. Ära kurvasta ja võta asja nii nagu mina, side pidamine teise inimesega ongi ju laias laastus teatud sorti ajaviide. Kui aga parasjagu on eeter müradest kristallpuhas, aga aega jälle ei ole, siis lihtsalt lülitadki aparaadi välja. 73 ja kohtumiseni kell 20.00 loendusel Esko

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15 Dets 2015, 09:55 
Eemal

Ühe kõrgema, koordineeriva ametniku esinemisest tänases HommikuTV-s /mitte sõna-sõnalt/ : Ongi normaalne, et raadiohäirete hulk eetris järjest suureneb, seda ei kavatsetagi kuidagi piirata... andmesidede edastamistel kavatsetakse üle minna valgussagedustele, st. LED-tehnikale....
Minu tagasihoidlikuvõitu mõistus tõlgendas asja nii, et raadioamatöörid, "lakkuge ......" /tuhka, ma tahtsin ütelda/.

...Sorry, veidi intrigeeriv sai vist nüüd...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 18 Dets 2015, 21:44 
Eemal

Kas ettevõtmine teemal oli aupositsioonilt vaadatuna ainult lubadus, mitteaupositsioonilt aga "tuut - tuut - tsuhh - ...tsuhh - ... tsosssss!"
Kallid osalejad, Teil, st. meil, pole meetmeid, millega see kõik ellu viia. Lisaks kõigele - ei vettpidavat taktikat ega ka strateegiat.
Mul on siinkohal raadioamatööridest südamest kahju.
Helgemale "esmaspäevale" lootma jäädes
73! ES6EI

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30 Dets 2015, 16:56 
Eemal
Kasutaja avatar

Kahjuks ei saa valida, kelle järel postitad, aga ikkagi....
Demonteerisin enda kodus mõned kasutuses olevad (mis talumatult HF 80m alas QRM'i tekitavad) LED driver'id:

-NEXTEC 12V DC 5W 2tk
-DiscLine 11,5 VAC 20-70W
-Velleman 12 VDC 10W 3tk
-Indel YT50 11,5 VAC
-HQ Power 12V DC 1,5A.
-EcoEnergy 12V DC 15W

Tagasihoidlik soovitus HF huvilistel neid mitte kasutada!
Kui kellegil huvi nendega midagi muud kasulikku või naljakat teha....siis hoian neid veel mõni aeg alles, kõik nad on töökorras ja tekitavad armsasti QRM'i :wink:

Ülaltoodud demonteeritud seadmed asendasin LED driver'itega:

-MainWell APV-12-12 ja APV-16-12
(Oomipoest)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30 Dets 2015, 18:25 
Eemal
Kasutaja avatar

Kasutan kodus mitmeid LED- valgusteid, nii öelda "pirne".
Otse tavalistesse pesadesse keeratavaid.
Senini on juhtunud nii, et kõik need on Philips- i märgi all.
Kuna mul on maal üsna häirevaba raadioeeter, siis olen peale iga uue valgusti soetamist katsetanud, kas annab häireid või mitte. Siiani on õnneks läinud, need, mille olen soetanud, need eetrisse midagi juurde ei lisa.

Rahulikku vana aasta lõppu ja tujuküllast uue aasta algust !

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 31 Dets 2015, 15:43 
Eemal

Evo kirjutas:
Senini on juhtunud nii, et kõik need on Philips- i märgi all.

Mis muidugi ei tähenda, et need nt. Türgimaal tehtud ei ole :)...
HUA 2016!!
de 1CW

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 31 Dets 2015, 16:48 
Eemal
Kasutaja avatar

Ei vaidle vastu.
Pole täpselt uurinud, kus need seadmed toodetud on.
Olen lihtsalt rahul sellega, et need ei sega mul sidede pidamist.

Ilusat aastavahetust !

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 80 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
POWERED_BY
et 3.0.10