HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 12 Dets 2017, 00:51

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 85 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 17 Mär 2015, 00:05 
Eemal
Kasutaja avatar

Olen küll mitmeid kordi omale lubanud, et pikalt "tolmu keerutama ei hakka" (es1mm defineering), kuid selgub, et raske on siin piirduda 1-2 postitusega. Suurim probleem, et mõni sõnavõtnu ei saa teemast aru - nüüd tahetakse ERAÜ põhja lasta, ES1CW tänuväärset tööd ei väärtustata, minul on see raha - ei saa aru miks osadel nii pole, jne, jne.

Olles nüüd veelkord arutanud teemat Raplamaa hamidega ja omades ka viimaste volitust avaldan/avaldame ERAÜ tuleviku kohalt järgmist:

1) tunnustame seninini ERAÜ-d vedanud aktivistide tegevust, olgu need siis es2mc, es1cw, es5jr, es2dw...
2) Raplamaa hamide (liikmete+mitteliikmete) valdav seisukoht on tänaseks, et ERAÜ peaks kujunema laiapõhjalisemaks KATUSORGANISATSIOONIKS, mis haaraks max hulka eri huviprioriteete omavaid hamisid
3) Eelviidatud katusorganisatsiooni kuulumine ei tohiks seada suuri rahalisi kohustusi - tasu määr peaks välistama ka solidaarsusest "musta auku" (es0abk defineering) maksta soovijate kõhklused väljamineku teostamisel.
4) ERAÜ liikmete arvukus peaks praeguselt ca 300-lt kasvama ideaalis 1000-ni - siis on ERAÜ sõnal kaalu
5) Juba käesolevas teemaski on korduvalt mitteliikmed väljendanud seisukohta, et kuskil 10 eur maksaks solidaarsusest küll, küsimata seejuures mis just saan sellest.
6) Hetkel valitseb ERAÜ aktiivis arusaam, et ERAÜ liikme tunnuseks on paberkaartide (QSL), diplomite kogumine ja osalemine erinevatel võistlustel. Ja sinna siis peaks ka kuluma liikmetelt laekuv. Kuid elu ja huvid on määratult edasi jõudnud. Ei hakka loendama, mida kõike veel hamindusega seonduvat ja põnevat on viimaste aastakümnetel lisandunud. Isiklikult mind pole kaartide/maade kogumine ja võistlemine kunagi huvitanud. Ühel aastal tulin aasta lõikes Eesti meistriks VHF/UHF, enne seda mitmed aastad 2.-3. koht, N-liidus 6. koht satisidede edetabelis - see kõik tuli nii pingutamata ja kergelt, et huvi kadus kohe - tollal määras tulemuse ju oma kätega loodud tehnika, mitte "oskus" osta aparaate/antenne.
7) Kuigi oskas siin keegi juba es3ki prognoose ERAÜ tuleviku kohalt tõlgendada es3ki poolsete ähvardustena, siis tegemist on siiski vaid murettekitava, seninini reaalselt toimunud, arengu jälgimisega.
8 ERAÜ arengut takistab asjaolu, et aastate lõikes koguneb Türile/Paidesse ca 30 aktiivset kaartide kogujat/kontestidel võistlejat + neile "kaasaantud" sama suurusjärgus arv volitusi. Neist 30-st ca 10X suurem seltskond enam kohale minna ei "viitsi". Käisin minagi omal ajal Türil/Paides. Mälestuseks noist aegust fotod saalitäiest rahvast...
9) Ei kritiseeri praegust ERAÜ juhatust, mul pole selleks ka praeguses mitteliikme staatsuses õigust. ES2MC on veel noor mees, aga just tema vääriks enim ERAÜ teeneteplaati+auliiget - viimaseks annetaksin rõõmuga.
10) Kui ERAÜ areng jätkub praeguste prioriteetidega (põlates "klassikalistest" hamidest erinevaid bändidel "mõnulejaid" ja ninapidi aparaatides nokitsejaid), siis saabub peatselt aeg, kus paarisaja, või alla selle, liikmelist kogukonda ei võta enam ükski ametkond tõsiselt. Küll võib aga sama ametkond sattuda paanikasse omandades mõnda rahulolematuse märki üha paisuvalt CB klubilt (kuulun sinnagi).
11) ERAÜ ees seisab valik, kas muutuda katusorganisatsiooniks max erinevaid "raadiohulle" ühendavale seltskonnale või jätkata "traditsioonilistel aladel" (kaardid, maad, diplomid, seinaplaadid, karikad).
12) Vajaks hoolikat analüüsi, kas ERAÜ ei muutuks just siis "mõjuvõimsaks", kui temasse hakkaks kuuluma massiliselt solidaarsusest 7...10 eurot maksvaid hamisid ja ERAÜ kui katusorganisatsiooni tiiva all jätkuks siis töö juba isemajandavates sektsioonides. ERAÜ ülesandeks jääks aga esindada ja kaitsta kõigi oma sektsioonide ("katuseraha" maksvate :) ) huve rahvusvahelistes organites, ametkondades, koguda aastas paaril korral huvilised kokku (suve- ja talvepäevad), ilmutada aastas oma tegemistest bülletäni, esindada ja kaitsta oma liikmete huve suhtlemisel ametkondadega, jms.
13) lahenduseks pole, et es3ki taastab liikmestaatuse - minule 35 euroga järgijaid Raplamaa mitteliikmetest "muidumeeste" seas poleks. Samas mõistavad kõik need "muidumehed", et mingi ühing peaks ikka olema, rahvusvaheliselt esindamine on ka vajalik ja aastas korra oleks ka üle Eesti tore kokku saada.
14) Lahendus ei ole ka soovitus tasuda mitteliikmeil 35 eur, astuda liikmeks ja hakata siis meelepärases suunas asju ajama. Neile pole see ühing nii eluküsimus. Neil on veel muudki sada asja prioriteetsed. Nad pole need päris "hullud" :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17 Mär 2015, 01:29 
Eemal

Tsiteeri:
Vajaks hoolikat analüüsi, kas ERAÜ ei muutuks just siis "mõjuvõimsaks", kui temasse hakkaks kuuluma massiliselt solidaarsusest 7...10 eurot maksvaid hamisid

Ma arvan, et me võime siin tolmu keerutada küll.

sinu jutust jääb kõlama see, et kui liikmemaks oleks 7-10 euri - küll siis tuleks liikmeid. Mina näiteks ei ole päris kindel, kas ERAÜ üldse peaks taga ajama kvantiteeti. Kas inimene, kes ei raatsi 3 eurot (ehk siis 30 tühja pudelit või 1 võileiva, või tassi kohvi, või paar pudelt õlut) kuus annetada raadioamatörismi toetuseks, peaks üldse liige olema? Mu abikaasa näiteks on mingisuguse muuseumitega seotud ühingu liige. Aastamaks on 5 eurot. Kõrvalt vaadates on mulle jäänud mulje, et 80% nendest on koguaeg maksu võlgu ja paljud pole kunagi pennigi maksnud. Samas on liikmeid nii palju, ja summad igaühel nii väikesed, et keegi ei jõua võlglasi ükshaaval taga ajada, kvoorumit ei saada kokku jne. Kas see ikka on see, mille poole ERAÜ peaks püüdlema? Kui liikmemaks oleks 3x väiksem ja liikmeid 3x rohkem (mille võimalikkuses ma tõsiselt kahtlen), siis oleks me rahaliselt täpselt sama koha peal. Lihtsalt saaks rusikaga vastu rindu lüüa ja öelda, et meil on nüüd nii palju liikmeid. Tegelikult pole aga hääle kuuldavaks tegemisel erilist vahet, on neid liikmeid 200 või näiteks 600. Pigem on isiklikud suhted ja lobitöö kvaliteet see, mis loeb.

Selles suhtes olen sinuga nõus, et meie ühing tundub olevat kuidagi kinni vanades dogmades. Mina näiteks loobusin kokkutulekutel käimisest sest see ammendas ennast. Igal aastal üldjoontes sama jutt, igal aastal korjavad samad näod auhinnalaua tühjaks ja kogu lugu. Kuidagi jube palju auru läheb asjadele, mis enamusele eriti peale ei lähe. Kui vaadata nimekirja, siis paksu rahakotiga, võistlushimulisi QSL kaartide saatjaid on liikmete seas arvuliselt ilmselt vähemuses. See omakorda tekitab paljudes tunde, et see ühing pole vist minu jaoks ja ma ei taha kellegi teise hobi kinni maksta. Kui see nii edasi läheb, on ERAÜ varsti lihtsalt mõnekümne "hard core" amatööri elitaarne klubi. Samas, ei oska ma soovitada, mis see "õige raadioamatörism" tänapäeval siis oleks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17 Mär 2015, 10:13 
Eemal
Kasutaja avatar

es3ki seisukohtadele on minul raske hinnangut anda, kuna ma pole praktiseeriv meditsiinitöötaja...eriti tema postituse p.9; (insenerina võiks soovitada tal veel rohkem silikooni kasutada?).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17 Mär 2015, 10:25 
Eemal
Kasutaja avatar

es0abk kirjutas:
Tsiteeri:
Kui liikmemaks oleks 3x väiksem ja liikmeid 3x rohkem (mille võimalikkuses ma tõsiselt kahtlen), siis oleks me rahaliselt täpselt sama koha peal.

Ei oleks samal kohal. Hetkel kaetakse liikmemaksuga nii ühingu püsikulud, kui ka erinevate huvigruppide hobikulud. Liikmemaksu alandamine tooks ilmselgelt (Rapla küsitlus + siin sõnavõtnud mitteliikmed) juurde uusi liikmeid. Arvan seejuures, et iga kutsungi saanu on ka kvaliteetne liige :) . Põlata ei tasuks siiski ka muid raadiohuvilisi (nagu ka põhjanaabrite SRAL). Liikmemaksu määr x liikmete arv peaks katmagi ühingu edukaks funktsioneerimiseks vajalikud kulutused. Parim viis otsustamaks, kuidas peaks kasutama hobitegevuse kulusid, on anda otsustusõigus igale liikmele endale. Kui praegu katavad näit. kaartide kogujate kulutused solidaarselt kõik ühingu liikmed, siis vabalt võiks ühingu egiidi all toimida ka vastav sektsioon, mida rahastavad sektsiooni kuulujad ise. Võib muidugi väita, et paberil QSL-d on klassika ja kõik peavad toetama. Paraku maailm ei seisa paigal. Palju-palju muudki põnevat on hamindusse lisandunud. Kasvõi veebiraadiod, veebivasad jms. Pigem eelistaksin ERAÜ liikmena kuuluda veebivasade sektsiooni, rahastada ja olla osanik selles. On muidugi oht, et ES0ABK arvutikuruna kolib siis kah oma rahadega ühest sektsioonist teise :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17 Mär 2015, 11:01 
Eemal

Tsiteeri:
Parim viis otsustamaks, kuidas peaks kasutama hobitegevuse kulusid, on anda otsustusõigus igale liikmele endale.

aga kas sa ei karda, et kogu selle kompoti administreerimine (kes mida oma raha eest siis täpselt saab) läheb lõpuks liiga keeruliseks. Nagu nimigi ütleb, on ühing eelkõige ühiseks tegevuseks, mitte selleks, et igaüks nokiks oma nurgas. Siis võiks juba teha telegrafistide ühingu ja QSL kaartide kogujate ühingu ja sportlaste alaliidu ja muidumeeste ühingu jne, jne, ning ERAÜ jätta lihtsalt neile katuseks. Iseasi, kas sellist killustatust on meile vaja ja kui elujõulised sellised mõnekümne liikmega ühingud siis ikka oleks.

Nagu ma juba enne mainisin, liikmemaksu vähendamine kuhugi 7 euroni ja liikmete arvu suurendamine ei too raha märkimisväärselt juurde, isegi juhul, kui kõik kutsungid astuksid liikmeks. Kindlasti aga suurendab see kulusi. Pealegi, niikaua kuni pole kohustust või majanduslike hoobasi, on alati isikuid, kes põhimõtteliselt ei taha kuhugi kuuluda, või peavad seda 7 eurot ka liiga paljuks.

Tsiteeri:
On muidugi oht, et ES0ABK arvutikuruna kolib siis kah oma rahadega ühest sektsioonist teise

mina ei ole mingi eriline sponsor, kuid väidan endiselt, et kui lgp. amatöör ei ela just kuuse all või prügimäel, ei tohiks (võrreldes muude kuludega) selle 3 euro leidmine igas kuus olla nii suur probleem. Pigem on asi ikka suhtumises, mis valdavalt ei muutuks ka juhul, kui see summa oleks 3-4x väiksem.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17 Mär 2015, 12:40 
Eemal
Kasutaja avatar

es0abk kirjutas:

aga kas sa ei karda, et kogu selle kompoti administreerimine (kes mida oma raha eest siis täpselt saab) läheb lõpuks liiga keeruliseks. Nagu nimigi ütleb, on ühing eelkõige ühiseks tegevuseks, mitte selleks, et igaüks nokiks oma nurgas.

Ei arva sugugi, et keeruliseks läheks. MTÜ-l on ju ometi olemas ja saab edaspidigi olema selgus kuhu raha kulus või saab kuluma. Võetakse QSL-de käitlemise aastased kulud või prognoos. Ütleme, et näit 180 liiget soovib QSL-e ühingu vahendusel. Aastane kulu/prognoos jagada väikese riskipuhvriga per nägu. QSL-sektsioonile teeb ühing pangas osakonto. Viimasele maksavad kaartide kogujad osamaksud. Sektsioon valib esindaja asjada laabumist jälgima. Osakontolt on hetkega ülevaade palju ja kes. Pealegi tuleb praegugi jälgida, et mõne 288 mitteliikme QSL läbi ei lipsaks. Pole ju keeruline. QSL-dele kulu aga lõviosa ühingu praegusest eelarvest.

Ühistegevusest. Ühiselt teeme sellegipoolest paljutki (kokkutulekud, üritused, ES-QTC, kohtume eetris, vahetame juppe/vidinaid, leiame üksteist, jne)

[/quote]... kuid väidan endiselt, et kui lgp. amatöör ei ela just kuuse all või prügimäel, ei tohiks (võrreldes muude kuludega) selle 3 euro leidmine igas kuus olla nii suur probleem. Pigem on asi ikka suhtumises, mis valdavalt ei muutuks ka juhul, kui see summa oleks 3-4x väiksem.[/quote]

Paraku, nagu selgus Raplamaa hamisid küsitledes, pole küsimus suhtumises, enamus mõistsid, et mingi ühendus peab olema ja sellega kaasnevad kulud, aga tolle "leitud" raha loovutamisel siiski ka kalkuleeritakse. Siin foorumiski ju mitteliikmed nõustunud väiksema maksu korral liikmeks hakkama. Vaja aga oleks veel mujalgi Eestimaal jõuda praeguste mitteliikmeteni. Alles siis selgub kogu tõde...

Enam sõna ei võta siin. Olen öelnud mis südamel.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17 Mär 2015, 15:03 
Eemal

Tsiteeri:
Pealegi tuleb praegugi jälgida, et mõne 288 mitteliikme QSL läbi ei lipsaks.

jah, aga siis tuleks lisaks sellele jälgida ka kõike muud. Et siis mida teha mõne liikmega, kes pole QSL'ide eest maksnud, aga kui talle äkki tuleb QSL. Või et võistlusest võtab osa keegi, kes pole karikate eest maksnud, või kasutab repiiterit ja pole selle eest maksnud jne, jne. Me võime siin järjest jaburamaid näiteid välja mõelda. Praegune olukord, kus raha läheb ühisesse katlasse ja sealt jagatakse on oluliselt lihtsam, kuigi võibolla ebaõiglasem.

Mis QSL'idesse puutub, siis jah, nendega jändamiseks kulub palju ressurssi ja midagi peaks selles suhtes ette võtma küll. Huvitav, kuidas see lähinaabrite madala maksuga klubides lahendatud on?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17 Mär 2015, 15:45 
Eemal
Kasutaja avatar

es0abk kirjutas:
Huvitav, kuidas see lähinaabrite madala maksuga klubides lahendatud on?

Lõunanaabrite kohta ei oska öelda (seal praktiliselt polegi enam ühingut), aga põhjanaabrite madalad liikmemaksud on järgmised:

täysjäseneksi. (Jäsenmaksu v. 2015 on 64 euroa)
junioriäseneksi (alle 19-vuotiaat). (Jäsenmaksu v. 2015 on 10 euroa)
nuorisojäseneksi (19-28-vuotiaat). (Jäsenmaksu v. 2015 on 32 euroa)
perhejäseneksi (ei sisällä lehteä). (Jäsenmaksu v. 2015 on 25 euroa)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17 Mär 2015, 16:23 
Eemal
Kasutaja avatar

Kui liikmemaksu alandamine tooks kaasa vaid lisategevusi, administreerimist jm,
siis võiks ju proovida liikmemaksu mõned korrad tõsta -peaks siis ju vastupidine efekt ilmnema. Administreerimine läheks palju lihtsamaks.
Kindlasti väheneks ühingu liikmete arv ja alles jääksid vaid kõige pühendunumad. Ja eelavesse laekunud summad jääksid samaks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17 Mär 2015, 18:20 
Eemal
Kasutaja avatar

ES2TL kirjutas:
Kui liikmemaksu alandamine tooks kaasa vaid lisategevusi, administreerimist jm,
siis võiks ju proovida liikmemaksu mõned korrad tõsta -peaks siis ju vastupidine efekt ilmnema. Administreerimine läheks palju lihtsamaks.
Kindlasti väheneks ühingu liikmete arv ja alles jääksid vaid kõige pühendunumad. Ja eelavesse laekunud summad jääksid samaks.

Arvad, et siis jääb veel liikmeid? ma pole küll liige, aga küll varsti mulle öeldakse, et avalikul arutusel olev teema pole minule arutamiseks kuna ma pole lihtsalt liige :D

Kõigepealt tuleks liikmed korda teha, "tahad / ei taha". Peale seda võiks nimekiri õige olla. Hetkel korjate lihtsalt võlglasi kutsungite pealt kes ei soovi liikmed olla. Eelarvet selline asi segamini ei löö või?

ERAU võiks ikkagi anda raadioamatöörile selle VIP staatuse, proovige mõelda niipidi sellest. Aga mida tähendab VIP raadioamatöörile, siis mina ei saa aru peale QSL kaartide, mida on pakkuda ERAU'l mulle? "Müü" mulle ERAU VIP pakett maha ja ma tulen liikmeks :)

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 85 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
POWERED_BY
et 3.0.10