HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 22 Nov 2017, 22:10

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 24 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 02 Apr 2011, 13:06 
Eemal

http://www.youtube.com/watch?v=wKEe3otWstM&feature=fvw

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Apr 2011, 11:31 
Eemal

Ma võtsin triikraua asemel kasutusele laminaatori. Natuke mugavam ja saab edukalt ka suuremaid plaate teha. See 'Liquid tin' tundus huvitav lisa. Kas sellist vedeliku kohalikust kaubandusvõrgust ka saada on?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Apr 2011, 18:10 
Eemal

Kahepoolse trükkplaadi tegemine....
http://www.youtube.com/watch?v=8HJrzaW5B3g

Viimati muutis es4eq, 03 Apr 2011, 20:17, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 04 Apr 2011, 19:32 
Eemal

VeikoK kirjutas:
Ma võtsin triikraua asemel kasutusele laminaatori. Natuke mugavam ja saab edukalt ka suuremaid plaate teha. See 'Liquid tin' tundus huvitav lisa. Kas sellist vedeliku kohalikust kaubandusvõrgust ka saada on?

Vanasti sai läbitöötanud fotokinnitit kasutada vase hõbetamiseks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 04 Apr 2011, 23:14 
Eemal

1.Plaadi joonistamine näit. Sprint Layout, laserprinter->poolmatt paber (ka trükis kõlbab) ->plaadi poleerimine märjalt lehtpuu tuhaga -> plaadi pesu- kuivatamine ->paberi triikimine kuni paber hakkab muutuma pruunikaks ->leotamine ->1-24 tunni pärast paberi eemaldamine kakkudes ja nühkides lapiga->söövitamine. normaalsed rajad 0,75mm.
2. Laserprinter ->sinine PressnPeel kile -> plaadi rasvast puhtaks poleerimine -> pesu ja kuivatamine-> triikimine kuni kile hakkab kobrutama -> jahutamine -> siniste jäänuste eemaldamine ilma radadeta kohtadest ja eriti aukudest (minu sinise kile puhul tuli kurja vaeva näha sellega) Isenesest saaks vabalt teha alla 0,5mm jooni, aga minu sinise kile puhul oli võimatu seda eemaldada.
3.Tindiprinter ->spets. fotokile -> jne -pole praktiseerinud.
4. Reisfiider -> ahjulakk joonistamiseks->lämmastikhape...
Kellele ema, kellele tütar.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 05 Apr 2011, 11:09 
Eemal

alsatianp kirjutas:
1.Plaadi joonistamine näit. Sprint Layout, laserprinter->poolmatt paber (ka trükis kõlbab) ->plaadi poleerimine märjalt lehtpuu tuhaga -> plaadi pesu- kuivatamine ->paberi triikimine kuni paber hakkab muutuma pruunikaks ->leotamine ->1-24 tunni pärast paberi eemaldamine kakkudes ja nühkides lapiga->söövitamine. normaalsed rajad 0,75mm.
2. Laserprinter ->sinine PressnPeel kile -> plaadi rasvast puhtaks poleerimine -> pesu ja kuivatamine-> triikimine kuni kile hakkab kobrutama -> jahutamine -> siniste jäänuste eemaldamine ilma radadeta kohtadest ja eriti aukudest (minu sinise kile puhul tuli kurja vaeva näha sellega) Isenesest saaks vabalt teha alla 0,5mm jooni, aga minu sinise kile puhul oli võimatu seda eemaldada.
3.Tindiprinter ->spets. fotokile -> jne -pole praktiseerinud.
4. Reisfiider -> ahjulakk joonistamiseks->lämmastikhape...
Kellele ema, kellele tütar.

Kostub päris kole :-D
Aga eks ole isegi mingeid selliseid lahendusi pruugitud. Muide, lehtpuu tuhaga poleerimise asemel on täitsa kasulik lihtsalt mingit tugevamat ja kontsentreeritud alust (NaOH, KOH) kasutada, pärast siis plaati ideaaljuhul destilleeritud vees loputades.

Kõik see on siiski üsna kole läbutamine. Isegi kodustes tingimustes saab pea kõige paremaid tulemusi fotoresistiga kaetud plaadi abil. Kõige tõsisem probleem selle juures on sobiva valgusallika leidmine, üks võimalik lahendus võiks olla näiteks selline: http://yveslebrac.blogspot.com/2010/11/single-led-uv-pcb-exposure-box.html. Võib osta ka spetsiaalse UV-lambiga, valgustusseadme, kuid selliste hinnad on kõike muud kui soodsad.

Fotoresistiga plaadile saab tõsisema valgusallika korral rajad peale kanda ka tavalisele valgele paberile trükitud "mustri" abil (aga siis on säritus hästi pikk). Parim lahendus on loomulikult tindi/laserprinteri jaoks mõeldud kile kasutamine. Valgust saanud fotoresisti eemaldamiseks on vaja NaOH lahust, NaOH graanuleid müüakse ka elektroonikapoodides. Edasine söövitamine toimub "nagu tavaliselt". Radade pealt saab fotoresisti maha atsetooniga.
Suur pluss on fotoresistil see, et väga primitiivsete vahenditega ja väga vähese läbutamisega saab väga hea kvaliteediga trükiplaadid. Korralikult söövitatud ca 0.2 mm laiuse raja saamine ei ole mingi probleem, st. see meetod sobib väga hästi ka peenema pindmontaaži puhul.

Parema kvaliteedi jaoks tuleb vist juba spetsialiseerunud firmade poole pöörduda...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 05 Apr 2011, 11:44 
Eemal
Kasutaja avatar

Asi muutub põnevaks. Kas seda fotoresisti peale ELFA veel kusagilt osta saab?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 05 Apr 2011, 11:55 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

ES7GN kirjutas:
Asi muutub põnevaks. Kas seda fotoresisti peale ELFA veel kusagilt osta saab?

Valmis toorikud erinevates mõõtudes.
http://www.opood.ee/?t=k_ki&i=FR4100X160%2F3500

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 05 Apr 2011, 13:01 
Eemal

alsatianp kirjutas:

Ma ei näe mingit mõtet sinist kilet nii palju kuumutada. Kui tegin triikrauaga, siis 'triikisin' seda ca 180°C juures 2.5....3min. Peale seda viskasin plaadi külma vette ja lasin voolaval veel plaadi ja kile vahele pugeda ning kile eemaldus ilma suurema vaevata. Nüüd kasutan triikraua asemel laminaatorit ja lasen plaadi sealt 4x läbi (iga kord erinev külg ees - ilma asise põhjenduseta, lihtsalt teen nii :) ).
Auke ei puuri ma kunagi ette vaid alles peale söövitamist. Muidu kipub hape augu ümbrust närima hakkama (Puuritud servale ju katet pole).
Edasi läheb plaat soojenduse ja mullitajaga 'akvaariumi'. Olen kasutanud nii Raudkloriidi kui Naatriumpersulfaati. Mõlemad toimivad ühtemoodi hästi.
Sinise kile juures on mulle kõige suuremaks probleemiks selle optimaalne ärakasutamine. Alati tuleb koguda see kile täis, et kaod oleks minimaalsed. Kile hind just väga inimlik pole (oomis 1tk 40eek ja 100tk 26eek.). Korra plaanisin parema hinna nimel osta seda suurema koguse (min 200 lehte) aga minu omatarve on oluliselt väiksem ja hiljem neid kusagil ühekaupa realiseerima hakata polnud tahtmist. Kui on rohkem huvilisi ja vähemalt pooltele tahtjad olemas on, võib selle teemajuurde tagasi tulla.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 05 Apr 2011, 13:32 
Eemal
Kasutaja avatar

VeikoK kirjutas:
Ma ei näe mingit mõtet sinist kilet nii palju kuumutada. Kui tegin triikrauaga, siis 'triikisin' seda ca 180°C juures 2.5....3min.

Sama siin... liigsel kuumutamisel kippus tahm laiali valguma, radade servad muutusid kõveraks, kile eemaldamine oli raske, plaat paindus liigse kuumutamise tõttu kaardu ja päris sirgu ta tagasi enam ei läinudki. Paras oli kuumutada kui triikraua regulaator oli 2 ja 3 vahel. Ma küll ei tea mitu kraadi see on.
Tundub, et väiksema vaevaga ja kvaliteetsema plaadi saab fotoresistiga tegemisel.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 05 Apr 2011, 16:57 
Eemal

Igasuguseid valikuid, aga endal nokitseda on ainult siis mõtet kui asja omahind eriti ei ületa nulli Eurot.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 08 Apr 2011, 19:53 
Eemal
Kasutaja avatar

VeikoK kirjutas:
Sinise kile juures on mulle kõige suuremaks probleemiks selle optimaalne ärakasutamine. Alati tuleb koguda see kile täis, et kaod oleks minimaalsed. Kile hind just väga inimlik pole (oomis 1tk 40eek ja 100tk 26eek.). Korra plaanisin parema hinna nimel osta seda suurema koguse (min 200 lehte) aga minu omatarve on oluliselt väiksem ja hiljem neid kusagil ühekaupa realiseerima hakata polnud tahtmist. Kui on rohkem huvilisi ja vähemalt pooltele tahtjad olemas on, võib selle teemajuurde tagasi tulla.

Mina prindin esmalt lihtsalt paberile plaadi rajad, siis võtan ja lõikan vajalikust tiba suurema sinise kile jupi ning selle teibin selle õhukese maalriteibiga paberil sinna prinditud radade kohale. Nüüd lasen sama lehe, sama pidi, uuesti printerist läbi ja ongi rajad sinisel kilel ning kasutatud vaid niipalju kui vaja läks. Ma 15 väikest plaadikest teinud juba ühest lehest ja 10 tuleb veel ilmselt. :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 08 Apr 2011, 19:57 
Eemal
Kasutaja avatar

ES1MSD kirjutas:
VeikoK kirjutas:

Mina prindin esmalt lihtsalt paberile plaadi rajad, siis võtan ja lõikan vajalikust tiba suurema sinise kile jupi ning selle teibin selle õhukese maalriteibiga paberil sinna prinditud radade kohale. Nüüd lasen sama lehe, sama pidi, uuesti printerist läbi ja ongi rajad sinisel kilel ning kasutatud vaid niipalju kui vaja läks. Ma 15 väikest plaadikest teinud juba ühest lehest ja 10 tuleb veel ilmselt. :)

Teipida tasub sedapidi, et kile skeemiga osa jookseks rullide vahelt läbi ilma teibita, jama seletada, pilt:
Pilt

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 08 Apr 2011, 20:31 
Eemal

ES1MSD kirjutas:
Mina prindin esmalt lihtsalt paberile plaadi rajad, siis võtan ja lõikan vajalikust tiba suurema sinise kile jupi ning selle teibin selle õhukese maalriteibiga paberil sinna prinditud radade kohale.

Tnx. Väga hea viide.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24 Jaan 2017, 15:09 
Eemal

Tere.
Upitaks vanat teemat kuna vaja omal ka üks trükkplaat teha.
Lugesin siit ja ka mujalt , sain enamvähem aimu kuidas ja mis moodi.
Aga kindlasti on foorumi lugejaid, kellel on selles vallas rohkem kogemusi ja teadmisi ja
kindlasti on veel neid kes ei julge ise tegema hakata, kuna tundub liiga keeruline.

Omal vaja teha suht lihtsa skeemiga lampvõimendi toiteploki plaat.
Ehk on keegi leidnud internetiavarustest mõne hea abistava programmi ja on nõus seda teistega jagama.
Ja ka igasugused muud uuemad näpunäited oleks ka teretulnud.

Eks hakkan jõudumööda asjaga pusima.
Ja proovin siin ka kajastada, kuidas läheb.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 24 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid