HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 22 Nov 2017, 22:07

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 73 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 23 Sept 2015, 13:05 
Eemal
Kasutaja avatar

Pildike DK7ZB sobituse teostusest, 2m Yagi:
Pilt

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Sept 2015, 14:09 
Eemal
Kasutaja avatar

Matu, kuidas sul inglise keelega on? Viimane pilt on pärit sellelt lehelt, seal on head infot kuhjaga.

http://www.qsl.net/dk7zb/2m-longyagi/co ... etails.htm

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Sept 2015, 23:10 
Eemal

Pildipeal on peaaegu kõik õieti sellise konnektori kasutamisel. Aga ilmselt on ikkagi valesti konnektori maandusringi ja poomi omavaheline ühendus. Seal peaks olema karbi korpuses väljalõige selleks, et maandusplaat ja poom oleksid omavahel pindkontaktis ning mitte ainult läbi kruvide.
Nelja kruviga konnektori puhul (nii nagu Matul) tuleb see monteerida karbi sisepoolele, et maandusplaat oleks vahetult kruvidega selle vastu kinnitatud (kruvide pead koos alusseibidega väljaspool karpi). Maandusplaadi vahetu ühendus poomiga samamoodi nagu eelpool ütlesin. Ja mutrite alla tingimata tähtseibid. Maandusplaadi kinnitamiseks poomiga soovitav kasutada roostevabast terasest iselõikuvaid 4mm kruvisid. Kruvide materjali el.takistus ei oma antud juhul tähtsust - ühendus saadakse läbi plaadi ja poomi pindade. Sama kehtib ka konnektori enda kinnituse kohta, M3 roostevabast materjalist või mingi galvaanilise kattega kruvid sobivad. Ka nende ülesanne on ainult konnektori flantsi ja maandusplaadi omavaheline pindühenduse kindlustamine. Vasest/valgevasest maandusplaadi kasutamisel poomiga kokkupuute pind üle tinutada, et vältida vase/alumiiniumi omavahelist otsest kokkupuudet. Läbi tinutatud pinna pole hullu, kui tõkestada niiskuse juurdepääs ühenduskohta. Igasugune läbipaistev akrüülhermeetik sobib selleks hästi.
de 1CW

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24 Sept 2015, 08:00 
Eemal

es1cw kirjutas:
... kui tõkestada niiskuse juurdepääs ühenduskohta. Igasugune läbipaistev akrüülhermeetik sobib selleks hästi.
de 1CW

Siiski mingil juhul ei tasu kasutada happelist (äädika lõhnaga) silikooni!! (Tuubil on see ka kirjas, kas happeline või neutraalne.) Happelise kasutamisel kattuvad metallpinnad üsna pea "hallitusega". Samas NEUTRAALNE silikoon on väga sobilik. Mul kõik kaabliotsad ja ka muud hermetiseerimist vajavad ühendused juba aastaid sellega kaetud, talub hästi ka UV-kiirgust. Mikrolaine ahjus soojeneb suht vähe.
/Parandasin selle neutraalse silikooniga 6 a. tagasi ka katusel plaatide mõrasid ja praegugi "nagu eile pandud"./

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24 Sept 2015, 11:29 
Eemal

Üldjuhul need värvitud akrüülipõhised on neutraalsed...
de 1CW

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 04 Okt 2015, 14:01 
Eemal

es1ii kirjutas:
Tere.
Mina arvan, et mees kes need antennid ehitas, on üks tubli LL-i fänn. Mõõtusi tunneb ja käed on ka õigest kohast välja kasvanud aga ULL-iga pole eriti sinapeal.Need karpide sisud on ikka päris hullud! Ega ma niisama huudishimust ei tahtnud näha mis nende sees on. Kui keegi samas stiilis üritaks ehitada 23cm antennile sobituslüli siis see ei töötaks ültse! Milles siis asi? Vaatleme 70cm karppi.
1. Sobituslüli ühendusotsad vibraatoriga lubamatult pikad.Kaablite varjed peaks ühendama otse klemmiga ja soone otsa saab samuti lühendada.Lühendada saab ka soonepoolset klemmi.
2. Ühenduskruvid peavad olema vasest ja kogu selle värgi kontakt vibraatoriga 100% Ühenduskohad tuleb kaitsta ilmastiku eest,et naad säiliks.
3.Ühendus väljund konektoriga. Sama jutt. Kaabli sukk otse klemmiga ja soon min pikkusega kesk osaga.
4. Ühendussiin poomiga peab olema vasest ja ühenduskruvid ka. Siini laius võiks olla 10-15mm.
Miks see kõik on vajalik? Iga liigne traadijupp omab induktiivsust ja mida kõrgem on sagedus, seda suuremat mõju ta avaldab. Eriti kui on tegu suurte kõrgsagedus vooludega. Sinu antenni lainetakistus on 28 oomi, seega voolud poole suuremad kui 50 oomise antenni puhul. Siit ka nõue väga kvaliteetsetele ühendustele. Rauast kruvisi ja mutreid ei tohi mingil juhul kasutada.Need ei toimi isegi LL puhul ja kõrbevad sinisteks!
Samad vead on ka 2m sobituskarbis.Seal on mõjud mingil määral väiksemad.

Olles ehitanud ja pärast korralike analüsaatoritega mõõtnud päris mitu DK7ZB-stiilis yagi, ei saa 101% lõpuni nõus olla nende kahe rasvases kirjas (mina lisasin rasvase kirja) punktiga. Elektrikarbi sees on kogu too asi otsese vihma eest kaitstud, sellega olen igati nõus, et vett sinna juurde lainetama vaja ei ole. Lihtsalt õhuniiskus ei tee midagi.

Küll on aga teist või isegi kolmandat järku tähtsusetu kruvide materjal. Korrosiooni vastu võiks kasutada roostevabasid polte (M3 nt). Oma praktikas olen jootnud sobituskaablite paari sukkade ja keskmiste traatide otstesse M3 poldiga sobivad kaablikingad (tõenäoliselt tsingitud) ja kinnitanud nad läbi alumiiniumprofiili M3 poltide ja stopperiga mutritega. Kaablikinga poole seib ka vahele, et kinni keeramisel sobituskaabli otsa ära ei lõhuks. Tulemus - yagidel SWR-i miinimumis SWR alla 1.1. Üks minu yagidest on olnud 6 aastat rõdu peal töös ja ei ole seal karbis mingit märki korrosioonist.

Materjali osas sama jutt koaksiaali pesa ja poomi vahelise ühenduse kohta. Kõik need materjalide efektid on tühiselt väikesed nii 2m kui ka 70cm peal. Oluline on maandada pesa mõistlikult otsemat teed poomiga. Rauast kruvid ei kõrbe ka mitte kuhugile, kui antennil on sobituskaabel tehtud 2.5mm teflonkaablist. Selline sobitus kannatab pikemat aega ehk maksimaalselt 150..200 W võimsust... Iseasi, et tsingitud poldid-mutrid-seibid oma tüüpilise kvaliteediga ei pea linnaõhus üle 1 aasta väga vastu. A2 või A4 roostevabast terasest kestavad igavesti ja ei tekita probleeme. Ära selles kohas võimalusel liialt kokku hoia.

Kõige olulisemad tegurid (olulisus kasvab kiiresti töösageduse kasvuga) on:
elementide õiged omavahelised vahekaugused ja pikkused, võimalikult täpselt disaini järgi
aktiivelemendi õige pikkus, kummagi poole pikkus peaks olema võimalikult täpselt võrdne
sobituskoaksiaalide lõigu ÕIGE pikkus
sobituslülide otsad nii lühikesed, kui praktikas teha annab (ja seal on mõnes kohas nuputamist..)

Matu, kui sa tahad teada saada, mida see antenn endast kujutab, toksi oma mõõdetud pikkused-kaugused mõnda NEC programmi sisse (ise olen ainult MMANA-GAL'i kasutanud, kuid neid on märksa rohkem) ja vaata, milline sul elementide pikkuste ja vahekauguste põhjal antenni suunadiagramm, võimendus, teoreetiline SWR-i kõver jms tuleb.

Tõnis

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Okt 2015, 21:10 
Eemal

Tere taas.
Vahepeal toimunud:

Sai ringi tehtud 2m sobitus

Pilt

Pilt

Pilt

SWR & Pawermeter järgi SWR 1,1-2 välja läheb 50w.
olen rahul
Testipäeval 20 sidet. Nii OH-d , kui ka es5 ja es6 raportid sain 5/9

Tekkis aga üks väike "aga"
et kuulen , et keegi on aga ..... aru ei saa. (Nõrgemad signaalid)
Ise arvan , et sisse tulev signaal kaob ära kaablisse (kaabli pikkust ikka omajagu. Eelpool juba kirjutasin, et Jaamast 3jm on LTA - siis 50jm RFA 1/2 Traka ja lõpus on 4jm RG213)
Ise mõtlesin , et ülesse masti panna sissetulevate signaalide võimendi.
Küsimus milline oleks optimaalne.?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Okt 2015, 21:21 
Eemal
Kasutaja avatar

http://www.tgn-technology.com/shop/prod ... er-2m.html
ja toiteks/kontrolleriks võid selle võtta:
http://www.tgn-technology.com/shop/prod ... -6-db.html

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Okt 2015, 21:47 
Eemal
Kasutaja avatar

Võimendi pannes võimendad sa koos kasuliku signaaliga ka mürad üles.
Mina investeeriks võimendile kuluva raha pigem parematele kaablitele.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Okt 2015, 22:05 
Eemal

Hunt kirjutas:

Ega eriti paremat kaablit ei leia, see 1/2"-ne "HiFlex" on parim mida 2m/70cm-l võiks kasutada. Isegi kui arvesse võtta suhteliselt pikka visangut. Peaasi, et konnektorid üleminekuks teistele kaablitele oleks ettenähtud korras tehtud...

de 1CW

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Okt 2015, 22:14 
Eemal

Konnektor

Pilt

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Okt 2015, 22:20 
Eemal

pauhh kirjutas:
http://www.tgn-technology.com/shop/product_info.php?info=p81_mast-amplifier-2m.html
ja toiteks/kontrolleriks võid selle võtta:
http://www.tgn-technology.com/shop/prod ... -6-db.html

Tänud heade linkide eest. :P

Viimati muutis Matu, 21 Okt 2015, 22:45, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Okt 2015, 22:28 
Eemal

Hunt kirjutas:

Jahh. Kindlasti on veel madalama sumbuvusega kaableid.
Aga mul väike mure sellega.
Ma elan kortermajas mis on 5 kordne. Ja seda esimesel korrusel :(
Kui ma tahaks tuua veel paremat kaablit alla, siis see peaks olema 1" või rohkem.
Aga seda juba vihmaveetoru taha ära ei peida 8) ja eks ma pean ka arvestama teistega !

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22 Okt 2015, 04:14 
Eemal
Kasutaja avatar

Matu kirjutas:

Selge. Aga arvesta, et kui sa elad korrusmajas, siis pole sul eeter sugugi häiretest vaba.
Enne kui sa raha võimendi peale matad, uuri, kas keegi laenaks sulle võimendit - kutsu
külla, tee õlled vms. Saad konkreetselt pildi ette, kas ja kui palju läks paremaks või ei
läinud. Samuti mõõda kogu oma praegune kaabeldus ära - palju sul on reaalne sumbuvus?
Siis saad ka kindluse, et ühenduspistikud on korras.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22 Okt 2015, 06:09 
Eemal

Hunt kirjutas:
Matu kirjutas:

. Samuti mõõda kogu oma praegune kaabeldus ära - palju sul on reaalne sumbuvus?
Siis saad ka kindluse, et ühenduspistikud on korras.

Eetrimürad ja häired on tõesti ka meie majja end sisse seadnud.
Kindlasti ei kavatse nad välja kolida vaid vastupidi kutsuvad ka naabermajast lisa. :lol:

Millega/kuidas mõõta sumbuvust :idea: ?

Üks soovitus anti: swr & pawermeter panna katusel vahele ja vaadata palju väljund võimsust on.
See peaks ka andma selgust konnektorite õigest paigaldusest.
Kui alt näitab et 50w välja ja katusele see ei jõua, siis selge.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 73 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
POWERED_BY
et 3.0.10