HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 18 Nov 2017, 10:38

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 30 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 01 Mär 2014, 12:28 
Eemal

Hetkel üleval 1/2 laine 80m dipool, Kagu- ja Loode suunast signaalid väga head, Kirde- ja Edela suunast ei kuule peaaegu midagi.
Tuli selline mõte, et asendada (või püstitada lisaks) vertikaalne 1/4 laine varras koos 3-e (nurga all) vastukaaluga, kaabli ühenduskoht jääks maapinnast u. 5...6 m kõrgusele.
Kas kellelgi on kogemusi, mida sellise antenniga kuulma hakata võib???

U. 20m kõrguse, duralumiinium torudest 1/4 laine antennivarda ehitamine, sobitamine kaabliga ja püstitamine mulle probleemi ei kujuta endast.
Mõtelda tuleb muidugi veel äikesekaitse peale!
73! de ES6EI

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 01 Mär 2014, 17:01 
Eemal

vot selle äikese kaitse kohta võiks lausa eraldi teema veel juurde teha.
väga tahaks teada, kuidas kellelgil see osa lahendatud

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 01 Mär 2014, 23:08 
Eemal

digivend kirjutas:
vot selle äikese kaitse kohta võiks lausa eraldi teema veel juurde teha.
väga tahaks teada, kuidas kellelgil see osa lahendatud

Sellest peaks nii siin kui CB-foorumis teemasid ja arvamusi juba olema ...
Päästa annab, niipalju kui annab? vast kõige enam ainult sellega, et majja minevale kaablile lahtivõetav jätkupisik-pesa vahele ja äikese ajal antenni küljest majja minev kaabliosa eraldada antenni küljest tulevast kaablist ja viimane ühendada mingi võimalikult väikese maandustakistusega maandusega. Mida kaugemale jääb majast, seda ohutum.

Mul seni selline teostus end igati õigustanud, varem olid kaabliotsad toas kuni 2010a. suvel jäin u. 18 000 EEK väärtuses arvutist jpm ilma.. kindlustus hüvitas siiski vist 7000 eEEK..

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Mär 2014, 13:44 
Eemal

Varasemast kogemusest võib väita, et Eesti siseseks sideks 1/4 GP ei sobi. Nii väidavad ka ilmselt kõik ürikud, mis juba varem kirja pandud.
Heaks sideks peaks olema ikkagi tavaline dipool, horisontaalne ruut või inverted vire või lihtsalt pikk traat. Piksekaitseks olen kasutanud nn. "tilla-tolla" releed masti toitepunktis.
Edu katsetamisel!
Viljo

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Mär 2014, 22:41 
Eemal

Mul jäi eelpool mainimata, et Eesti siseste signaalide tugevuste üle ei saa dipooliga mina ka kurta. 5/9..+20.. olen (40..50W-ga) saanud põhiliselt ka enda signaalide tugevuseks kogu Eestist. Siit Kagu-Eestist dipooli kiirgussuund enamvähem kogu Eesti katabki. Samad sõnad Vene meestelt. Päris hästi kuulen ka Soomet, Rootsit, Norrat ja Venemaa poolelt, Moskva nt. 5/9+20, Kasashtan, Ukraina jt, kui vähegi levi on.
Aga väga nõrgalt tulevad samas Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia, Poola jt Euroopa sellekandi maad, samuti Petrogradi, Arhangelski suund. Nendes suundades jääb mu praegune dipool nö. piki-traati.

Ehk siis teiste sõnadega - ühte hea võimendusega ja enamvähem ringdiagrammiga kaugside 80m antenni vastu tunneks huvi.
Ja sellest tuli mõte siis 1/4 varrast proovida. /Tervet krunti ei tahaks ka traate täis vedada./
73! ES6EI
5078385

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Mär 2014, 08:23 
Eemal
Kasutaja avatar

No võta ja pane veel üks dipool risti praegusega, siis kuuled igalt poolt. Ja ma ei usu, et sa praeguse antenniga Tallinnat kuuled ja Lenskat mitte, siis peab midagi mäda olema!! Äkki jääb mõni elektripost sellel suunal ette.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Mär 2014, 09:46 
Eemal

es6tx kirjutas:
No võta ja pane veel üks dipool risti praegusega, siis kuuled igalt poolt. Ja ma ei usu, et sa praeguse antenniga Tallinnat kuuled ja Lenskat mitte, siis peab midagi mäda olema!! Äkki jääb mõni elektripost sellel suunal ette.

Sa Andres liigud minu kandis, tule vaata, kuula ise.
Ei tahaks krundil enam lisatraate üles vedada, niigi üks toonekurg ei mahtunud hästi üle lendama, riivas tiivaga antennitraati ja "kodupolitsei" on ka mitmel korral sõna võtnud juba!!! :)

No lühilainel ei tohiks elektripost küll mõjutada ..?? Ja kusjuures ei jää mittelevi suundades midagi raadiolaineid takistavat ette, pigem just Eesti suunas jääb u.50m kaugusele 10kV kõrgepinge liin ja dipooliga ühel kõrgusel ka veel, aga ei takista midagi.
Ma olen ikka väga paju kordi 80m eetrit kuulanud aastaringselt ja mind huvitanud kutsungitele püüdnud vastata, aga see suunaeffekt on kohe tunda!
Seepärast sai algul ka 1kW lõppvõimu ehitama hakatud, aga ega sellestki ilmselt suurt tolku pole kui suunamõju nii tugev on.
Eks muidugi see üles-alla peegeldus ionosfääri kihtidest tekitab neid "surnud" tsoone, aga see ei avalda ju levisuunale kogu ulatuses mõju.
..Väga imelikud lood jah mul selle 80m dipooliga levi suundadega juba algusest peale...???

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Mär 2014, 16:45 
Eemal

ES6EI kirjutas:
es6tx kirjutas:

Sa Andres liigud minu kandis, tule vaata, kuula ise.
Ei tahaks krundil enam lisatraate üles vedada, niigi üks toonekurg ei mahtunud hästi üle lendama, riivas tiivaga antennitraati ja "kodupolitsei" on ka mitmel korral sõna võtnud juba!!! :)

No lühilainel ei tohiks elektripost küll mõjutada ..?? Ja kusjuures ei jää mittelevi suundades midagi raadiolaineid takistavat ette, pigem just Eesti suunas jääb u.50m kaugusele 10kV kõrgepinge liin ja dipooliga ühel kõrgusel ka veel, aga ei takista midagi.
Ma olen ikka väga paju kordi 80m eetrit kuulanud aastaringselt ja mind huvitanud kutsungitele püüdnud vastata, aga see suunaeffekt on kohe tunda!
Seepärast sai algul ka 1kW lõppvõimu ehitama hakatud, aga ega sellestki ilmselt suurt tolku pole kui suunamõju nii tugev on.
Eks muidugi see üles-alla peegeldus ionosfääri kihtidest tekitab neid "surnud" tsoone, aga see ei avalda ju levisuunale kogu ulatuses mõju.
..Väga imelikud lood jah mul selle 80m dipooliga levi suundadega juba algusest peale...???

see jutt ajab küll südame pahaks.
Kuulamiseks 1/4 lambda vertikaali pole sul küll mõtet püsti panna. Et vertikaal hästi töötaks, pead vähemalt 40-60 vastukaalu ( a 20 meetrit) alla vedama. Kui kodupolitsei ei luba traati juurde vedada, unusta ära. Ilma nendeta võid ainult mürasi kuulata.
Häid tulemusi kaugete ja nõrkade signaalide kuulamiseks annab Beverage. Kui ruumi napib, siis K9AY antenn. Mõlemaid ise kasutanud nii 160m kui 80m.

Head kuulamis!
Es6DO

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Mär 2014, 22:24 
Eemal

ES6DO kirjutas:
Häid tulemusi kaugete ja nõrkade signaalide kuulamiseks annab Beverage. Kui ruumi napib, siis K9AY antenn. Mõlemaid ise kasutanud nii 160m kui 80m.

Head kuulamis!
Es6DO

Tänud. Uurin asja.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 04 Mär 2014, 15:12 
Eemal
Kasutaja avatar

ES6EI kirjutas:
No lühilainel ei tohiks elektripost küll mõjutada ..??

No kuda ei mõjuta - elektripost on umbes 1/8 lainepikkust, kui vahemaa sinu antennini ka mingi kordne on siis ongi kööga. See post imeb kõik lained endasse, sa mine õhtul pimedas vaata kuda armatuur betooni sees helendab.

See lugu juhtus peale Balti Contesti:
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/1 ... d=31379057

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 04 Mär 2014, 15:56 
Eemal

es6tx kirjutas:
...mine õhtul pimedas vaata kuda armatuur betooni sees helendab.

Sa uuri parem neid "helendusi" siit, "elektripost"! :P
www.ok1rr.com/index.php/antennas/37-the-mini-k9ay

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 08 Mär 2014, 13:31 
Eemal

Vägisi tikub pähe selline mõte, et see 1/4 või isegi 1/2 lainepikkusega antennitraat peaks õhupalliga üles laskma, kui eetritöö tehtud, kerib alla tagasi?? On äikeseohutus ka lahendatud.
Kas kellelgi pakkuda mingit infot, kustkohast sellise kerggaasiga täidetava õhupalli hankida võiks :?:
Saaks viimati Munamäe tornis ka ära käidud sellise antenniga!? Vastukaaluks Munamäe tornis saaks kasutada sealset äikesekaitse traati, mis torni nurkapidi otse alla läheb.
:)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 08 Mär 2014, 15:30 
Eemal
Kasutaja avatar

Siin on ju korra see õhupalli- teema käsil olnud:
viewtopic.php?t=2522

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 08 Mär 2014, 22:07 
Eemal

Evo kirjutas:
Siin on ju korra see õhupalli- teema käsil olnud:
viewtopic.php?t=2522

Mis Sa sealt teemaga seonduvalt asjalikku leidsid? Mina ainult ES2TL postituse...vast mõni jutuke veel, mida ise ka teadsin.

Otsi(ge) parem õhupalli hankimise koht, kerggaasi ma saan.
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16 Mär 2014, 17:15 
Eemal

Tervist,

Minu dipool on häälestatud kesklainesagedusele ja ülekandeliin on 240 Ohm twin lead. Mul on sümmetriline tüüner (transmatch) kasutusel ja mu saatja võimsus on 20 W. Dipool on nagu inverted vee, aga on see keskpunkt on u. 12 m kõrgusel ja traaadite otsad u. 3 m kõrgusel. Mul on dipooli all reflektor traat. Olen ju saanud aru et kõrgsagedusenergiat peb 80 m lainealal kohe taevast saada, ehk "ionosfääri soojendaja" ja see pärast see töötab veel 3 m kõrgusel. Olen proovinud erisuguste lülitustega ja kui lülitan twin lead liini traadit sama kruvi alle mu tüüneris ja vastukaalu traat teise kruvi all, on mu antenn ligikaudu vertikaal antenn. N.ö. T-antenn ehk top loaded vertikaal, tip mahtuvusega. Kui proovin on näiteks Suur Britannia ja Saksamaa signaalid u. 1 S üksiku tugevamad kui normaalse dipool antenni lülitusel. Aga ei ole alati, sest see sõltub nii palju vastukaalust. Nii palju sõltub ka inosfääri kõrgusest. Olen proovinud vertikaalise antenniga 80 m lainealal ja see töötab halvemini kui dipool, mis loomulikult on hea vastukaal. Aga see eelpool kirjutatud dipool, mis kutsutakse soome keeles ristidipoli või perhosdipoli (liblikas sest see kiirgusdiagram on liblikase kujuline) töötab paremini ja soovitan et kui oleks võimalik, peab see kujuline antenn ehitama. Minu kõgemus on et dipool antenni signali tugevus on suurem kui vertikaalse, vaid vertikaal anttenil oleks eriti tugev vastukaal. Paistab nii et minu dipool töötab siit (kp22ig) kuni Kazanisse ja vastupidi rapportide 599-ga. Aga nii palju sõltub inosfääri kõrgusest.

Kui keegi on aga huvitunud, on seal rohkem info HF-vertikaalide eest

https://ia600804.us.archive.org/1/items ... y_1969.pdf

https://ia600803.us.archive.org/2/items ... r_1996.pdf

http://www.qsl.net/va3iul/Antenna/Wire% ... _radio.htm

Kui keegi on huvitunut, oleks ju võimalik side 80 m lainealal saada ja signaalide tugevus mõõtma. Oleme u. 3558 kHz ümbrusel (A1A , 20 W) ja kui olen mu raadiotoas on mul vastuvõtja alati sisse lülitatud seal kandil.

OH2JIN

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 30 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis