HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 19 Aug 2019, 23:20

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 6 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 20 Dets 2011, 23:12 
Eemal

Omal ajal sai konstrueeritud ELVI EKB-s selline info edastuse aparaatide komplekt, mis edastas infot mööda madalpinge elektriõhuliine. Nt. kaugemal asuvast karjalaudast tuli mingi avarii vms. korral vastava töötaja koju signaal. Vastuvõtja esipaneelil oli tabloo, millel süttis vastav kiri. Neid oli kokku 4x3=12 akent, seega sai objektilt edastada 12 erinevat infot vastavast saatjast, millega oli ühendatud ka 12 andurit. "Kandevsageduseks" kiirgas saatja el.võrgu juhtmesse läbi kondensaatori vastava impulsside paketi, mis vastuvõtjas dekodeeriti ja infotabloole edastati.
Töötas laitmatult!

Eeltoodu tuli mulle ükspäev meelde ja hakkasin mõtlema, kas ei saaks nt. 160m antennina maakohas kasutada madalpinge elektriliini F traati nt. läbi 500 pF 2...3 kV kondensaatori mis omakorda läbi antennituuneri saatjaga ühendatud?
:?: :D
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Dets 2011, 22:22 
Eemal
Kasutaja avatar

Kui kavatsed kasutada voolu all olevat liini ja sinu liini taga on naabreid, siis ei oska arvata, kuda naabrite aparaadid su valjuhäälset kutsungit saades reageerivad. Võibolla põlevad maha, aga äkki mõni vastabki, et "tere, mina olen Mari-Leenu köögiraadio, esita oma soovilugude nimekiri morses" :)

Mul tiksub peas mõte, et kasutaks CB antenniks maja TV-antennide masti. Kuid ma ei oska ette ennustada, kuidas naabrite elektroonika sellele reageerib, seetõttu ma pole asja teostada üritanud. Tuuneriga saaks masti ehk häälde, aga mis saab, kui saatele minnes põletan perenaise uhke LCD-teleka maha?

Aga ma olen kunagi kusagilt lugenud, et on olemas raadiovastuvõtjad, mis kasutavad antenniks elektrivõrku. Väidetavalt pidi elektrivõrk antennina ülihästi toimima, sest ta on suur, kuid miskipärast pole sedasorti aparaadid levinud.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Dets 2011, 22:29 
Eemal
Kasutaja avatar

Manus:
Haigla.jpg
Haigla.jpg [ 49.5 KB | Vaadatud 4858 korda ]
[attachment=0]

Infoks katsetajatele.... :roll:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22 Dets 2011, 10:14 
Eemal
Kasutaja avatar

hall kass kirjutas:
Aga ma olen kunagi kusagilt lugenud, et on olemas raadiovastuvõtjad, mis kasutavad antenniks elektrivõrku. Väidetavalt pidi elektrivõrk antennina ülihästi toimima, sest ta on suur, kuid miskipärast pole sedasorti aparaadid levinud.

Jh rahvusvahelises kõrgepinge liinid on parimad DX sideks.Ulatavad kaugele :D
Madalpinge on kohalikuks sideks

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22 Dets 2011, 16:28 
Eemal

Eesti oleks vaja ikki ära katta ... ei teeks paha kui alalivoolu kaablit pidi suomen poika ka kuuleks ja vastaks. Asjal on vist jumet tõesti. :o
Selle triki proovin mina igaljuhul ära.
73! kõigile katsetajatele siitkaudu ette ... (eetri kaudu ehk ei õnnestu enam?).

/Minul kapi otsas mängib Oslo raadiotehase pill aastast 194?, mille antenn on x matuvusega vilgukivi konde läbi otse 240V võrguga pidevalt ja igavesti ühenduses. Ja mängib, roisk ... ja paremini kui vene pill toaantenniga - that is the question!/

Edit: Minul kapi otsas pilli mark on Menuett RADIONETTE.

Viimati muutis ES6EI, 22 Dets 2011, 20:15, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22 Dets 2011, 17:11 
Eemal
Kasutaja avatar

Ehee, kunagi kui koolipoiss olin siis ostsin suvel teenitud raha eest sellise seadme millel nimeks oli vist KAJA!?
Kaks-kolm karpi millel mingid meetrid juhtmed taga, et saaks omavahel rääkida. Aga kuna sõber elas mitu maja edasi siis mõtlesime kuidas saaks omavahel nendega lobiseda. Mõlemal meil oli korteris ühisantenn ja nii tuligi geniaalne idee, et paneme karbid antenni juhtmetele taha.
Mõeldud tehtud. Oli see vist laupäeva õhtul kui esimesed katsetused tegime. Asi toimis ideaalselt, saime ikka päris tükk aega lobiseda enne kui minu ema külapealt koju tuli ja peapesu tegi. Ütles veel, et Kärna-Ärni naljad olid jäänud kuulmatta ja küll sellest veel suur pahandus tuleb. Ja nii oligi. Esmaspäeval kui kooli läksime siis klassijuhataja võttis meid ikka tõsiselt ette. Vähe sellest, kooli tuli veel kohalik piirkonna volinik kes lubas meid pätte erikooli saata. Oli siis olnud nii, et kõik kes ühisantenniga telekat vaatasid kuulsid meie juttu pealt, kus me siis olime igasugu lollusi plaaninud kaasa arvatud piirkonna voliniku sidruni kummid katki torgata, et ta meid taga ei saaks ajada kui punnvõrridega mööda küla ringi rallime. Võibolla valisime katsetusteks vale aja. Kuna minu mäletamist mööda tuli sellel ajal telekast Reklaamiklubi mis oli toll ajal kõva sõna. Igatahes ema läks alati sellel ajal naabrinaise juurde termos kaasas ja kui tagasi tuli siis rääkis väga segaselt ja oli lõbusas meeleolus :)

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 6 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid