HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 19 Nov 2018, 17:18

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 7 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kas tekib Yagi effekt ?
PostitusPostitatud: 10 Mai 2011, 09:33 
Eemal

Üleval on 80m 1/2-dipool antenn.
Lisaks tahaks üles panna 160m 1/2-dipooli.
Kujuneb olukord, kus nad saavad asetsema täpselt paralleelselt, vahemaa tuleks 21m (0,25 lainepikkust 80m järgi), kõrgused peaaegu samad ja paraku ka keskisolaatorid ühel telgjoonel. .... Ehtne yagi siis või? :) 160m vibraatorid on täpselt täisarv korda pikemad ja võivad ehk 80m vibtaatoritele reflektorina mõjuma hakata??
Kas võibki tekkida märkimisväärne Yagi effekt :?: /Seda ma küll ei sooviks, kuna tahaks töötada mõlemates kiirgussuundades!/

(Sellise paigutuse tingib see, et sooviks 160m antenni mastideks ära kasutada kahte kõrget mändi, antenni keskkoht tuleks otse maja kohale ja kaabelliini pikkuseks hobinurgani jääks ainult 25m. 80m antenn on kapitaalselt paigas ja kõrgepinge liini tõttu ei saa ka selle asendit muuta.)

Katse-eksituse meetodil eeltoodu järgiproovimine oleks väga töömahukas. Loeks hea meelega eelnevalt arvamusi ja soovitusi siit.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Kas tekib Yagi effekt ?
PostitusPostitatud: 10 Mai 2011, 09:50 
Eemal
Kasutaja avatar

Inv.V ei taha teha? Seal saaks 80 ja 160 ühe kaabli külge panna. Võtab vähem ruumi ja töötab sama hästi kui dipole.
http://www.hamuniverse.com/dipivcal.html

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10 Mai 2011, 10:47 
Eemal

Ma olen küll väga vale vend 80m ja 160m peal midagi kommima (kuna senine elu on käinud ainult 17 ja 20m peal), aga olen erinevaid threade lugedes jõudnud arvamusele et 80m (ja ka 160m) peal erilist suunadiagrammi sa nii ehk naa ei saa. Juhul kui oma antenni vähemalt veerand laine kõrgusele ei saa. Mis minu jaoks siin äärelinnas on ulme, kuna ainukesed puud aias on 3-4m kõrgused õunapuud ;)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10 Mai 2011, 11:35 
Eemal

Jaa, Arne, see Inverted V võimalus mul oleks küll. 10-11m GP masti otsas on mul 24m kõrgusel isegi plokkratas olemas ja kapronnöör tuleb alla. Kuna ma aga oma 80m (väega häste töötavast!!) dipolest kuidagi loobuda ei tahaks, siis jääks see 160m Inv.V nagu "katus" 80m ant. kohale. Seda enam, et pean ta 80m traadiga nö. pikuti panema (risti ei saa - siis läheks üks ots kõrgepinge liini alla, teine tuleks otse trepi ette).
Ei kujuta ette, kuidas see värk (pikuti) ülespanduna tööle hakkaks?? 80m ant. oleks siis u. 14m kõrgusel Inv.V all. Natuke poolpõigiti annaks kah isegi nad omavahel panna.

Kui õiget suunadiagrammi ei saa, siis tuleb leppida sellega, mis tuleb. Peaasi, et 80m antenni signaale nö. summutama ei hakkaks!!

Sõber on küll ütelnud, et miks ma selle 160m-ga jändan, aga öösiti olen sealt (minu jaoks) huvitavat kuulnud ja 80m antenniga vastuhõikamist pole nemad kuulnud.
Ma ikka oma jonni ei jätaks! :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10 Mai 2011, 12:34 
Eemal
Kasutaja avatar

ES6EI kirjutas:
Jaa, Arne, see Inverted V võimalus mul oleks küll. 10-11m GP masti otsas on mul 24m kõrgusel isegi plokkratas olemas ja kapronnöör tuleb alla. Kuna ma aga oma 80m (väega häste töötavast!!) dipolest kuidagi loobuda ei tahaks, siis jääks see 160m Inv.V nagu "katus" 80m ant. kohale. Seda enam, et pean ta 80m traadiga nö. pikuti panema (risti ei saa - siis läheks üks ots kõrgepinge liini alla, teine tuleks otse trepi ette).
Ei kujuta ette, kuidas see värk (pikuti) ülespanduna tööle hakkaks?? 80m ant. oleks siis u. 14m kõrgusel Inv.V all. Natuke poolpõigiti annaks kah isegi nad omavahel panna.

Kui õiget suunadiagrammi ei saa, siis tuleb leppida sellega, mis tuleb. Peaasi, et 80m antenni signaale nö. summutama ei hakkaks!!

Sõber on küll ütelnud, et miks ma selle 160m-ga jändan, aga öösiti olen sealt (minu jaoks) huvitavat kuulnud ja 80m antenniga vastuhõikamist pole nemad kuulnud.
Ma ikka oma jonni ei jätaks! :)

No aga aja see 80 dipole 160 m peal häälde. Ei tohiks ju probleem olla. Vertikaalselt rippuvast kaablist saab antenni vert osa kui kaabli soone ja suka alt kokku paned. Mõned vastukaalud võid ka maha vedada kui tahad. Vastukaalude keskelt torkad vaia maanduseks maasse. Kuna 160 m tuleb nüüd X pikkusega siis alla paned pooli ja kondeka häälestamiseks. Saad T antenni mis ei ole kohe mitte paha antenn. DX jaoks igal juhul parem kui madal 160m dipole.
Häälestamise jubinate jaoks pead niikuinii karbi tegema.... paned sinna karpi lisaks relee mis antenni 160/80 ümber lülib.
Proovida võid esialgu ilma vastukaaludeta. Lükka kaabel all kokku ja tee sobituslüli. Võimalik, et saad ka mõnda ATU-t kasutada. Maandus peab ainult korralik olema!
http://www.aa5tb.com/t_vert.html vaata, siin on natuke infi selle kohta.

Midagi umbes täpselt nii nagu pildil.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10 Mai 2011, 19:49 
Eemal

Tänud, Arne, hea info! Ideesid hakkab juba olema. Ja ei ole suur töö ka see Inv.-V (ajutiselt) ära katsetada - ainult ülestõmbamise vaev sinna GP masti mul ja saame eetri kaudu juba hinnanguid teada. Töid-tegemisi lähiajal palju, vaatan, millal jõuan ... eks kuulutan siis, saab ehk rohkem raporteid igast kandist.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14 Mai 2011, 09:39 
Eemal

Otsustasin Inverted-V, panen veel ühe mastitoru maja teise otsa piksevarda pikenduseks ja ant. tipp saab siis u. 18m kõrgusele. Seal ei hakka ta segama (vähemalt oluliselt mitte) ka 80/40m antenni. Ja saan olla kuuldel ka 160m-l, samal ajal teise pilliga mujal eetris surfates.
Leidsin veel infot Inv.-V -de kohta, ehk huvitab teisigi: http://www.iw5edi.com/ham-radio/files/InvertedVant.PDF
Loodan siis peatselt katsetustega eetris.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 7 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid