HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 19 Nov 2018, 17:13

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 9 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: 40m ground plane sobitamine
PostitusPostitatud: 02 Aug 2010, 09:01 
Eemal
Kasutaja avatar

tegin omale 40m 1/4 wl GP.
Kuna antenni impedants on hetkel 32 oomi, oleks vaja pisut sobitada. Hetkel sellepärast, et antenn on hääles 200 kHz kõrgemal kui vaja, sest toru sai otsa.
Kas tuleks kaablilõikudega või trafoga probleemile läheneda või arvab mõni, et gamma sobitus on maailma parim?
Kuidas keegi teinud on?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Aug 2010, 09:33 
Eemal
Kasutaja avatar

ES1GB kirjutas:
tegin omale 40m 1/4 wl GP.
Kuna antenni impedants on hetkel 32 oomi, oleks vaja pisut sobitada. Hetkel sellepärast, et antenn on hääles 200 kHz kõrgemal kui vaja, sest toru sai otsa.
Kas tuleks kaablilõikudega või trafoga probleemile läheneda või arvab mõni, et gamma sobitus on maailma parim?
Kuidas keegi teinud on?

Paar keerdu pooli ja kondekas järjestiku peaks asja ära ajama! Katseeksperimentaalmeetodil võtad ühe varjomeetri ja pööraka paned need varda ja kaabli vahele järjestiku. Kaabli suka paned vastukaalude külge.... vastukaalude keskkoht soovitavalt panna mättasse. Siis annad näiteks transiiverist sutsu vatte peale (AT välja!) ja kerid swr-i üheks. Edasi rakud kõik lahti, mõõdad kondeka ja induktiivsuse ära ja paned nende asemele karbi sisse püsivad asjad. Nu ja niilihtneseeongi.
Kuna siin eelpool aretati välgu teemat siis varda ja mätta vahele piksekaitse ka! Kaks teravikku vastastikku sobib igati kui midagi tõhusamat käepärast ei ole.
Või teed gamma sobituse. Kuna sul varda pikkust ei jagunud siis paned varda alumise otsa ja vastukaalude vahele varjomeetri ning keerad "varda pikkuse" paika. Edasi lähened nagu gamma sobitusele kohane.
Ja kui pooli kerimine ei meeldi paned alla horisontaalselt kaks toru mille peal lühistusliugur. Liugurit liigutades leiad õige koha kus antenn hääles. Võid teha ka aasa.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Aug 2010, 10:38 
Eemal
Kasutaja avatar

Pooli kerimine pole probleem, aga pool ja kondekas järjestikku? Õigem on vist üks järjestikku ja teine "mättasse"??
Gamma sobitusega ei ole kahjuks varem möllanud, oleks huvitav järgi proovida.
Vastukaalud "mättasse" ?? Siis saavad ju post, mis antenni üleval hoiab ja maapind osaks antennist? Kuda ma siis veel vastukaalud resonantsi saan? ULL varda võib nii teha aga lühilainel nii ei saa vist. Parandage mind, kui ma eksin.
Toru pole probleem, tekitan puuduva jupi, lihtsalt ehitamise ajal ei olnud aega poest toru tuua, sain 10,2 m toru kokku ja proovisin, mis juhtub. 10,6m on tegelikult vaja.
Kas tuleb veel arvamusi sobitamise kohta?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Aug 2010, 11:34 
Eemal
Kasutaja avatar

..........aga pool ja kondekas järjestikku? Õigem on vist üks järjestikku ja teine "mättasse"??..........
Võib nii, võib naa, vaata kuidas parema sobituse saad. Vaata "rottammeli" joonistusi või võta MMANA abiks.

Mina olen varda alla natuke maandust teinud ja välguvärgi pärast vastukaalude keskpunkti alati ära maandanud. Arvan, et siis on särtsul otsem tee kuhu minna. Ei pea kaableid mööda tuppa ronima. Muidugi täistabamuse korral ei aita :( aga väiksemate litakate puhul on abiks :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Aug 2010, 21:34 
Eemal

http://dl2kq.de - siit leiad ka GP kohta huvitavat lugemist. Olen ise igasuguseid variante proovinud, aga pole see 10 m torujupp maapinnal suurem asi. Aastaid tagasi tegin CQ WW CW 100W ja kolme antenniga (vertikaalne delta, inv V ja 11,2m GP koos 40 radiaaliga). Kõige kehvemini vastati GP-ga. Kuulamise poole pealt oli delta ja GP signaalivahe 2-3 S pügalat. Võrdlesin JA ja VK jaamade signaale.

Aga aatal 1978 oli mul 10,8 m toru koos 20 radiaaliga 5-kordse maja katusel. See töötas suurepäraselt, töötasin igasugu DX-e, eriti Lõuna-Ameerikat ja 49 osariiki ARRL testis ja CQ WW mingi 131 DXCC. Natuke võimu oli ka siis - 2 x GU50!!!

Head katsetamist!
ES6DO

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09 Mai 2011, 14:35 
Eemal
Kasutaja avatar

Teema on lõpetamata jäänud, mis sest antennist sai lõpuks.
Püsti ta on siiani, ilma vantideta ja töötab kah kuidagi.
Sobitus jäi ära, kuna SWR on ilma selletagi 1,5. Ajutisele antennile kärab küll.
Aga jah, vetikaal on ikka väga nadi antenn küll. Kui on valida, kas vertikaal või üldse mitte midagi, siis tuleb ta kõne alla küll, nagu kadunud W4RNL kirjutas.
Ma kasutasin enne Deltat ja kui vertikaali jaama külge ühendasin, siis ei saanud enam aru, mis toimub-
kõik müriseb ja käriseb ja kaugemalt pole kuulda pole õieti kedagi, "kohalikud" karjuvad kõigist üle.
Tuleb kähku proua päikesevõtmise-plats vabastada ja mast mõnda teise hoovinurka püsti panna ja uuesti Delta üles riputada.
Nõmme männivõsas on vaba lapikese leidmine ja integreerimine keeruline.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09 Mai 2011, 19:06 
Eemal
Kasutaja avatar

ES1GB kirjutas:
Teema on lõpetamata jäänud, mis sest antennist sai lõpuks.
Püsti ta on siiani, ilma vantideta ja töötab kah kuidagi.
Sobitus jäi ära, kuna SWR on ilma selletagi 1,5. Ajutisele antennile kärab küll.
Aga jah, vetikaal on ikka väga nadi antenn küll. Kui on valida, kas vertikaal või üldse mitte midagi, siis tuleb ta kõne alla küll, nagu kadunud W4RNL kirjutas.
Ma kasutasin enne Deltat ja kui vertikaali jaama külge ühendasin, siis ei saanud enam aru, mis toimub-
kõik müriseb ja käriseb ja kaugemalt pole kuulda pole õieti kedagi, "kohalikud" karjuvad kõigist üle.
Tuleb kähku proua päikesevõtmise-plats vabastada ja mast mõnda teise hoovinurka püsti panna ja uuesti Delta üles riputada.
Nõmme männivõsas on vaba lapikese leidmine ja integreerimine keeruline.

GP kärab kuulamiseks seal kus linnud laulavad. GP ei ole "päälinna" antenn! GP on rohkem TX antenn ja nagu igale korralikule antennile kohane peaks tema SWR ka 1 lähedal olema :D

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09 Mai 2011, 19:26 
Eemal

ES7GN kirjutas:
GP ei ole "päälinna" antenn! GP on rohkem TX antenn ja..

Aamen! Kes tahab kuulata kuidas GP tln äärelinnas "müriseb" (ent see-eest vähe signaali annab) võib minu juurde kuulama tulla ;)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09 Mai 2011, 20:46 
Eemal
Kasutaja avatar

es1tu kirjutas:
Aamen! Kes tahab kuulata kuidas GP tln äärelinnas "müriseb" (ent see-eest vähe signaali annab) võib minu juurde kuulama tulla ;)

Huvitav. Ilmselt loeb ka linna lähedal väga palju asukoht. Asun samuti suht pealinna kõrval Tabasalus, aga 10 - 40 meetril on siin eetrimürad GP-l väiksemad, kui horisontaalil ja 10 - 20m ka kuulab paremini DX jaamu.
Olen GP-ga mitmel korral (imestades isegi) saanud oma QRP võimsusega kätte DX jaamu, mida lähedalolevad, suure võhmaga jaamad pole samal ajal kätte saanud.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 9 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid