HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 21 Nov 2018, 09:49

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 34 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 02 Jaan 2013, 10:14 
Eemal

Saan täna-homme oma HAM-shaci inimese moodi paika.

Teeks pühapäeval 06.01.2013 hommikust alates suure ümarlaua 433,475 MHz-i FM ja varrasantennidega /kellel on/ üle vabariigi.
ES1MM, Priit, üritame varrasantennidega Tallinn-Põlva ära teha ja sellega saabuvat uut aastat sümboliseerida HAM ULL-il!

/Kõigevägevam, anna meile levi, palun./

Kõik see mees platsi! Paralleelselt ka 3,670 MHz ümarlauas.

73! de ES6EI/Einar, jätkuvat indu, uusi ideid ja -raadiusid igasse HAM-kodusse!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Jaan 2013, 21:01 
Eemal

See varrasantennidega Põlva-Tallinn 433 MHz üritus kuulub küll julgete mõtete maailma,kahjuks.See tähendb,et teoreetiliselt on see võimatu,praktiliselt väga hea tropolevi puhul siiski võimalik.Hindan sellise tropo tõenäosuseks mitte üle 0.1% üldse.ja sada korda vähem praegu.Mis ei tähenda,et üritama ei peaks.Minul varrasantenn on ainult 5/8 magnetjalal,kuid on üks lühikene 7-el yagihakatis,mille saan operatiivselt rõdule panna ja samuti polarisatsiooni muuta.Siiski pean vertikaalpolarisatsiooniga sellise vahemaa katmist ülimalt vähetõenäoliseks,kui kasutada ainult transiiverit.Kilovati ning mastis asuva eelvõimendi puhul võib isegi väike lootus olla,kui kasutada mõlemas otsas vähemalt 15 -el vertikaal yagi antenni.Võin horisontaalpolarisatsiooniga 19 -el yagiga proovida kuulata,kui keegi saab horisontaalis välja tulla.Viimased kaks päeva on Tõravere majakas täielikult kadunud,muidu tuli vahelduva eduga.Ei maksa unustada,et meie vahe on 194 km,mis annab teoreetilise maakera kumerusest tingitud ,,küüru'' kõrguseks 752m.Aga rõõmsat üritamist ikkagi olen kuuldel.
Parimatega
Priit,ES1MM

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Jaan 2013, 11:41 
Eemal

Priit ja kõik teised hullud!
Oma ettevõtmiste õnnestumisse peab olema USKU, USKU ja veelkord USKU! Küllap siis (ei)tuleb ka side varrasantennidega Tallinn-Põlva vahel! :)

"...MINA OMA OTSUST EI MUUDA!" / "Viimsest Reliikviast/

Pühapäevani!
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Jaan 2013, 12:25 
Eemal
Kasutaja avatar

...no mina olen see teine hull,
aga küsin otse, miks tahad (suht) 433MHz kaugsidet teha vert.antenniga?
Mõni aeg tagasi, kui sa Priiduga katsetasid, siis minu jaoks oli märk sinust igal juhul olemas...(mul 17el.hor. yagi)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Jaan 2013, 12:53 
Eemal

ei-noh, pole varem sellisi "kinomehi" näinud-kuulnud

Einar, USK siin ei aita. Füüsikaseaduste vastu ei saa ka usuga või uskumisega. Pühapäevaks on tropoennustus olematu. Vaata, ehk saad 20 kilomeetrile mõne meetri otsa!!!

Aga rohkem rahvast on 70cm teisipäeval NAC-is. Siis lõbusam katsetada ja veendud ise, et 1.7m "julk" pole antenn ja FM pole kaugete(loe oma külast väljaspoole jäävate) jaamade töötamiseks mode.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Jaan 2013, 19:01 
Eemal
Kasutaja avatar

Kaks töökat kätt suudavad rohkem, kui 1000 palveks kokkupandut.

Kõrgest asukohast levib küll. Tartu 70 cm repiiteril oli võimsust vist alla 10 vati ja vertikaaliga ulatus mitmekümne kilomeetrini. Antenn asus umbes 30-40 m kõrgusel.

Kui Tartus oli PMR446 repiiter, sai sellega katsetatud mitut moodi.

http://foorum.cbradio.ee/viewtopic.php?f=23&t=245

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Jaan 2013, 20:09 
Eemal

Elame veel ja kõik saab siin kord ka ära tõestatud.
Mis antenniga, milliste levitingimustega, kellega ja millal - seda näitab tulevik. Paljud, 20...30aastat tagasi unelmana tundunud projektid on nüüd mu tütrepojast koolipoisilegi järgitehtavad.
Kannatust, raadioalaseid teadmisi, tehnikat ja selle ärakasutamise oskust - ja kõik saab kord teostatud.
Ja mis mu pikk, eelpoolne kirjutis siis lühidalt nüüd on? USK ja tahtmine eesmärk saavutada - ei muud miskit ta pole.
Ja ikka varrasantenniga, Yagile lisaks ... ja ka vahelduseks - nii kuidas olukord eetris võimaldab. Selline mu 70cm projekt /esialgu/
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Veebr 2013, 10:46 
Eemal

Kas kellelgi on andmeid (QSL kaarte) kunagi varem varrasantennidega GP Tallinn-Põlva (või Kagu-Eesti) 70 cm side teostatuse kohta :?:
Või pretendeerime me Priidu (või kellegi teisega) sellisele esmasidele Eesti Raadioamatörismi ajaloos ?
Ma valmistun tõsiselt selle side ärategemisele, ilmselt kevadel kui X-510 -e üles saan ja hea levi on.
Praegu, X-50 -ga 20m kõrgusel ja 90 W-ga ei ole vist mõtet jantida ???
73! ES6EI

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Veebr 2013, 11:03 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Tallinn-Põlvat ei tea, ise olen teinud 3x5/8 antenniga Saksamaaga sidet. 145.500 FM, ca 30w, kõrguseks ca 10m.
Aga ma ei püüa seda meeleheitlikult iga päev korrata.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Veebr 2013, 11:43 
Eemal
Kasutaja avatar

Kui kelkimiseks läheb siis ma olen töötanud Põlvast 80m "Deltaga" 2m bandis DL,PA,SM,OH,YL, ES ja kes mäletab keda veel! Samuti olen sama antenni kasutanud sidede saamiseks 70cm bandis ja isegi QSL-d on olemas. Milleks veel jamada mingi G.P-ga, mille omadused ja võimalused on hästi tuntud? Võtame järgmisena eksperimenteerimiseks ette näiteks triikraua antenni asemel!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Veebr 2013, 12:22 
Eemal

es6pz kirjutas:
Võtame järgmisena eksperimenteerimiseks ette näiteks triikraua antenni asemel!

Vot see sab hea olema, saab vähemalt naljagi. Prooviks esmalt horisontaalis siis vast läheb kaugemale.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Veebr 2013, 12:54 
Eemal

es3at kirjutas:
... ise olen teinud 3x5/8 antenniga Saksamaaga sidet. 145.500 FM, ca 30w, kõrguseks ca 10m.

Kuido, mis QTH-de vahel side toimus ? Mis olid R/S-id ? Kas oli ülilevi ? On logid äkki säilinud ?
es6pz kirjutas:
... sidede saamiseks 70cm bandis ja isegi QSL-d on olemas.

Aadu, paluksin mõned konkreetsed QTH-de vaheliste sidede näited, samad andmed, mis ülalpool Kuidoltki huvi tundsin ?

Et miks ma seda küsin ?
Tahaks mingi ettekujutuse saada 70 cm levist üleüldse. Siis hakkame edasi plaane pidama. Märksõnad: Suure - Munamäe vaatetorn; X-510; 200W. See on päris kulukas ja ettevalmistusi nõudev ettevõtmine - päris tühjade kätega ei tahaks tagasi tulla sealt!
73! ES6EI

Lisa: kust ma saaksin 70 cm sidede andmeid, kus logides kirjas ka kasutatud antenni tüüp, kõrgus, saatja võimsus, ehk vv. tüüpki (sealt saaks tundlikkuse ise juba hinnata) :?:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Veebr 2013, 14:00 
Eemal
Kasutaja avatar

Põlva Spordihoones oli kunagi kollektiivraadiojaam UR1RYO ja see asus kuue meetri sügavusel maa all. Ei mäleta enam antennikaablite pikkusi, aga need olid kohutavalt pikad. Töötasime põhiliselt lühilainel, aga aktiivsustestides osalemiseks oli 2m bandis Ljoni antennist tehtud G.P. ja 70 cm jaoks ei olnud mitte midagi ning siis tuligi kasutada 80m deltat, mis lippas paremini sest oli ilmselt horisontaalse polarisatsiooniga. Tol ajal olid sellel bandil kättesaadavad Tartu mehed, eriti Viljo praeguse ES5PC kutsungiga, Võru eesotsas ES6QB ja Tõrvast läänepool Ants ES6RQ. Ega keset Eestis selle bändi mehi ei olnud. Veel töötas 70 cm lainealal Läänemaal praegune ES4EQ- Albert. Lisaks jäävad Tallinna mehed ja Ivo ES0NW. Lätlastest sai alati side maha Aluksnega. Väga oluline aktiivsuse kasv toimus välipäevadel.
Püüdsin meenutada konverteri välimust, isegi see ei tule enam meelde, aga baaspill töötas 10m/2m bandis ja selle pildi leiaks vast kusagilt üles. Tean, et algselt oli sisendis transistoriks ilmselt vene väljakas KP303.

Muide, Põlva Spordihoonest saavutati 1989.a. NSVL Noorte Ultralühilaine võistlustel esikoht 10m ja 70 cm lainealal, ning 2. koht 2m lainealal. Usun, et leian Moskvast saadud trofeedega pildid kunagi ülesriputamiseks.

ULL teema illustreerimiseks riputasin mõni päev tagasi üles loo: http://www.hot.ee/newsid/polvast.pdf

Viimati muutis es6pz, 02 Veebr 2013, 15:43, muudetud 3 korda kokku.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Veebr 2013, 14:02 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

ES6EI kirjutas:
Kas oli ülilevi ?:

Milliseid variante veel pakuksid?
Mäletan et ajasime kolmekesi juttu. ES0CB, ES8TJM ja mina.
Siis tuli sakslane kutsuma. Tuli sellise tugevusega et 0CB signaali surus maha.
Sain sidet mina ja ka ES0CB, kui Alev alustas katkes levi poolelt sõnalt.

Täpsemalt ei mäleta.
Tsiteeri:
Tahaks mingi ettekujutuse saada 70 cm levist üleüldse.

Aga kuula majakaid.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Veebr 2013, 21:34 
Eemal

Aga me nüüd vähe mööda rääkisime eelpool teineteisest. Kauglevi eelpool hoopis teine jutt.
Ma mõtlen just seda lokaallevi, pinnalaine levi, mis nt. Munamäe tornist järkjärgult nõrgeneb raadiuse kasvades.

Et millised peaks olema 70 cm ümarlauas osalejatel saatja võimsus jne, et Eestis no kasvõi poole territooriumi ulatuses kekmise leviga rääkida saaks :?:
200W ja X510 20m kõrgusel on mu kalkulatsioon/pakkumine vastava valemi järgi arvutades, (antenni(de) X510 võimendused said valemisse)
Need katsetused pakuvad mulle küll väga suurt huvi varrasantennidega, just ümarlauda silmas pidades!
73!

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 34 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
POWERED_BY
et 3.0.10