HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 15 Dets 2017, 15:58

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 134 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Elu juurde 70cm!
PostitusPostitatud: 23 Aug 2011, 10:58 
Eemal
Kasutaja avatar

Äkki ma eksin, kuid kui korra kuus toimuvad aktiivsustestid välja arvata, siis tundub, et 70cm on kohalikuks sideks kahjuks kaunis unustatud bänd. Teeks katse sellele veidi hinge sisse puhuda! Positiivset tulemust toetavad kindlasti:

- odavad ja palju populaarsust võitnud dualband kabulad
- arvestatav hulk ühingu liikmetele jagatud päästeameti vanu 70cm jaamu
- viimastel aastatel lisandunud palju uusi raadioamatööre
- väikesemõõdulised antennid, mida on lihtsam paigaldada ka kitsastes oludes
- midagi uut teha on alati põnev :D

Pakun välja igal õhtul 19:00-19:30 saada kokku kutsekanalil FM 433,500MHz. Vaatab, mis juhtub. Alustaks kohe täna!
QSO

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Elu juurde 70cm!
PostitusPostitatud: 23 Aug 2011, 12:29 
Eemal

Tõnis, hari mind kui ULL võhikut 70cm koha pealt. Kas näiteks tallinna-tartu vahel saab iga ilmaga sidet?
HF-i peal on nii huvitav et pole ULL-i poole piilunud. Aga olen sinuga nõus et iga uus asi on põnev.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Aug 2011, 12:47 
Eemal
Kasutaja avatar

Ausalt öeldes jään Sulle, Aadu, vastuse võlgu. Olen ise ULL koha pealt päris võhik. Varasem kogemus on mul olnud suures osas vaid PMR 446MHz vabasagedus käsijaamade vallast.
http://foorum.cbradio.ee/viewtopic.php? ... 44&start=0
http://foorum.cbradio.ee/viewtopic.php? ... 42&start=0
Eks oleneb paljuski levist ja antennindusest. Tallinn-Tartut ei kata iga ilmaga ka 2m. Pidasin silmas eeskätt aktiivsuse tõstmist kohaliku lobisemise eesmärgil ja äkki saab vahel sidet ka kaugemategagi.
Miks mitte korraldada edaspidigi vabas õhus tervislikku liikumist koos raadiohobiga. 70cm on selleks just igati sobiv.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Aug 2011, 13:10 
Eemal
Kasutaja avatar

Alati kui sõidu aeg hõikan siis olen seda ka 433.500 peal teinud kuid neid kordasi kui keegi on vastanud on väääga vähe :cry:
Teen siis tänagi Tamsalust auto pealt häält. Antenniks vertikal NW 2000 ja 20W annab 706 välja.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Aug 2011, 13:33 
Eemal
Kasutaja avatar

[quote="ES2TL" /---/ Vaatab, mis juhtub. Alustaks kohe täna![/quote]
No jah alustada võiks Aktiivsustestist :D, on kindel et saab sidet ja on ka "teiste" (e võistlejate) huvi peanahkade vastu suurem.
Lisaks teeb selle huvitavaks ka kanalite limiteeritud arv - neid vaid 7 tk.

Samas hobilistis käib ULL välipäeva järelkajana, Päästeameti jaamade saanute "liimile võtmine".

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Aug 2011, 15:11 
Eemal
Kasutaja avatar

es2act kirjutas:
No jah alustada võiks Aktiivsustestist

Üks ei välista teist. Jutt ei ole niivõrd millegi alustamises vaid 70cm aktiivsuse tõstmises kui seesuguses. Aktiivsustest on kord kuus ja see on rahvusvaheline võistlus. Seal ei ole peale raportite ja lokaarorite vahetamist kellelgi aega muuks. Ja kui ei võistle, pole mõtet oma peanahkade hankimise sooviga ka müra tekitada, teisi segada. Aga ilma kahtluseta on paljud sellest testist osvõtjadki ühed võimalikud 70cm kohaliku side elluäratajad. Vähemalt riistad on neil olemas ja ehk paljud loevad foorumitki. Kindlasti lisab igapäevane aktiivsuse tõus ka huvi võistlustel kaasa lüüa.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Aug 2011, 16:33 
Eemal

Keeran huvipärast antennid täna Tallinna peale, vaatame kas midagi kostub.

Vert X-200

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Aug 2011, 17:22 
Eemal
Kasutaja avatar

No ronin siis ka Tankimäele KO29EH

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Aug 2011, 18:43 
Eemal
Kasutaja avatar

Algus tehtud :) 4 qso'd mul täna 70cm. Püüan olla edaspidigi 433.500 QRV samal kellaajal.

Manused:
glogbook.aspx.gif
glogbook.aspx.gif [ 14.76 KB | Vaadatud 6417 korda ]

PostitusPostitatud: 23 Aug 2011, 20:26 
Eemal
Kasutaja avatar

ES2TL kirjutas:
Algus tehtud :) 4 qso'd mul täna 70cm. Püüan olla edaspidigi 433.500 QRV samal kellaajal.

No mina piirdusin vaid kolme qso'ga. Võrreldes selle vaevaga mis ma nägin: autoaku, 7'elemendiline yagi ja ericssoni jaam mäe otsa vinnata :lol:. Ning seda topelt RAHN'le ka ... :mrgreen: aga muidu oli tore.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Aug 2011, 20:41 
Eemal
Kasutaja avatar

Püüan homme samal ajal olla QRV ruudus KO29KL.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Aug 2011, 21:52 
Eemal

ES2TL kirjutas:
es2act kirjutas:
No jah alustada võiks Aktiivsustestist

Aktiivsustest on kord kuus ja see on rahvusvaheline võistlus. Seal ei ole peale raportite ja lokaarorite vahetamist kellelgi aega muuks. Ja kui ei võistle, pole mõtet oma peanahkade hankimise sooviga ka müra tekitada, teisi segada. Aga ilma kahtluseta on paljud sellest testist osvõtjadki ühed võimalikud 70cm kohaliku side elluäratajad. Vähemalt riistad on neil olemas ja ehk paljud loevad foorumitki. Kindlasti lisab igapäevane aktiivsuse tõus ka huvi võistlustel kaasa lüüa.

Tule võta aktiivsustestist osa, anna oma raport ja lokaator ära ja puhu niisama mõni sõna juttu. Ega FM moodis on see võistlus rohkem nagu kulutuli - kärmelt tuleb ja kärmelt läheb. Peale esimest poolt tundi ollakse sinuga väga suure tõenäosusega ka vähe pikemalt juttu ajama. 433.500 testi ajal ei kasutata (nagu ka 145.500), kuid laineala läbikammimisel joostakse sealt pidevalt üle - seal kutsudes või juttu ajades jõuavad teisedki vast varem või hiljem sinuni.

Eesti aktiivsustest ei ole päris rahvusvaheline, ta toimub lihtsalt Nordic Activity Contest'iga samal ajal ja samade reeglitega. Ühist logide kontrolli minu meelest ei toimugi. Seda võib ka nii võtta, et tegu on lihtsalt hea ja kindla ajaga, kus võib kuulda üsna palju jaamu - ka välismaiseid (Tallinna kandis peaks Soome jaamu ka kuulda olema).

Aga veelgi toredam oleks tõesti, kui niisamagi aktiivsust juurde tuleks. Isegi Tartu 70cm repiiteri peal on enamasti üpris vaikne...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24 Aug 2011, 09:01 
Eemal

Ma hea meelega tuleks kah 70cm peale. Soovitage mingit normaalset ULL jaama.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24 Aug 2011, 11:49 
Eemal
Kasutaja avatar

...ei oska arvata, mida sulle normaalsuse mõiste tähendab, aga niisama lobisemiseks 2M ja 70cm peal sobiks suvalise tuntud tootja (Icom,Yaesy,Kenwood ja Alinco) dualband autorigi,d, mis tuulevaikse ilmaga 50/35 W antenni poole powerit saadavad, kui sul sinna kahju pole 14V/10A anda. :roll:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24 Aug 2011, 12:29 
Eemal

Tänud teema algatajale,olen ka ise seda mõelnud teha,kuid antennimajanduse ehitamisega hiljaks jäänuna pole hakanud torkima.Nüüd asjast.70 cm on väga nö.UHF band,mis maakeeli tähendab seda,et Tallinna ja Tartu vahelise side saamiseks peavad mõlemal pool olema korralikud (min. 7 el. yagid)antennid, ning mida kõrgemal, seda uhkem.Kui trehvab olema hea tropolevi,siis on side saamine lihtne, ning eriti hea tropo puhul (mida kahjuks esineb küllaltki harva) on side võimalik ka käsikabulaga,Noh,kas just Tallinn-Tartu...?Tegelikult on sellel bandil sumbuvus suurem kui 2m bandil,eriti männimetsas,kuna männiokkad on suhteliselt pikad ,ca 0,07 -0,12 lainepikkust.Praktiliselt olen kogenud sedagi,et 20W autojaamaga 5/8 lainepikkust antenniga auto katusel ei saa lahti 70m kõrgusel mastis asuvat repiiterit 25-30 km kauguselt metsa vahelt.Linnavahel on samuti sumbuvus suurerm kui 2m -l,kuid peegelduste tõttu ei ole asi palju hullem kui 2m-l.Kahjuks sellel bandil aktiivsus tõesti jätab soovida,kuid korraliku 4-6 lainepikkuse antenniga,mis peaks kindlasti olema horisontaalpolarisatsiooniga ning pööratav,võb saada 300-600 km side küll,kui natukenegi levi on ja korrespondent teises otsas leidub.Eelistatum kaugsideks on muidugi SSB(USB). Suur eelis on muidugi antenni mõõtmetes,sest 2m pikkune yagi millel on 9-10 elementi on juba tegija.Kui kellelgi on huvi,soovitan vaadata DK7ZB kodulehte,seal on antenne igale bandile ning igale maitsele,peaasi-nad on korratavad,ainult mõõtudes tuleb täpne olla!Loodan ka ise lähitulevikus korraliku antenni püsti saada oma suvises QTH-s,siis olen kindlasti ka FM-l kuuldel kutsekanalil.Esialgu aitab,sest pikk jutt on üks sant jutt.
Parimate soovidega
ES1MM.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 134 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
POWERED_BY
et 3.0.10