HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 21 Nov 2017, 21:00

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 21 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 23 Sept 2015, 19:51 
Eemal
Kasutaja avatar

sndr88 kirjutas:
leidsin veel vigu üles oli üks rada ka maha põlenud ja oli kondensaatorid ka läbi
C30
C31
C32
C33

Need on ju väljundi filterlüüdid. Mis sul seal küll juhtus, räägi välja.
See pidi ikka korralik tulevärk olema.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Sept 2015, 20:31 
Eemal

läksin reedel kodust ära ja võtsin kõik asjad seinast välja, tulin
esmaspäeval koju ja panin juhtmed seina ma ei jõudnud jaama powerinuppu vajutada, juba käis pauk ära.
Jaam ise terve.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23 Sept 2015, 21:19 
Eemal
Kasutaja avatar

sndr88 kirjutas:
läksin reedel kodust ära ja võtsin kõik asjad seinast välja, tulin
esmaspäeval koju ja panin juhtmed seina ma ei jõudnud jaama powerinuppu vajutada, juba käis pauk ära.
Jaam ise terve.

Selge. Siis ma spekuleeriks, et mõni väljundi elektrolüüt oli oma eluea lõpus ja läks lühisesse ja korraldas sul
väikse tulevärgi. Lüüdid on sellised salakavalad asjad, et kuni toidet on, elavad kaua, kui aga kuivama riputad,
on jamad tulekul. Mul on vene tuuner, mis on '90 algusest igapäev töös, kõik lüüdid on veel originaalid. Aga ma
tean, et kui ma ta seisma jätan, on jamad tulekul ja pean hakkama kondekaid vahetama.

Skeemi järgi ma kontrolliks sul kindlasti ära transid Q2, Q3, Q4, Q5 ja dioodkomplekti D4. Jooda välja ja kontrolli üle.
Siis muud transid ja dioodid. Skeem on lihtne ja juppe on sul vähe, mida kontrollida. Aga kõige rohkem ma kardan,
et sul on juhtkivi küpse, need esialgsed läbipõlenud takistid olid just juhtkivi ahelas. Eks sa hinda, kas tasub taastada,
või mitte, näpuharjutuse ja õppimise seisukohast on huvitav projekt, saab kogemusi. Kui sul ostsillograaf on, saad
jälgida, kuidas juhtkivi transse juhib jne. Nii need kogemused tulevad. Uue ploki jõuab alati osta. Ainult ära jaama sinna
taha enne ühenda, kui oled raudkindel, et ta on nüüd korras ja võid mürki selle peale võtta. 12v lamp on hea.

ps. võimalik, et juhtkivi on läbi ime elus aga välja lülitatud. vaatasin ta datasheeti, jalg 7 on dead time control,
sellega juhitakse ta töötsüklit 0..100%, sisendpingega 1.35v..3.3v. vaata ka see üle, mis seal on, kui sa jõuad
kivi testimiseni (1.35v = 0% = kivi on välja lülitatud).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24 Sept 2015, 07:44 
Eemal

sndr88 kirjutas:
leidsin veel vigu üles oli üks rada ka maha põlenud ja oli kondensaatorid ka läbi

C8
C7
C30
C31
C32
C33

nüüd ostan need jupid ära siis panen kokku ja proovin uuesti.

Kondensaatorite asendamisel tuleks jälgida, et need vastaksid peale mahtuvuse ja pinge parameetrite ka vajalikule reaktiivvõimsuse taluvusele. Elektrolüütkondede puhul tuleks silmas pidada ka lubatavat pulsatsiooni %-i tööpingest ja sisetakistust.
Üsna paljudes seadmetes on sellega juba tehases "patustatud" ja sealt need paugutamised algavadki.
Edu!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24 Sept 2015, 10:27 
Eemal

Otseselt teemaväline küsimus:
Kuidas lugeda kondenaatorilt tema reaktiivvõimsuse taluvus. Kui kunagi Farnellist tellisin, oli seal iga elektrolüütkondensaatori mahtuvuse ja pinge näitajate kõrval garanteeritud töötundide arv mõnest tuhandest tunnist vist pea 20 000 tunnini. Kuidas sellest aru saada? Kui sellest tuleks palju juttu, võiks ju uue teema alustada.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24 Sept 2015, 19:25 
Eemal

alsatianp kirjutas:
Otseselt teemaväline küsimus:
Kuidas lugeda kondenaatorilt tema reaktiivvõimsuse taluvus. Kui kunagi Farnellist tellisin, oli seal iga elektrolüütkondensaatori mahtuvuse ja pinge näitajate kõrval garanteeritud töötundide arv mõnest tuhandest tunnist vist pea 20 000 tunnini. Kuidas sellest aru saada? Kui sellest tuleks palju juttu, võiks ju uue teema alustada.

Impulsstoiteplokkides elektrolüütkondede parameetrid väga tähtsad, nii et haakub teemaga küll.
Kondensaatoritele tavaliselt nende reaktiivvõimsuse taluvust ei märgita, seda tuleb otsida vastava kondetüübi elektriliste parameetrite tabelist või sertifikatsioonist. Mitmed detailidekataloogid annavad aga ka selle näitaja.
Kui nt. elektrolüütkondel on suur mahtuvus ja suurem tööpinge, aga ise on mõõtmetelt suht väike, siis sellisest kondest "head nahka" loota ei tasu. Suuremat reaktiivvõimsust taluv konde on sama mahtuvuse ja tööpinge korral sellest "pisikesest" (ja üldjuhul ka odavast) u. 2...3 korda suurem ja samapalju ka kallim.
Hea vastupidavusega on minu praktikas näidanud end Sony ja Panasonic-u (originaal)konded. Aga ka neil on mitmeks eriotstarbeks ette nähtud konded, nii et parameetritega tuleks eelnevalt siiski tutvuda.
Elektrolüütkondede töötundide arv on antud tavaliselt mingi kindla testreziimi põhjal. See võib erinevates skeemides väga palju erineda. Mida suurem on kondet läbiv reaktiivvõimsus, seda lühem tööiga. Ületada ei tohi ka lubatud korpusetemperatuuri!
Ka trafoga toiteploki kogumiskondensaator(id) tuleb valida suure reaktiivvõimsuse taluvusega, väljundisse aga võimalikult väikese sisetakistusega konde (mahtuvus ei peagi suur olema), vastasel juhul pole sellest kasu midagi!
/Ehk tuli see info kellelegi kasuks?/
73!

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 21 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis