HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 18 Nov 2017, 02:51

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 5 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 15 Juul 2013, 23:01 
Eemal

Tere!

Kuna hetkel veel igasugune kogemus lühilaine peal puudub, oleks vaja kuskilt otsast pihta alata. Kohe esimeseks pilliks kallist all-band jaama ostma ei tormaks. Pigem tahaks 1-2 bandi peal toimetava SSB/CW QRP jaama kokku panna, millega saaks ka looduses väliantennidega sidet pidamas käia. Olen palju foorumeid läbi kamminud, kuid arvamused on kahetised. Mõni ütleb, et 80m on üle kõige, teine kiidab jälle 40 või hoopis 15meetrit. Niipalju olen aru saanud, et 6m algajatele väga ei soovitata.
Seega soovikski esialgu targemate kommentaare. Mis bandi peal oleks algajal kõige põnevam alustada , kus on kõige rohkem liiklust? Eelkõige huvitab telefonside, kuigi CW kuulamine on ka põnev.

Tänud ette!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16 Juul 2013, 00:23 
Eemal

http://www.voacap.com/prediction.html
Annab mingi pildi kuhu, mis sagedusel ja mis kellaajal levib.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16 Juul 2013, 07:20 
Eemal

ES3ATS kirjutas:
.....
Mõni ütleb, et 80m on üle kõige, teine kiidab jälle 40 või hoopis 15meetrit. .....
Mis bandi peal oleks algajal kõige põnevam alustada , kus on kõige rohkem liiklust? .....

Alustuseks sobib 80m, eestikeelset juttu kah seal kõige rohkem.
Näiteks laupäevahommikuti on ringteated samuti seal kuulatavad.
Kogemuste tekkides tulevad teised bändid juurde, nendel kõigil on
omad iseloomud ja omapärad ning aeg näitab, mis rohkem sobib.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16 Juul 2013, 10:07 
Eemal

80m peal eestikeelset sidet pidades ammendab sagedusala ennast kiiresti. QRP-ga pikalt keegi lobisema ka ei kipu, paljud ilmselt ei kuule oma kohalike mürade tõttu sind piisavalt hästi. Aga kui väljasõite teed ja murdudega töötad, siis on rõõmu muidugi kauemaks. Võõrkeelseid sidesid tuleks palju idanaabritega. Päevasel ajal ei ole peale kohaliku side sel sagedusalal suurt midagi teha minu meelest. Selle laineala puhul pead ka antenni mõõtmetega arvestama.

40m peal ja ka kõrgemal eestikeelseid sidesid juba naljalt ei saa. Samas on ta aga muus osas väga huvitav laineala ja tasub kindlasti avastamist eri aegadel ja tööliikidel.

20m peal on vast kõige suurem liiklus ja ilmselt populaarseim laineala.

15m ja 10m sõltuvad palju ja veel rohkem kellaajast ja levist. Sobivate olude korral kostab sealt ka kõike.

Jäävad veel WARC bandid 30m, 17m ,12m mis on igaüks omamoodi ja huvitav ning kuhu siirduda, kui põhibändidel võistlused toimuvad.

Kui sa tõesti tahad tagasihoidlikult alustada, siis mina valiks kindlasti 80/40m või 80/40/20m lainealade jaama ja antenni(d)
QRP puhul tutvuksin kindlasti digimodedega. Need on tööliigid, kus tagasihoidliku varustusega on palju võimalik saavutada.
Morse õpi tasapisi selgeks, see avardab tunduvalt su võimalusi edaspidi. 80m ja 40m peal leiab aeglaseid piiksutajaid tihti, nendega on hea algust teha.

Ma arvan, et sa peaks endale püsiva antenni ka paigaldama. Muidu ainult looduses sidelemas käia vähemalt minu jaoks jääb väheks. Pealegi näiteks 80m/40m (ja vast ka 20m) peal huvitavam tegevus on hämaral-pimedal ajal ja looduses tuleks selleks kindlasti telkida. Mitu korda aastas sa seda teeksid? 5-10? Kodus saaksid sa ise aega valida.
Millised on su võimalused?

73, Mart

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16 Juul 2013, 15:29 
Eemal

Tänud vastuste eest. Heameelega ostaks sellise aparaadi, millel 80/40 peal, või siis 80/40/20. Paraku selliseid dual või tri-bandereid pole kohanud, või on siis hinnaklass juba selline, et sama raha eest saaks kasutatud Icom'i, millel juba kõik moded peal ja jookseb 1-30Mhz välja. Hetkel sai tellitud MKARS80 ära. Tundub hea projekt näpuharjutuseks ja pole ka kahju, kui ta hiljem sahtlisse seisma jääb. Asukoha mõttes on mul võimalusi igasuguseid. Rapla kandis kannataks kasvõi 160m täislaine loop'i üles tõmmata ning üks 15m kõrgune mast on ka olemas. Tallinnas on võimalused ahtamad, kuigi korteri ümber puid on ning katusele ligipääs ka olemas.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 5 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid