HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 21 Nov 2017, 19:32

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 34 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: SDR MK1
PostitusPostitatud: 18 Jaan 2012, 16:14 
Eemal
Kasutaja avatar

Tere Laid,

Näen et vaikselt valmib uus, nimeline versioon, millel juba ka võrguühendus. Siinkohal küsimus - mis soft talle linuxi alla sobib, eeldusel, et vastuvõtja on pööningul antenni all ja kogu toimetamine, juhtimine ja kuulamine toimub üle võrgu? Ehk on juba mõni pilt ka, kuidas valmis komponentidega ver 1.5 välja näeb?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 18 Jaan 2012, 16:54 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Sobiv soft peaks olema CuteSDR. Ja muud mis on NetSDR'i toetavad.
Ise proovinud veel pole, aga loodetavasti varsti saan.

Manused:
SDRMK15.JPG
SDRMK15.JPG [ 22.65 KB | Vaadatud 4213 korda ]
Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12 Veebr 2012, 14:26 
Eemal

Seda et, kui jäme ühendus peab olema sdr'i ja arvuti vahel? Ning mis pinget ja kui palju voolu SDR tarbib?
Kas transmitter on ka plaanis?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12 Veebr 2012, 19:01 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Sellest oli eilsel ERAÜ Talvepäeval juttu.
MK1 saab mul kogu toite USB'st. Mõõtnud pole.

MK1.5 kohta on Andrusel kirjas, et 650-800mA

Saatja osa on plaanis.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12 Veebr 2012, 23:27 
Eemal

Jajah, leidsin veebist ka juba andmeid lisaks. Ma seal talvepäevadel mõtlesin hoopis teisel lainel, et kuidas see kontseptsioon põhimõtteliselt töötab.
Need küsimused tekkisid alles hiljem kui tekkis idee, et ehk saab SDR tranceiveri jätta keri saarele, mis on antennimajanduse jaoks ümbritseva vee ja mürapuuduse tõttu parim paik sidetamiseks. Ainuke häda on see, et energia puuduse tõttu ei saa sinna jätta ühte PC'd käima. Küll aga saaks vajadusel väikese tarbega SDR'i sisse lülitada ning PC, mis asuks siis juba mõne suurema elektrijaama toites, suhtleks siis üle neti SDR'iga. Ja voila! Saaks iga päev Kerilt raadiolaineid püüda ja saata.

600ma on täiesti okei voolutarve.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12 Veebr 2012, 23:46 
Eemal
Kasutaja avatar

es2apr kirjutas:
Jajah, leidsin veebist ka juba andmeid lisaks. Ma seal talvepäevadel mõtlesin hoopis teisel lainel, et kuidas see kontseptsioon põhimõtteliselt töötab.
Need küsimused tekkisid alles hiljem kui tekkis idee, et ehk saab SDR tranceiveri jätta keri saarele, mis on antennimajanduse jaoks ümbritseva vee ja mürapuuduse tõttu parim paik sidetamiseks. Ainuke häda on see, et energia puuduse tõttu ei saa sinna jätta ühte PC'd käima. Küll aga saaks vajadusel väikese tarbega SDR'i sisse lülitada ning PC, mis asuks siis juba mõne suurema elektrijaama toites, suhtleks siis üle neti SDR'iga. Ja voila! Saaks iga päev Kerilt raadiolaineid püüda ja saata.

Idee muidu üsna hea ja vastuvõtjaga ka täitsa toimiks, aga saatjaga on asi keerulisem - ideaaljuhul eetrisse kiirgav energia tahab saada samaväärselt energiat elektrijaamast (+ juurde arvestada reaalmaailma kaod). Ehk siis, kui sa tahad saarelt saatele minna, ise asudes eemal, siis energiat on sul saate jaoks ikka vaja saarel anda ja see ületab kohe ühe keskmise PC energiakulu :(

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 13 Veebr 2012, 14:21 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Selle asja idee on ehk selles, et SDR'iga on hea lihtne VASTUVÕTT viia müravabasse kohta.
Saatmist aga linna 9+20 müratase ei sega mitte põrmugi.
Iseasi, et igas võistluses selline asi enam ei kvalifitseeruks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14 Veebr 2012, 01:53 
Eemal

Hunt kirjutas:
Ehk siis, kui sa tahad saarelt saatele minna, ise asudes eemal, siis energiat on sul saate jaoks ikka vaja saarel anda ja see ületab kohe ühe keskmise PC energiakulu :(

Saatele minek polegi probleem, sest 600A/h akud on põhilise osa ajast täis ja suudavad päris pikalt suuri ampreid väljastada. Võistlust vast üle ei elaks, aga aegajalt kannataks mõnda haruldast QSO'd püüda. Las TX olla ka saarel, siis pole petukaup. Ja antenn mandril on minu jaoks suur probleem.
Suvisel päeval annavad päiksepatareid kuni 70A/h ning tuulekas sellise tuulise ilmaga kuni 200A/h. Selline energia bilanss.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14 Veebr 2012, 15:58 
Eemal
Kasutaja avatar

es2apr kirjutas:
Saatele minek polegi probleem, sest 600A/h akud on põhilise osa ajast täis ja suudavad päris pikalt suuri ampreid väljastada. Võistlust vast üle ei elaks, aga aegajalt kannataks mõnda haruldast QSO'd püüda. Las TX olla ka saarel, siis pole petukaup. Ja antenn mandril on minu jaoks suur probleem.
Suvisel päeval annavad päiksepatareid kuni 70A/h ning tuulekas sellise tuulise ilmaga kuni 200A/h. Selline energia bilanss.

Selge värk. Mis sul laadimiskontrolleriks on? Kas saad olemasolevat elektri seisukorda ka eemalt üle interneti jälgida?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14 Veebr 2012, 19:43 
Eemal

Kontroller mis seda asja seal korraldab on ehitatud arduino baasil. tal on kell mida netist süngib maailmaga ning taimeri funktsioon asjade ööpäevaseks käitamiseks. Saab ka manuaalselt sisse välja lülitada siit mandrilt. Jälgida saab ka. Info jookseb siia:

www.pachube.com/feeds/7458/

Liigseid laadimis ja tühjenemisvoolude jõnkse ei maksa tõsiselt võtta, see on softa bugi mis vajab väljaajamist kunagi kui rohkem on aega seal toimetada. Aga muidu annab hea ülevaate mis seisus seal asjad on.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14 Veebr 2012, 23:04 
Eemal

es2apr kirjutas:
Seda et, kui jäme ühendus peab olema sdr'i ja arvuti vahel? Ning mis pinget ja kui palju voolu SDR tarbib?
Kas transmitter on ka plaanis?

MK1.5 tahab praeguste mõõtmiste järgi saada 570mA (arvutused näitasid omal ajal max tarbeks kuni 700mA halvimal juhul), mis on natuke üle USB speci, aga lauaarvutitega on seni käinud. Läpakate puhul on vaja kas siis eraldi toiteplokki, või Y kaablit nagu kõvaketastel on. Või siis välist toitekat 6V. Või siis on seal plaadi peal prototüüpimise ala, kuhu saab teha ise mingi muunduri, kui tahta üle netikaabli vabade otste toide teha. (power over ethernet (PoE) standard ei kõlba kasutada, sest baseerub kõrgel pingel ja impulsstoitekatel, mis ei mahu plaadile ja genereerivad mitteteretulnud häireid ...)

Transmitteriga on lugu nii, et parasjagu just teen plaadi layouti, mis MK1.5-le selga istub :)
Skeem on valmis ja pulgad plaadil, loodetavasti jõuab rajad lähipäevadel tõmmata ja paadi ehk veel nädala lõpusk kätte! Peaks võimaldama saata kuni 450MHz-ni (tegelikult vist peaaegu 500-ni välja, aga enne ei usu kui pole proovinud). Välja tuleb sealt, tõsi, ainult paar millivatti, nii et korralikku PA-d on ikkagi vaja. Sama plaadi peal on ka 1.7GHz-st allapoole downconverter, tõsi küll, ainult üks kanal. Sama kivi mis funcube peal, aga näeb sealt oluliselt laiemat lõiku kui funcubega.

Ühenduseks SDR-iga ei pea riba eriti lai olema, kõik sõltub, kui laia sagedusvahemikku sul vaja näha on. Praegu on tehtud üle USB audio. Kaks kanalit paralleelselt nii, et kummastki on näha 48kHz lõik, annab kokku 2x48Kx2x2x16=u.6Mbit. See on siis kaks stereokanalit, milles liigub 16-bit sample data.
1x192k kanal mahub veel USB full speed 12MBit sisse ära (kuigi see ei edastu enam audio kaardi formaadis), edasi on üle võrgu juba.

Üldse on teoreetiline maksimum hetkel kas 1x 600Khz riba või 2x 300kHz 16-bit datat, see on siis juba üle võrgu ja vastavalt 38Mbit. Suurema kiirusega ei õnnestu lihtsalt selle 100mbitise võrgukivi SPI liidese kaudu andmeid sisse ajada.

Andrus.

Viimati muutis Laid, 14 Veebr 2012, 23:48, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14 Veebr 2012, 23:47 
Eemal

Kohtades kus elektrit napilt .. Mul kunagi tuli (vist purjus peaga, ma kahtlen ..) idee, et teoreetiliselt saaks teha "lightning burst" transmitteri.

Et laseks äikseilmaga õhupalli traadiga üles, ja traadi teise otsa paneks modulatori. Kui siis välk traati aurustamas parasjagu on, moduleeriks seda tekkinud plasmakanalit altpoolt digidataga. Plasmakanal ise oleks antenn. Eks natuke selle modulaatoriga praktilisi probleeme on, aga kui see oleks mingi array, mis õiges järjekorras hävineks, saaks ehk mõnikümmend bitti saadetud. (Ja saaks võibolla litsentsist lahti kui kõige rohkem lubatud saatevõimsust ületanud kodanik!)

Hunt kirjutas:
es2apr kirjutas:

Idee muidu üsna hea ja vastuvõtjaga ka täitsa toimiks, aga saatjaga on asi keerulisem - ideaaljuhul eetrisse kiirgav energia tahab saada samaväärselt energiat elektrijaamast (+ juurde arvestada reaalmaailma kaod). Ehk siis, kui sa tahad saarelt saatele minna, ise asudes eemal, siis energiat on sul saate jaoks ikka vaja saarel anda ja see ületab kohe ühe keskmise PC energiakulu :(

SDR-i saatjana kasutades on see eelis, et väljaspool contesti saab sealt saata samal bandil mitmel eri sagedusel korraga, sest sisuliselt saab (vähemalt minu praegusel disainil) moduleerida väga laia vahemikku korraga (kuni 20MHz, aga nii kiiresti pole praegu sinna millegagi datat sisse ajada. Aga ühe bandi laiuse jupi annab ette küll.). PA peab selle muidugi siis ka vastavalt välja suutma ajada. Piiriks iseenesest ongi ainult võrguühenduse laius ja PA, mis jaguneb kõigi kanalite peale koraga ära.

Andrus.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15 Veebr 2012, 00:07 
Eemal

es3at kirjutas:
Sobiv soft peaks olema CuteSDR. Ja muud mis on NetSDR'i toetavad.
Ise proovinud veel pole, aga loodetavasti varsti saan.

Huh .. :oops: No ma ikka loodan kohe-kohe uued kokku saada! :)

Linuxi all on Linrad ja CuteSDR jah põhilised vist praegu. Iseenesest ta mõlemaga toimib ka praegu, üle neti peaks cutesdr-iga nägema aga laiemat riba. Proovida saan siis, kui uue firmware lõpuks lõpetatud saab ..

Huvitav vidin linuxi alla on ka baudline, http://www.baudline.com . Päris huvitav signaalianalüüsi platvorm.

Andrus.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15 Veebr 2012, 00:17 
Eemal
Kasutaja avatar

Laid kirjutas:
SDR-i saatjana kasutades on see eelis, et väljaspool contesti saab sealt saata samal bandil mitmel eri sagedusel korraga, sest sisuliselt saab (vähemalt minu praegusel disainil) moduleerida väga laia vahemikku korraga (kuni 20MHz, aga nii kiiresti pole praegu sinna millegagi datat sisse ajada. Aga ühe bandi laiuse jupi annab ette küll.).

Seega, kui soft võimaldaks, saaks ka mitu inimest samaaegselt erinevate modulatsioonidega samas bandis saata (vaata ka mu küsimus viewtopic.php?f=7&t=2582&start=15#p12690)?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15 Veebr 2012, 01:42 
Eemal

Hunt kirjutas:
Laid kirjutas:
SDR-i saatjana kasutades on see eelis, et väljaspool contesti saab sealt saata samal bandil mitmel eri sagedusel korraga, sest sisuliselt saab (vähemalt minu praegusel disainil) moduleerida väga laia vahemikku korraga (kuni 20MHz, aga nii kiiresti pole praegu sinna millegagi datat sisse ajada. Aga ühe bandi laiuse jupi annab ette küll.).

Seega, kui soft võimaldaks, saaks ka mitu inimest samaaegselt erinevate modulatsioonidega samas bandis saata (vaata ka mu küsimus viewtopic.php?f=7&t=2582&start=15#p12690)?

Just. Sisuliselt peab soft ehitama siis 0Hz IF-i peale valmis kogu bandilaiuse riba (näiteks 200KHz, mis pole üldse palju), see antakse raadiole ette, kes selle siis digitaalselt üles konverdib õigesse bandi ja analoogsignaaliks teeb.

Andrus.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 34 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
POWERED_BY
et 3.0.10