HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 23 Mär 2019, 07:07

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 1 postitus ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 13 Dets 2018, 11:03 
Eemal
Kasutaja avatar

Mõni aasta tagasi ilmus raamat, milles ma esmakordselt kirjutan KGB Sidekeskuse ülevõtmisest. Avaldan siin väga lühikese osa sellest peatükist: "...teenisin oktoobris 1991 Eesti Riigi- ja Piirikaitseametis Sidekeskuse peaspetsialisti ametikohal. Kuu keskel sain korralduse minna koos peakomissar Henn Karitsaga Tallinnas, Ädala 4D asuvat KGB Sidekeskuse objekti üle võtma. Meiega üheaegselt saabusid sinna piirivalvurid, kes võtsid enda kontrolli alla pääslad.
KGB Valitsusside teenistuse ülem A. Eensalu tutvustas Henn Karitsale ja mulle kogu Sidekeskuse hoonet ning temaga kaasasolevad teenistujad selgitasid meile ruumide ja olemasoleva tehnika otstarvet ning iseärasusi. H. Karits ja A. Eensalu allkirjastasid ettevalmistatud objekti ülevõtmise aktid ja muud dokumendid. Eesti Riigi- ja Piirikaitseameti alaliseks esindajaks sellele objektile olin määratud mina.
Olles põhjalikult tutvunud valitsusside hoonega tajusin vajadust võimalikult kiiresti täiendada piirivalve siderühma ning asusin personaliosakonna kaasabil otsima piirivalves teenivate seast side- või raadioeriala õppinud või töötanud isikuid. ... Nad sai koheselt toodud üle uuteks siderühma liikmeteks. Veel samal päeval organiseerisin kogu piirivalve siderühma ülekolimise KGB Valitsusside hoonesse, kuhu ühte ruumi rajasime kasarmu. Kuna ma ise ei olnud tollal tallinnlane, siis leidsin samas majas ka endale sobiva eluruumi, et olla ametikohale võimalikult lähedal. Endalegi uskumatult sai sellest pooleteiseks aastaks minu elukoht.
Hoone oli spetsiaalselt ehitatud sidekeskuseks. ...
Majas oli korralikult väljaehitatud ja uusima tehnikaga varustatud juhtimiskeskus. Hoone katusel asus raadiopeilingaatori antenn ja juhtimisruumis aparatuur raadiosignaalide suuna määramiseks. Esmasel sellesse ruumi sisenemisel vaatasin koheselt KGB poolt jälgitavat sagedust. Osutus, et KGB kuulas pealt Eesti Politsei põhikanalil toimuvat. Raadiosideks kasutati väga erinevat aparatuuri, alates valitsusside tehnikast, raadioreleeliinidest ja lõpetades võimsa lühilaineraadiojaamaga R – 140, mille kaudu sai, igal ajal otse, pidada raadiosidet Moskvaga. Selleks oli sinna suunda paigutatud ka korralik välisantenn.
KGB Valitsusside töötajatega kujunes meil korrektne läbisaamine ja nad olid võrdlemisi aldid koostööks, samuti õpetasid meile sidekeskuse tehnika kasutamist. Minu põhitegevus oli selle suure hoone haldamisega seotud ja tehniliselt poolelt hooldasid siderühma ajateenijad ainult akumulaatoreid, mis vajasid igapäevast hooldust. Ülejäänud sidesüsteemid olid toite all, kuid neid igapäevaselt ei kasutatud. Kogu kompleksi valvasid piirivalvurid ning KGB Sideteenistuse töötajad said objektile ainult vastava nimekirja alusel. (Kõik ruumid ja olemasolev tehnika oli minu käsutuses. Detsembris ilmnesid probleemid varade väljaviimisega KGB poolt ning) KGB valitsusside teenistusele anti korraldus (tõenäoliselt KGB ülema poolt), et nad võivad hoones viibida ainult kellaaegadel, kell 08-st kuni 17-ni ning seda ainult minu teadmisel. Kehtestati kord, et avan neile hommikul tööruumide pitseeritud uksed ja õhtul pitseerin need uuesti kinni. Samuti andsin pääslasse kirjaliku korralduse, et ilma minu loata ei tohi mitte ükski nende sõiduk enam öisel ajal territooriumilt lahkuda.

Manused:
Nii nad läksid.jpg
Nii nad läksid.jpg [ 90.56 KB | Vaadatud 344 korda ]
Ädala JP.jpg
Ädala JP.jpg [ 38.92 KB | Vaadatud 344 korda ]
Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 1 postitus ] 

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Bing [Bot] ja 1 külaline