HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 01 Juun 2020, 11:28

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema See teema on suletud, sa ei saa muuta postitusi või postitada rohkem vastuseid.  [ 141 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 04 Nov 2011, 07:02 
Eemal
Kasutaja avatar

Siin veidi juttu ja video ka Hiina laternast:

http://www.nodi.ee/lendavad-laternad-ja-sudamed-5-tk.html

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 04 Nov 2011, 10:06 
Eemal

Vot eelnevates linkides oli juba mõndagi! Tänud Hillar ja Mati!

Ma pean ju arvestama sellega, et kõik vajalikud protseduurid oleksid teostatavad torni ülemisel platvormil. Kes seal käinud, kjutab seda olukorda seal reaalsuses ette küll. (Tuul, teised inimesed, vähe ruumi, igasugu "nurgad" kuhu nöörid-kaablid kinni takerduda võivad jne. ... palju neid abilisigi seal olema saab... ?)
Arvan, et suruõhu ballooni kasutamine pole sugugi halb mõte? Mul selline allvee balloon saadaval laenuks kui vaja. Mahtu peaks 4...5 m3 jaoks jätkuma. ... Või kasutaks vesiniku ballooni ja siis tuli alla ...? :lol:
Kütuseks kasutaks kergeid propaaniballoone, mul on 250 gr ja ka suuremaid, põleteid leiab samuti suures valikus, aga saab ka ise teha. Eks kõik tuleb enne kodus läbi katsetada ja näete siis fotosidki siin ja proovime sidet kahh! :)
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 04 Nov 2011, 11:27 
Eemal
Kasutaja avatar

Siin üks palli startimine ja lendamine:
http://www.youtube.com/watch?v=GlqLoGq_FSc
Ja siin ka asjast lähemalt:
http://www.youtube.com/watch?v=wKy9Voc0 ... re=related

Antenni jaoks küll nii suuri asju vaja pole, kuid
isiklikult veidi kahtlen, kas tornis sellisest asjast miskit välja tuleb.
Vähemalt samal ajal ei tohiks tornis muud rahvast olla. :idea:

Lisa:
Siin veel üks kodusel teel valmistatud palli katsetamine, põletit juhitakse raadio teel:
http://www.youtube.com/watch?v=VCZWk8FF ... re=related

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 04 Nov 2011, 17:28 
Eemal

.... No kui minu silmad selle horarii sääl Munamäe taiva all veel ära näeks, siis väega palju ma selles dimensioonis enam saada ei tahakski ... :lol:
Aga ma olen kindel, et selle päeva päiksetõus tuleb. :P

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Jaan 2012, 22:48 
Eemal

2011>2012 vahetusel juhtus peale uusaasta saabumise imesid veelgi.
Katsetasime kuumaõhu palle. 2 tk olid nö. tööstuslikud, u. 0,2m3 suurused riisipaberist õhupallid, mille all panime põlema spets. kütusetabletid ja u. 2...3 min. pärast hakkasid need pallikesed tõusuhimu ilmutama. Andsime minna ja hinnanguliselt tõusid nad 4...5 min. jooksul u. 0,5 km kõrgusele. Siis kütus lõppes ja saime laskumist jälgida võimsate MAC LED-prozektoritega pallikesi valgustades.
Siis katsetasime vene kalkast valmistatud u. 1m3 suurust pallikest. Selle all oli 4 kütusetabletti. U. 2 min. pärast süütamist ilmutas pallike üsna märkimisväärset tõstejõudu. Polnud muud käepärast kui süldikahvel ja see läkski koormaks mängu. Pall tõusis kõrgemale kui eelmised 2 tk ja hõõgus nõiduslikult vast ehk 0,7 km kõrgusel, siis kustus. Laskumist jälgisime samuti LED-prozektoritega. Kogu tulevärk toimus Tartu lähedal Ilmatsalu külje all. Tuul polnud tugev ja pallid tõusid üsna otsejoones üles, seal aga hakkasid Lääne poole liikuma.
Antenni õhkuviimiseks Munamäe tornist on seega esimesed eelkatsetused edukalt tehtud!!
Minu assistendid - 10 a-ne tütrepoeg ja tema issi, olid samuti uhked õnnestunud kosmosevallutuse üle!
Loodan, et tuleb üks hull katsetuste aasta minu raadiohobi valdkonnas!
73! :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 25 Jaan 2012, 21:16 
Eemal

Sain kontakti inimesega, kes saaks hankida selle nn. meteoroloogilise õhupalli. Maksavad u. 80 ... 300 $. Odavaimaga tõstab u. 0,5 kG, kasutada saaks mitmel korral teda.
Vesiniku ja heeliumi hinda ei jõudnud uurida veel. (Kui laatadel õhupalle täidetakse - ju siis kallis pole?)
Kerggaasiga täidetud palliga 1/4 laine (peenema) antennitraadi õhkutõstmine jääbki projektiks ilmselt.
Vastukaaluks jääks mööda torni seina allarippuv traat, samuti 1/4 lainepikkust.
73! :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 25 Jaan 2012, 21:22 
Eemal
Kasutaja avatar

Ja mis Sa selle antenniga siis teed? Mis see sidepidamiseks juurde annab?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 25 Jaan 2012, 21:29 
Eemal

Ehhh, Aadu! :) See on lihtsalt sided Suure-Munamäe tornist! Ja katse, kas nii saab antenni üles?
Mul siin üks noor huviline veel, kes kaasa tuleks ja selleks ajaks ka HAM eksami ehk ära teeb.
Aga huvitav oleks siiski teada saada, kas ma saan seal 2010.-nda aasta suvel olnud tugevast QRM-ist jagu, mis ei võimaldanud üle Eesti sidesid 80m lainealal?
Kui torni ümbruses maailmaraadioga (Tecsun) hiljem QRM-i testimas käisin, oli torni Lõuna-poolne ala üpris vaikne, sinnapoole seekord antenni (vastukaalu) riputakski.
Proovida tahaks ka teisi lainealasid. Nt. mõlemapoolselt 2m 5W käsijaamadega sidet Tallinna Teletorniga. Arvan, et see õnnestub kui vähegi levi on.
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26 Jaan 2012, 10:42 
Eemal
Kasutaja avatar

Selliseks 2m sideks ei pea minema Suurele - Munamäele, kirjutasin kuskil siin foorumis, et 2m bandis on kunagi peetud tavalevi tingimustes Põlva Teenindusmaja katuselt ( 3 korrust) Tabasaluga (mis on teletornist kaugemal) 1 w käsijaama võimsusega QSO ära. Lühilaine pikkade sidede jaoks on teised võtted, nii nagu ka QRM-i vähendamiseks. Suvel on seal pigem tegu QRN-ga.
Minu pärast võib lasta igasuguseid pikki traate taevasse, aga stabiilset sidepidamist sellised moodused ei võimalda ja midagi uut meie teadmistesse ei anna.
Sa oled arukas mees ja võiksid näiteks realiseerida proovimiseks midagi muud. Pakun Sulle ühe variandi 80m superantenniks LL välipäeval töötamiseks: "Tean, et K-Eestis on kindlasti olemas selliseid "kausse", mille keskkohale saab riputada näiteks horisontaalse "delta" ja tähtis on seejuures, et antenni ja maapinna vahele jääks nii nagu tavaliselt "QQ" puhul kasutatav vahemaa. Selliselt saad 80m lähisidedeks (üks samm) 2 elemendilise antenni ja usun, et 100 w võimsuse korral ütlevad Sulle kõik Eesti mehed, et S-meeter pillub põhja!"

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26 Jaan 2012, 11:03 
Eemal

Ega Su idee pole üldse paha!! Mul tuleb suviti see mööda torne rändamise isu peale ja siis ei peata mind ükski kurat! :) Ja kui veel keegi tore kambamees kahh kaasa tuleb, on looduses viibides ja hobiga tegeledes suurepärane lõõgastus garanteeritud!
Eks ma kalkuleerin neid antennivariante veel mitmeid. Üks oleks veel 12m õngeridvaga variant.

2m 5W käsijaamade side Tallinna ja Suure-Munamäe vahel on minu logides veel puudu ja oleks sellest väga huvitatud. Ehk õnnestub ka 1W või veelgi väiksema võimsusega?!!
Senini olen saanud 81 km otselevis stabiilse side 0,5W PMR kabulaga Munamäe tornist 7cm antennijupiga.
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26 Jaan 2012, 16:29 
Eemal

ES6EI kirjutas:
... Eks ma kalkuleerin neid antennivariante veel mitmeid...

antenni plaanide pidamisel on abiks vaadata leheküljel 4-3 olevat tabelit alljärgneval lingil
http://www.armymars.net/ArmyMARS/Antenn ... nna-hb.pdf

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26 Jaan 2012, 17:25 
Eemal

ES1ASG kirjutas:
ES6EI kirjutas:
... Eks ma kalkuleerin neid antennivariante veel mitmeid...

antenni plaanide pidamisel on abiks vaadata leheküljel 4-3 olevat tabelit alljärgneval lingil
http://www.armymars.net/ArmyMARS/Antenn ... nna-hb.pdf

Võrratult hää info! Aitähh!
Lõpupoole veel ka "for a /x/ percent separation" võrdlustabelid, keda huvitab.
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 27 Jaan 2012, 09:27 
Eemal
Kasutaja avatar

Selles pdf-s on kõik ammu üldtuntud tõed. Ainuke, mis pildina ei ole mul meeles, on "seniiti kiirguv yagi", kus aktiivelement on mastide vahel ja reflektor maha asetatud. Sarnast ideed kasutas kunagi ES5QA, kuid vastupidiselt, horisontaalse antenni tegemiseks. Temal oli kasvavate puude vahele tõmmatud (vist 40m bandil) traadist elemendid direktoriteks, dipool ja reflektor, nii - et moodustus klassikaline yagi, aga traatidest. Suund kuskile Lõuna - Ameerika poole ja oli väga efektiivne omaaegse UW3DI-ga töötamisel.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 27 Jaan 2012, 09:35 
Eemal
Kasutaja avatar

Samas on jälle nii armas, kui vähemalt ühele A kat.HAM'ile selle PDF'i sisu ennekuulmatu uudis on(ilmselt lahkuva magnettormi mõju) :D

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 27 Jaan 2012, 11:04 
Eemal
Kasutaja avatar

Pole siin uut midagi. Kui uudishimu rohkem, võib otsida lühendi NVIS järgi.
Pildil 2005. aasta, 3,5 mc aktiivelement maast 6 m kõrgusel, reflektor 1 m mastide vahele tõmmatud. Halli ja vihmase ilma pärast pole pildil traadid nähtavad.
Vertikaalselt kiirgava antenni puhul on horisontaaldiagrammist(suunast) rääkimine üsna mõttetühi.
Manus:
7FU.1_LL05.jpg
7FU.1_LL05.jpg [ 54.64 KB | Vaadatud 11185 korda ]

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema See teema on suletud, sa ei saa muuta postitusi või postitada rohkem vastuseid.  [ 141 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Neti.ee ja 2 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
POWERED_BY
et 3.0.10