HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 06 Apr 2020, 06:11

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema See teema on suletud, sa ei saa muuta postitusi või postitada rohkem vastuseid.  [ 141 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 14 Apr 2014, 18:07 
Eemal
Kasutaja avatar

ES6EI kirjutas:
Olen ka mina seda valdkonda varem uurinud ja ka põgusalt oma arvamuse siin foorumiski kusagil välja ütelnud.
Mulle meenutab see pigem arvutiamatörismi - kus kogu lõpptulemus sõltub siis lõpuks arvuti omadustest - kellel vingem.
Edasi siis: hakatagi aretama viimase peal arvutit?!

Asi on selles, et tipptasemel keraamilisi filtreid, mis maksavad korralikku hinda, on signaalitöötlusega lihtsam ja odavam teha.
Samal ajal on uutes transiiverites niigi juba signaalitöötlus väikeste protsessoritega sees, ehk siis ka arvuti, kuigi
peidetud kujul.

Aga tulemust ei määra ka sellisel kujul ära kellel viimase peal arvuti vaid teadmised - kus ja kuidas ja millistel tingimustel
milliseid filtreid rakendada. Ehk kokkuvõttes ikkagi elu jooksul omandatud kogemused, lihtsalt arvuti annab filtritega mängimisel
hoopis uues võimalused kiirelt filtreid ja nende omadusi muuta ja selle läbi saab taas juurde õppida.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15 Apr 2014, 08:34 
Eemal

Hunt kirjutas:
...Aga tulemust ei määra ka sellisel kujul ära kellel viimase peal arvuti vaid teadmised - kus ja kuidas ja millistel tingimustel
milliseid filtreid rakendada. Ehk kokkuvõttes ikkagi elu jooksul omandatud kogemused, lihtsalt arvuti annab filtritega mängimisel
hoopis uues võimalused kiirelt filtreid ja nende omadusi muuta ja selle läbi saab taas juurde õppida.

Tänud Hunt! Su sõnum andis mulle suundmõtteid kui uut transiiverit hakkan ostma. Ilmselt kasulik ka kõigile, kel raadioamatörismi tõsisemad tulevikumõtted peas.

Munamäe tornis kostis nii 70cm kui ka 2m vastuvõtjast mingi eriline terav sisin, mida kodus kõrvaga kuulates ei olnud. See viis mõtted peegelkanali kaudu sisse trügivale mürale, mille sagedusdiapasoon tornis tundub eriti lai olevat!
..Et siis esialgu proovida vastuvõtja sisendit filtreerida... ???
...Või teab keegi mõnda selle parameetri suhtes head vastuvõtjat (transiiverit) soovitada :?:
/Seni 3-e Yaesut ja 1-e Icomit seal kuulanud, "effekt" kõigil enamvähem sama!/

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15 Apr 2014, 15:47 
Eemal
Kasutaja avatar

ES6EI kirjutas:
andis mulle suundmõtteid kui uut transiiverit hakkan ostma.

Tegelikult on see lahendus huvitav just seetõttu, et seda saab ka vanal lampidega
transiiveril kasutada, kui saab sobivalt vahesageduse (IF) väljavõtte teha.
See on tavalise transiiveri ja nn "päris" SDR-i vahepeal - saab oma olemasolevale
vanale heale transiiverile lisada SDR võimalused, kaasa arvatud spektrianalüsaatori,
samal ajal kasutades ära oma olemasoleva transiiveri head kõrgsagedusosa, VFO-d jne.
Lisaks saab juurde tekitada uusi demodulatsiooni võimalusi, näiteks kuulata digitaalset
ringhäälinguraadiot. Projekti eesmärk oli tekitada odav riistvara ja tasuta tarkvara
raadioamatööridele.

Inglise keeles on päris hea ülevaade siin http://www.ae5x.com/docs/MDSR_indepthArticle.pdf

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16 Apr 2014, 13:04 
Eemal
Kasutaja avatar

ES6EI kirjutas:
Munamäe tornis kostis nii 70cm kui ka 2m vastuvõtjast mingi eriline terav sisin, mida kodus kõrvaga kuulates ei olnud. See viis mõtted peegelkanali kaudu sisse trügivale mürale, mille sagedusdiapasoon tornis tundub eriti lai olevat!
..Et siis esialgu proovida vastuvõtja sisendit filtreerida... ???

2m, rääkimata juba 70cm, RX erineb peegekanali läbikostvuse teemal oluliselt HF RX-st. Siin kaks võimalust: 1) peegelkanal nii kaugel (kõrge vahesagedus, näit 38MHz), et sealt, vähemalt eetriprahi korral, saabuv on kaduvväike, sisuliselt olematu 2) peegelkanal "samas bändis", näit 9MHz VS korral 145,500 töö f-l VFO f=136,500 korral on peegel 127,500 ja kui seal juba on eetripraht, siis tõenäoliselt on see ka 145,500-l. Seetõttu peegelkanali, mis juba niigi töö f-ga võrreldes kordades rohkem maha surutud, veelgi filtreerimine eetriprahi korral tolku ei annaks. Ka RX-i dünaamika parandamine ei anna eetriprahi korral tolku, viimane aitaks vaid juhul kui läheduses tugev, samas aga spektrilt puhas, signaal. Seega vaja selgitada, kas QRM-i põhjuseks laias spektris eetripraht, või hoopis tugev moduleeritud kandev läheduses. Viimasel juhul aitab suurema dünaamikaga RX, lokaalse eetriprahi korral aga üksnes kaugemale paigaldatud eemale suunatud diagrammiga antenni kasutamine. Umbes sarnaste probleemidega katkusin juukseid, kui Jaan, ES3GZ elas Raplas minust ca 200m kaugusel. Kui Jaanil parasjagu midagi ei "võnkunud" sain temast mõnikümmend kHz kõrval rahumeeli töötada 2m SSB-l seejärel, kui olin ehitanud võimsustransil RX segu ja asunud seda toitma 17V amplituudiga VFO-ga. Seega, pauer tuleb kasuks nii TX-l, kui ka RX-l :wink:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16 Apr 2014, 18:08 
Eemal

Yaesu vahesagedus on 47MHz. Sealt küll peegel sisse ei tule. Aga probleem on selles, et nende pillide BPF häälestatakse varikappidega ja tugeva signaali puhul keeravad need sellise pasa seal kokku, et unusta ära nõrgad jaamad. Eriti veel FM modes. Muuseas need "kaikad" tornis kiirgavad vägagi 433-le lähedast signaali välja. Ja võimsust tundub seal olema, see signaal jõuab minunigi ++++ga. Nii, et selle yaesu surusid nad kinni, hea et midagigi kuulsid.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16 Apr 2014, 18:52 
Eemal
Kasutaja avatar

äkki on edacsi omad

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16 Apr 2014, 19:57 
Eemal

bob kirjutas:
äkki on edacsi omad

just nii.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16 Apr 2014, 20:06 
Eemal

Hunt ja ES3KI, tänud päris heade infode eest! Analüüsin ka veel seda kõike siis minupoolsed nägemused.
ES6DO kirjutas:
...selle yaesu surusid nad kinni, hea et midagigi kuulsid.

Mulle tundus ka, et AVR rakendus pärsis märgatavalt ja surus kaugemad signaalid tahaplaanile ..?
Kui selle Meelise jutu järgi abinõud saaks reaalsuses ka mõnda transiiverisse, oleks taas huvitav Munamäe torni katsetama minna. Endal kahjuks aega väga vähe, et see kõik ära teha!
Yaesud tundusid minu tähelepanekute järgi veidi rohkem mürisevat kui Icom.

/Tornis on üsna reaalne oht, et kalli aparatuuriga võib miskit jutuda, tingituna ilmastikust ja võimalikest põrutada saamistest jne ..seda tuleks arvestada, kui rahakott just "puuga selga võetav" pole!!! Mul kogemust juba!/

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16 Apr 2014, 21:50 
Eemal
Kasutaja avatar

ES6DO kirjutas:
bob kirjutas:
äkki on edacsi omad

just nii.

no Einar jookseb oma 50W jaamaga seal edacsi kinni siis on varsti tal mundrid külas.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16 Apr 2014, 22:03 
Eemal
Kasutaja avatar

Einar, ilus suveaeg kohe algamas. Meelita TJA poiste masin torni alla. Usun, et neilegi kuluks paneelmajade keskel häirete jahtimise vahele üks Eestimaa kaunima loodusega paiga külastamine ära. Saabki eetripildi, st kas puistab midagi, või vaid RX-i dünaamika ebapiisavus. Taolisest teadmisest siis kasu ka järgmistele "ekspeditsioonidele" :)

Kui ise mõne aasta eest oma Rapla QTH-s olin hädas tänavavalgustusest lähtuva QRM-ga, siis oli TJA masin peale kaebust ülejärgmisel päeval, koos Jüri, ES1FJ-ga, kohal ja paari tunni mässamise järgselt oli meil ka pahategija leitud. Minu poolt sellel teemal TJA poistele vaid kiidusõnad.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16 Apr 2014, 22:32 
Eemal

es3ki kirjutas:
... Meelita TJA poiste masin torni alla. Saabki eetripildi, st kas puistab midagi..

Häired levivad torni ümbruses u. kuni 20..30 m .. vb mahub see nn. lubatavuse piiridesse?
/Ega torn pole ju mõteldudki raadioamatööridele sidetamiseks vaid ikka ju ümbruse vaatajaile.. negatiivne suhtumine võib tulla ka torni haldajalt!? ...Nii et jätaks selle asja esialgu katki :) /

Suvi algamas ja seepärast tahakski sinna torni RX-iks sobivat aparatuuri valmis kujul! Pole lihtsalt aega endal nokitseda... kuigi jah - hasart on suur!

Unustasin varem kirjutada, et sain teated, et mind oli kuuldud 70cm-l ka Leedus ja Peterburis. Soomes Keruul aga mitte (nii 70cm-l kui ka 2m-l). Nii et power levis küll, (st. et antenn töötas hästi), aga "kõrvu" vastuvõtjal polnud!
Antennide ja TX võimsuste kohta mul andmeid pole nii Leedust, Peterburist kui ka Soomest.
ES1MM-ga oli side horisontaalis, leppisime kokku, et lähme vertikaali ja pärast seda ma teda üldse ei kuulnud enam. Kas ka tema mind, pole seni teada?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16 Apr 2014, 22:39 
Eemal
Kasutaja avatar

TJA kõrval võiks alustuseks ka ise millegagi vaadata, kuidas tornis spekter välja näeb.
Näiteks kasvõi odava telepulk-SDRiga. Üldpildi ja häirete iseloomu saab nii kätte.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17 Apr 2014, 09:33 
Eemal

Homme, 18. aprillil kella 18-st alates olen taas Munamäe tornis, loodan, et seekord veel pikema 70cm yagiga kui valmis jõuan selle.

Kell 19:00-st hoian yagi horisontaalis mõnda aega Tallinna suunas, kutsun 50W-ga 433,500 MHz-il.
Hiljem keerutan yagi ka teistes suundades Eestis Pärnust Narvani, aga ka venemaa, Kagu- ja Lõuna poole jäävate riikide suunas.
Kes kuuleb ja kahepoolset sidet saada ei õnnestu, ehk helistaksite mulle torni?!
Mob.nr. tornis: 5078385

/2m peal teen seekord häält ainult käsijaamaga 5W ja 1/4 antenn + vastukaal nagu eespool fotol näha, hoian vertikaalis./

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 18 Apr 2014, 22:54 
Eemal

ES6EI kirjutas:
Homme, 18. aprillil kella 18-st alates olen taas Munamäe tornis...

Samad sõnad siis ka täna üldiseks raadioeetri kuulmise iseloomustuseks seal tornis, mis juba eelmiselgi korral: minu kutsungeid kuuldi väga tugevasti ja üpris kaugel, mina kuulsin aga ainult kaugel tagaplaanil kedagi (ju vist vastamisi??) ja välja lugeda ei õnnestunud midagi.

Munamäe torni sidedeks eelised, mis tulenevad sealsest kõrgusest, on alles, aga juurde on tekkinud suured puudused mürade näol, mis kõrgusest tulenevad eelised olematuks teevad.
Mind raadiosidede pärast sinna enam ei tõmba, küll aga ilusate loodusvaadete, värske õhu ja päikese järele lähen ikka ja raadiojaam saab samuti ikka ja jälle kaasas olema!

73! de ES6EI

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 19 Apr 2014, 14:28 
Eemal
Kasutaja avatar

Oct 29, 2011 12:01 kirjutas ES6PZ:

Tsiteeri:
Olen mitu välipäeva olnud seal tornis ja töötanud ka lühilainel, ning arvan, et see ettevõtmine ei anna Sulle sidepidamiseks mitte midagi. Milline on eesmärk?

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema See teema on suletud, sa ei saa muuta postitusi või postitada rohkem vastuseid.  [ 141 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
POWERED_BY
et 3.0.10