HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 17 Juul 2018, 13:48

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 27 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 19 Mär 2015, 10:26 
Eemal
Kasutaja avatar

Tere,

lugesin ERAÜ kodulehelt artiklit "Kuidas saada amatööriks".

Lugesin sealt välja et eksamil on 40 küsimust ja sooritamiseks on vaja vastata vähemalt 30le õigesti.
Laadides aga alla pdf faili küsinuste ja vastustega selgus, et alapealkirjades on kirjas ka eksamile minevate küsimuste arv peatükkide kaupa.
Lugedes korduvalt neid numbreid seal kokku ei suutnud ma kordagi saada üle 39 küsimuse.

Kas eksamil on siis 40 küsimust või 39?

Lisaks on artiklis kirjas, et igale küsimusele on ainult üks õige vastus.
Samas jalle on artiklis link(mis juba mõnda aega ei tööta) Traadita Wikisse kus oli näha õigesti märgitud vastusevariante kus mõnele küsimusele oli näidatud kaks õiget vastusevarianti.

Kas traadita Wikis olnud spikker oli vale või on tegelikult eksamil ka ühele küsimusele mitu õiget vastust?

Luues eksamiks ettevalmistusmiseks keskkonda kus saab eksameid lahendada, oleks caja teada mis on õige.

Antud juhul on ka see probleem, et kuna olen kohe eksamile minemas siis on variant et olen üldse valesti õppinud Ja loonud testide lahendamiseks keskkonna mis ei ole päris nõuetekohane ERAÜ eksami sooritamiseks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 19 Mär 2015, 15:10 
Eemal

Kui nüüd 1 küsimus puudu on siis pole siiski hullu midagi,järsku on tegemist mingi üllatusküsimusega,millel on teistest suurem kaal.
Miks peaks kiirustama, ega ei ole tegemist ju Dzomolungma vallutamisega,harrastus ju pikkadeks aastateks,või mitte?
Vaata mingi klubijaam, osale seal tegevuses ja polegi vaja vastuseid pähe õppida,vastused saabuvad ju hobiga tegeledes ise kohale.
Paljud nn. ,,posti teel,,viimasel ajal amatööriks saanud on kadunud nagu tina tuhka,just seetõttu et HAM-ks saamise madal lävepakk on kadunud ja tasasel maal lihtsalt uitajad ja läbiliikujad on ilmunud oma ,,väljakutse,, ideoloogiaga.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 19 Mär 2015, 15:17 
Eemal
Kasutaja avatar

es2rig kirjutas:
Kui nüüd 1 küsimus puudu on siis pole siiski hullu midagi,järsku on tegemist mingi üllatusküsimusega,millel on teistest suurem kaal.
Miks peaks kiirustama, ega ei ole tegemist ju Dzomolungma vallutamisega,harrastus ju pikkadeks aastateks,või mitte?
Vaata mingi klubijaam, osale seal tegevuses ja polegi vaja vastuseid pähe õppida,vastused saabuvad ju hobiga tegeledes ise kohale.
Paljud nn. ,,posti teel,,viimasel ajal amatööriks saanud on kadunud nagu tina tuhka,just seetõttu et HAM-ks saamise madal lävepakk on kadunud ja tasasel maal lihtsalt uitajad ja läbiliikujad on ilmunud oma ,,väljakutse,, ideoloogiaga.

Pigem oli minu küsimuse mõte selles, et kui kirjas on ERAÜ lehel, et õigeid vastuseid on üks aga wikis näitab mõnele küsimusele kaks õiget vastust.
Ehk siis kumba vastust ERAÜ õigeks loeb või on lehel lihtsalt eksitus.

Ja ei ole tegemist üldse kiirustamisega, sest aega olen võtnud juba pikalt.
Nüüd lihtsalt asi nii kaugel, et võiks eksamitele minna.
Erinevad isikud soovitasid mul eksam sooritada juba umbes aasta tagasi. Nii, et olen asja ikka väga rahulikult võtnud ja leian, et mulle ei piisa enam PMRst ja CBst.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 19 Mär 2015, 15:44 
Eemal

Vot suhtlusest nende Erinevate Isikutega ilma mingi irooniata olekski pidanud kooruma,õiged vastused.
Tead on selline sõna nagu Nastavnik-see on tee juht kõige paremas mõttes,mitte juttudega et kusagil mingi eksam lopelt sooritatav,ainult õpi vastused selgeks,vaid praktilisest tegevusest eetris oleks nad pidanud alustama,mingi praktikat ju vaja

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 19 Mär 2015, 16:36 
Eemal
Kasutaja avatar

es2rig kirjutas:
Vot suhtlusest nende Erinevate Isikutega ilma mingi irooniata olekski pidanud kooruma,õiged vastused.
Tead on selline sõna nagu Nastavnik-see on tee juht kõige paremas mõttes,mitte juttudega et kusagil mingi eksam lopelt sooritatav,ainult õpi vastused selgeks,vaid praktilisest tegevusest eetris oleks nad pidanud alustama,mingi praktikat ju vaja

Praktikat ikka vaja jah. Ainult et need klubitamised on töö ja pere kõrvalt jube halb variant.

Lugedes uuesti kirjutatut.
Tegelikult on palju küsimusi millele eetrikogemusega vastust kuidagi eisaa.
Välja arvatud juhul kui kelleltki konkreetselt vastust küsida.

Ja ei ole tegelikult ju asi üldse pähe tuupimises.
eksami korduv lahendamine ju on ka hariv. Asjad jäävad meelde.
Seda kinnitab ka asjaolu, et need kes on kunagi spikreid kirjutanud Ja hiljem siis castuseid teadnud.
Pigem võib juhtuda nii, et pähe tuupinud isik ei oska just eksamit lahendada kuna on selle viimase hetkeni tuupimisega end liialt lihtsalt koormanud.

Minu puhul ei saa ka kindlasti rääkida tuupimisest. Olen palju materjali läbi käinud jne aga materjali sirvimisest ilma praktikata kahjuks jah erilist tolku vast ei ole.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20 Mär 2015, 09:05 
Eemal

es2rig kirjutas:

Küllap need "kadunukesed" on ka seda pidanud tegema erinevatel põhjustel (tehnika puudus, antenni paigaldamise võimatus, aeg jne.) Kui aga mehel on CB sagedusel igavaks läinud ja otsib uusi väljakutseid ja HAM lainealadel toimuva maik on juba suus, siis pole muud, kui eksamiks valmistuda. Ja mis tähendab madal lävepakk? Kas sõrmeotsa nahk peab olema nii paks, et 3000V ei tunne?
On asju, mida eksamiküsimustes lihtsalt peab meelde jätma, on asju millest peab aru saama.

Klubijaamas käimine ei tähenda sugugi, et mees kinnistuks raadioamatörismi külge. Ikka on muid kohustusi ja tegemisi, mis selle aja ära võtavad. Kui antenn on oma katuse küljes ja raadiojaam oma laua peal, siis on tõenäosus suurem. Klubijaamas saab esimese sidepraktika ja raadiojaama kasutamise kogemuse, mille baasilt ise jätkata, kui on võimalik.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20 Mär 2015, 09:16 
Eemal

Kas sa mõne näite saaksid siia visata? Et kus peaks olema üks õige vastus aga on kaks jms. Saavad teised ka arutada siin. Foorum peaks olema ikka koht, kus aidatakse mitte p... saadetakse.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20 Mär 2015, 09:42 
Eemal
Kasutaja avatar

ES2MA kirjutas:
Kas sa mõne näite saaksid siia visata? Et kus peaks olema üks õige vastus aga on kaks jms. Saavad teised ka arutada siin. Foorum peaks olema ikka koht, kus aidatakse mitte p... saadetakse.

Näiteks:Mis funktsiooni täidavad kõrgepingealaldis dioodidega paralleelselt lülitatud kondensaatorid ja takistid
M3
A) Kahe- või kolmekordistavad väljundpinget +
B)Kaitsevad teistest dioodidest kiiremini vastutakistust taastavaid dioode +
C)Reguleerivad väljundpinget -

Kommentaar: Elektrilist skeemi nägemata ei tea, millist kõrgepingealaldit küsija on silmas pidanud.

Kui on tegemist pingekordistamislülituses kõrgepingealaldiga, siis võib olla tegemist pinge kordistamise kondensaatoritega, KUIGI NEED EI OLE LÜLITATUD DIOODIDEGA TÄPSELT PARALLEELSELT (vt. Joonis 4. Pingekordisti) ja võivad ka neli ja rohkemgi kordi kordistada (vastusevariant A).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20 Mär 2015, 18:33 
Eemal
Kasutaja avatar

Seniks kuni wifi.ee domeen taas ellu äratatakse, võiks ERAU oma lehel lingi ära vahetada selle vastu.

http://wiki.kuusit.ee/index.php?title=R ... a_vastused.

Samas on B kategooria küsimustes absurdsusi küll. Võtame näiteks osa M11B. B kategooria eksamil
CW (morse) oskuse valdamist ei nõuta, küll aga on ridamisi küsimusi just CW sideprotokollist :

11.8 - Mis tähendus on Morsekoodi liittähtedel AR?
11.9 - Mida tähendavad Morsekoodis saadetud liittähed SK?
11.10 - Mida tähendavad Morsekoodis saadetud liittähed KN?

OK, noor huviline õpib nad eksamiks pähe, kuid reaalselt igapäev kasutamata ununevad nad pea.
Q koodid on seevastu hoopis teine tera, neid kasutavad HAM'd igapäev ka niisama omavahelises
vestluses kasvõi lõunalauaski:

Kaks HAM'i söövad lõunat ja räägivad prae ja õlle kõrvale antennidest. Kõrvallauas räägivad kaks pensionäri
valjuhäälselt Maxima hindadest, segades neid. Mis see on:

a. QTH?
b. QRM?
c. QRP?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20 Mär 2015, 20:15 
Eemal
Kasutaja avatar

Siin on ju ka õiged mitu vastust korraga. Ei saa ju olla õige vastus vaid "B" et logite hädakutsungi
ja siis jutustate rahulikult sõbraga edasi antenni parimast sobitusest.

Kood:
M11B-4  Peate sidet oma sõbraga Tartust ja äkki kuulete oma sagedusel hädaabikutset.
 Mida teete?
 A.  Teatate jaamale, et sagedus on hõivatud.
 B.  Hakkate otsekohe hädaabikutse  infovahetust kirja panema.
 C.  Helistate Päästeametisse.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20 Mär 2015, 21:27 
Eemal
Kasutaja avatar

ewpcwj kirjutas:
Näiteks:Mis funktsiooni täidavad kõrgepingealaldis dioodidega paralleelselt lülitatud kondensaatorid ja takistid
M3

Mul on tunne et see küsimus on ebatäpselt sõnastatud. Reeglina on kõrgepingealaldites dioodide ees takistid
ja nende mõlemaga omakorda paralleelselt kondensaator, et häireid vähendada. Leidsin ühe vastava skeemi.

Manused:
Tr-PS-2 Schematic.png
Tr-PS-2 Schematic.png [ 19.7 KB | Vaadatud 6331 korda ]
Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20 Mär 2015, 22:34 
Eemal

Hunt kirjutas:
..... Leidsin ühe vastava skeemi.

Minu meelest on küsitud niisuguse lahenduse kohta:
http://www.cqham.ru/image2/kk5dr-pa_image001.gif

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20 Mär 2015, 23:06 
Eemal
Kasutaja avatar

ES7TR kirjutas:
Minu meelest on küsitud niisuguse lahenduse kohta:
http://www.cqham.ru/image2/kk5dr-pa_image001.gif

Aga siis ei vasta ükski pakutust kolmest vastusest. Takistid võrdsustavad
seal pinget dioodidel ja kondensaatorid on häirete jaoks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20 Mär 2015, 23:18 
Eemal
Kasutaja avatar

Väga hea on neid vastuseid lugeda. Selliseid vastuseid ma just ootasingi. Vähemalt keegi sa minu küsimusest ka päriselt aru ja teadis vastata. Ehk said ka teised aru aga ei olnud vastust varnast võtta.

Nüüd vist oleks ka aeg avalikult öelda, et olen rääkinud ka teiste raadioamatööridega teemal, et küsimused oleks vaja vastustega kooskõlla viia.

Selleks oleks aga vaja osad küsimused ümber sõnastada ja lisada vastused mis oleks ka õiged, mitte umbkaudsed ega ligilähedased.

Samas oleks vaja B kategoorias osad küsimused vahetada teiste vastu.

Mina aga kahjuks ei ole selleks sobiv isik, kuna ma ei ole piisavalt pädev.

Aga oleks väga hea kui kellegi hääl oleks rohkemat kui vaid hüüdja hääl kõrbes.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20 Mär 2015, 23:27 
Eemal
Kasutaja avatar

Käi eksamil ära ja hakka sidetama. Nii lihtne see ongi. Ja ära venita, SK tuleb ainult lähemale...

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 27 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid