HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 20 Juul 2019, 13:28

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 23 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 14 Mai 2010, 09:05 
Eemal

Eksam toimub järgmine kolmap. kell 16 00 uues keemiahoones ravila tn.
Rohkem infot CBfoorumist.

http://foorum.cbradio.ee/viewtopic.php?f=11&t=4049&start=30

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14 Mai 2010, 09:28 
Eemal

ES5AKC kirjutas:
Eksam toimub järgmine kolmap. kell 16 00 uues keemiahoones ravila tn.
Rohkem infot CBfoorumist.

http://foorum.cbradio.ee/viewtopic.php?f=11&t=4049&start=30

Väga vinge! Loodan et uued vennad lühilainel eetrisse kah jõuavad!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14 Mai 2010, 15:05 
Eemal

Tartlased on rohkem ULL inimesed :wink:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14 Mai 2010, 20:59 
Eemal

On teada tõsiseid erandeid, mis seda reeglit ka kuidagi ei kinnita.

ULL mehed tulge alla. LL põrkab mitu korda rohkem.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14 Mai 2010, 21:14 
Eemal

henri503 kirjutas:

See on nüüd küll väga suur üldistus. IMHO ei ole tartlasi ei lühilainel ega ULL peal kuulda. Vahel võid ennast hääletuks kutsuda ilma et keegi vastaks. Õhtuti kodus olles hoian võrdlemisi sageli transiiverit 70cm repiiteri peal kuuldel, pole sealgi enamasti teab mis tunglemist.

ULL aktiivsustestidel on tartlastest harilikult kuulda vaid ES5LF, lähiümbrusest ES5PC, pisut kaugemast ümbrusest ES5QA, ES5NHC, harva ES5KJA.

Kas see viidatud fraas tähendab siis seda, et suurem osa Tartu(kandi) kutsungite omanikke on tegelikult eetris mitteaktiivsed kabulaomanikud? Või hoopis seda, et me tegelikult ei tunne/tea üksteist?

EDIT: vastuse kirjutamise ajal ilmus ES2MA vastus, millega ma täitsa nõus olen :-) 20-17-15 meetri peal eetris olemiseks piisab väga edukalt isegi õige pikkusega traadijupist.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15 Mai 2010, 13:15 
Eemal
Kasutaja avatar

ES5TF kirjutas:

EDIT: vastuse kirjutamise ajal ilmus ES2MA vastus, millega ma täitsa nõus olen :-) 20-17-15 meetri peal eetris olemiseks piisab väga edukalt isegi õige pikkusega traadijupist.

Iseasi see, kas õige pikkusega traadijuppi ka alati kõigil kuhugi panna on :D
Rahva, eriti kortermajades elavate negatiivne suhtumine antennidesse suretabki osalt LL-i välja ja vaestel amatööridel ei jää muud üle kui kabul osta ning ULL-i pääle kolida ja kui ka sellega enam kedagi ei kuule mingil mõõna perioodil, siis visatakse kabul nurka/sahtli põhja seisma ja sinna ta jääbki kuni meenub, et sihke tükk üldse olemas ons. Eks jääb neg suhtumine rahva poolt aastakümneteks veel. Ja LL rohkem ikka eramus/maal elava amatööri pärusmaa

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15 Mai 2010, 14:35 
Eemal

Nemo, su jutuga üsna päri. Kuna ma ise elan samuti kortermajas (kus õnneks esimeses lähenduses ei üteldud, et ei tohi antenne paigaldada) siis olen aktiivselt uurinud erinevate lühilaineantennide võimalusi. Kuna suurem osa Lääne-Euroopast elab meist veel kitsamates tingimustes, kuid raadioamatööre on palju - siis on sealt üht-teist õppida. Järeldused:

• Suurtes linnades on 80m laineala võrdlemisi perspektiivitu - päeval on müra reeglina suurusjärgus S9 ja väikese võimsuse ja ebaefektiivse antenni korral on ulatus küllalt lokaalne, 40m on veidi parem - nii müra kui ulatuse osas
  • Alates 20m lainealast on lühendamata traatantennide paigutamine võimalik, veerandlainepikkusega antenni mõõdud jäävad siis juba mõistlikkuse piiridesse
  • Kui Päikese aktiivsus kasvab, on 12 ja 10 m väga atraktiivsed lainealad, praegu käib elu eeskätt 20-17-15 m peal
  • Põhimõtteliselt kasutusse sobivate antennide valik laieneb kõvasti, kui on kasutada rõdu või elatakse viimasel korrusel
  • Naabrite pahameele vältimiseks tuleb antenni raadioga ühendamine teha võimalikult korrektselt, et vältida telekapildi jms segamist

Ise olen proovinud veerand, pool ja täislaine monopooli (selle nimi on siis vist "pikk traat"). Antennituuneriga saab nad kõik häälde. Nii pool- kui täislainemonopool töötavad väga hästi, 100 W saatevõimsuse korral olen pidanud probleemideta sidesid terve Euroopa ülatuses. Loomulikult ei ole sellise traadi efektiivsus mingist otsast võrreldav tribanderi või yagiga, kuid siiski on päris suur tükk maailmast kättesaadav.

Huvitav ja päris kompaktne võimalus on kasutada nn. kruvikeerajaantenni (screwdriver antenna), Yaesu pakub standardse "mobiilse antennina (autode jaoks)" oma ATAS-100 või 120-t (vt http://www.eham.net/reviews/detail/199), tootjaid on muidugi tunduvalt rohkem. Selline antenn ei vaja antennituunerit (kuna ta ise toimib tuunerina) ja töötab reeglina väga laias sagedusdiapasoonis. Tüüpiliselt katavad sellised antennid 80-10m pidevalt, mõned ka 160m või 6m. Seejuures on antenni pikkus enamasti vahemikus 1-5 kuni 2.5 meetrit.
Efektiivsus on parem, kui lühikesel traadil.

Edasi, seltsimehed, sest paigalseis oleks tagasiminek, igatahes!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15 Mai 2010, 19:11 
Eemal

nemo kirjutas:
Rahva, eriti kortermajades elavate negatiivne suhtumine antennidesse suretabki osalt LL-i välja

Ma kah algul kartsin naabrite pärast. Tõsi, elan oma majas, aga naabrid siiski ümberringi. Siis hakkasin mõtlema - elu on liiga lühike selleks et naabrite pärast liiga palju muretseda. Kütan kuni 700 watti minema, siiani pole keegi riidlema tulnud et "lööb kuhugile sisse" või "mis kuradi asi see sul katusel on". Pooleteise aastaga 178 kaheksa maad töötatud.

Minu moraal - raadio värk on lahe värk, ning kui ikka asja vastu huvi on, siis s.tta sellest kas naabritele sinu antenn meeldib või mitte. Eestlastele on tihti ette heidetud et me endi eest ei seisa. Oleks aeg seisma hakata ;)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16 Mai 2010, 19:00 
Eemal

henri503 kirjutas:

Vadlen vastu. Mitu korda Tartus käinud ja ULLil kutsunud kuid ei ole mingit vastust saanud :D

NB! rigi täiesti korras ja antenn ka toimib

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17 Mai 2010, 20:02 
Eemal

Sõltub millal kutsuda... eks jah, kipub olema vaikust ka, aga päris surnuks laineala ka ei nimetaks.

Ise tegutsen 2m, 70 cm, ja aeg-ajalt ka 20m.

(304WX)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 18 Mai 2010, 05:55 
Eemal
Kasutaja avatar

es1tu kirjutas:
Pooleteise aastaga 178 kaheksa maad töötatud.

Võimas tulemus, Aadu! Mitmelt maalt kaardid oled saanud?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 18 Mai 2010, 07:59 
Eemal

Kaljukits kirjutas:
es1tu kirjutas:
Pooleteise aastaga 178 kaheksa maad töötatud.

Võimas tulemus, Aadu! Mitmelt maalt kaardid oled saanud?

Praegu 75-lt. Algul nühkisin aasta aega oma vertikaliga. Pilt avardus oluliselt kui otsustasin katusele moxon-i panna (2el traat yagi). Vertikaliga oli suht keeruline euroopast välja saada. On raske kirjeldada seda tunnet kui moxoni CQ peale hakkasid vastama sellised vennad nagu V73, VK, ZL, JA, OA4, W jne.

Sellepärast ma ütlengi et vahel peab südame kõvaks tegema ja mitte mõtlema sellele "aga kuidas mu antenn naabritele meeldib?". Ma ei kujuta ette mida nad mõelda võivad. Ilmselt mõtlevad et olen hulluks läinud või mingi friik ;) A see on _minu_ elu, ning ma ei jäta oma hobi maha kuna see neile _võibolla_ ei meeldi. Pealegi, arvan et nad lõpuks mu moxoniga ära harjuvad ;) Asi ise on näha http://picasaweb.google.com/lh/photo/-8uLWVY3u8lfv-li_vB3dRVMjOt0VKCnQT8U_-azrBE?feat=directlink

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 18 Mai 2010, 09:38 
Eemal
Kasutaja avatar

Igati edev värk. Ja piisavalt kõrge, et pesu kuivama ei riputataks. Pöörab ka?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 18 Mai 2010, 09:45 
Eemal

ES7GN kirjutas:

Pöörab ikka. Toru läheb läbi katuse pööningule. Pilt siin http://picasaweb.google.com/lh/photo/eco7fWRLiLgC1ETpXGjMdBVMjOt0VKCnQT8U_-azrBE?feat=directlink

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 18 Mai 2010, 09:52 
Eemal
Kasutaja avatar

es1tu kirjutas:
ES7GN kirjutas:

Pöörab ikka. Toru läheb läbi katuse pööningule. Pilt siin http://picasaweb.google.com/lh/photo/eco7fWRLiLgC1ETpXGjMdBVMjOt0VKCnQT8U_-azrBE?feat=directlink

See sul ühe bandi oma?

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 23 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis