HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 12 Dets 2017, 00:30

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 12 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 12 Jaan 2013, 12:38 
Eemal
Kasutaja avatar

13. aprillil 1988 oli Eesti Televisioonis väga populaarne saade "Mõtleme veel" ja seal oli põhiarutuseks kodanikualgatuste avalikkuse ette toomine. Tegu oli otsesaatega ja vaatajatele ning paljudele saates osalenutele ootamatult tehti ettepanek kohe moodustada RAHVARINNE. Peale selle saate lõppu tehtigi ETV stuudios ära esimene RR tugigrupp.

See uudis levis raaadiolainete kiirusel üle maailma ja peagi järgnes Latvijas Tautas fronte ja Leedu "Sajudis". Nendest ülimalt mälestusväärsetest aegadest möödub tänavu juba täiesti uskumatult 25 aastat. Selle ajaga on peale kasvanud täiesti uus põlvkond, kelle arusaamised tollastest sündmustest on sageli kardinaalselt erinevad ja paljud lood tunduvad neile uskumatud.

Ajaloolased on pannud mõttelise piiri lähiajaloo ja ajaloo vahele - selleks on 20 aastat. Praegu on paras aeg asuda talletama Rahvarinnete mälestusi ja kõike sellega seonduvat. Mõelge - palju oli kas-või erinevaid märke, embleeme, loosungeid, kirjutisi jmt tollal kasutusel. Ajaloole säilitamist vajab kõik Rahvarinnete üritustel kasutatu, isegi Balti ketis olnute poolt kasutatud transistorraadiod ja loomulikult meie sealses HAM raadioketis töötanud 2m FM raadiojaamad.

Pange mõtted tööle ja selle ürituse raames on võimalik palju ärateha ning asju auväärselt säilitada. Ajaliselt võiks Rahvarinde lõpuks kokkuleppeliselt lugeda taasiseseisvumist!

73! Aadu

Ettepanekud, info, pildid jne on endiselt oodatud: aadu.jogiaas@kodukaitse.ee või P.S. Täpsem info telefonitsi 58188885.

A.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30 Jaan 2013, 20:28 
Eemal
Kasutaja avatar

Mehed! Eelmises postituses tuletasin meelde suuri lähenevaid tähtpäevi ja raadioamatöörid olid kõigis neis ettevõtmistes aktiivsed osalised. Kindlasti peaks kellegil olema veel alles Baltiketi RAADIOKETIS kasutusel olnud 144 MHz FM jaamu ja need peaksid asetsema tulevikus muusemi aukohal.
Mõelda võiks kindlasti ka nende tavaliste portatiivsete raadiovastuvõtjate peale, mis olid Balti ketis kaasas. Kindlasti vääriksid nad vitriinis demonstreerimist ja säilitamist. Rahaline väärtus on neil ju marginaalne.

Mõtleme veel ja iga mees on oma ettepanekuga teretulnud!

73! Aadu

Viimati muutis es6pz, 30 Jaan 2013, 21:38, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30 Jaan 2013, 20:37 
Eemal

Aadu, rahvas kuulas tookord põhiliselt läbi kaasaskantavate raadiote kõike edastatavat. Mul oma okean alles! Võin laenata näituse jaoks.
/Veidi teemast kõrvale: ma ehitasin oma maja korstent ja OKEAN raadio oli KOGU ÖÖPÄEVA RINGSELT sisse lülitatud, et toimuvaga kursis olla kui vene tankid tulid vana Tartu-Võru maanteed pidi./
73! ES6EI

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30 Jaan 2013, 21:35 
Eemal
Kasutaja avatar

Olge head mehed ja pakkuge välja, mis margid need igapäevased 1989.a. olid? Mina ka ei mäleta enam, Vef-d, Selgad, mis veel?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30 Jaan 2013, 21:58 
Eemal

Nii, otsisin välja mõlemad.
Mina kuulasin pea kogu aeg 1985 ... 1993 a.:
1. Kodus ja korteris Põlvas: OKEAN 209; Minski raadiotehas, pass säilinud, väljalase 08. 1982
2. UNIVERSUM 7 TRANSISTOR /Made in Japan 705/ See oli kaasas kui kodust kaugemal. U. suitsupaki suurune, 9V Krona patareiga, väga hea tundlikkusega !!! Ostetud Tallinnast, Pikal tänaval olnud nn. komisjonipoest vast 1985 a. või ...(?)
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30 Jaan 2013, 22:09 
Eemal
Kasutaja avatar

Mul oli see pidevalt kaasas.

http://www.rw6ase.narod.ru/000/rprl_p/s ... estro.html

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30 Jaan 2013, 22:50 
Eemal
Kasutaja avatar

Taskuraadiotest kasutasin ma ise ca 1984/5.a. ostetud teleskoopantenniga "lääne" ULL-ga pilli. Kui autoraadiost algas vene ultral sporaadiline, siis kuulatasin 100 MHz kant ja vajadusel kihutasin kodu poole.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 31 Jaan 2013, 10:26 
Eemal

Meenus, et tolleaegse auto Moskvits 21040 peal oli mul extra ostetud raadio AKKORD AUTOTRANSISTOR AUTOMATIC, LW, MW, UKW 87-104 MHz. Just viimane laineala oli tähtis, sealt sai Tallinnas liikudes kuulata Soome uudiseid.
Põlvas ja Ahjal (aga vist ka mujale) sai Riiast RRR-ist toodud lääne sagedusega ULL plokke, mis mitmetele sõpradele raadiote sisse sai pandud.
Valmistatud sai ka 3 ja 4 elemendilisi yagisid Põhjamaade ULL FM-i vastuvõtuks, on vist 1 praegugi kusagil lakas (?).
Nende yagidega sai nii Põlvas kui Ahjal nii Soome kui Rootsi ULL jaamu vastu võetud. /Mereväes omandatud puine inglise keele oskus kulus marjaks ära, aga tõlkida aitas ka abikaasa ja ta õde, eesti filoloog./ Nii oli siiski uudiseid mõnevõrra rohkem kui Eesti kanalid edastasid. Kõik teated ei sobinud muide sugugi omavahel kokku. /Eestist teatati nii, ülelahelt naa!/
Mul on nende tolleaegsete Põhjamaade ULL FM saatjate asukohad, sagedused jne kõik elektroonikatööde kaustas olemas, otsin õhtul üles ja avaldaks siis või (?)
Seniks 73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 31 Jaan 2013, 10:51 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Tuletan kõigile meelde Aadu esimest postitust!
es6pz kirjutas:
Ettepanekud, info, pildid jne on endiselt oodatud: aadu.jogiaas@kodukaitse.ee või P.S. Täpsem info telefonitsi 58188885

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 08 Veebr 2013, 13:07 
Eemal
Kasutaja avatar

Tänavu Tallinnas avatava Rahvarinde Muuseumi asukoht ja avamise orienteeruv aeg on mulle juba teada, kuid enne ametlikku avalikustamist ma seda teemat ei arenda. Näitus haarab kindlasti perioodi 1987 (fosforiidi sõda) kuni 1994 (Vene vägede väljaviimine).

Praegu on õige aeg alustada eksponaatide kogumist ja tulevaste potensiaalsete museaalide nimekirja koostamist. Sellest oleneb väga palju milline luuakse näituse disain, struktuur jmt.

Minu käes on mitmete raadiomeeste asjad, mis said kogutud näituse "Vabaduse teel 1990 - 1991" tarbeks. Tahaks väga loota, et te olete nõus need asjad andma uue muuseumi käsutusse, aga me peame sellisel juhul tegema peatselt uue lepingu ning teil on vaja ühtlasi otsustada, kas need riistad jäävad muuseumi omandiks või on nad teie poolt deponeeritud näitamiseks.

Tuletan kõigile meelde, et palun vaadake ka mu selle teemalist esimest postitust ja ootan kaasalöömist! Ei ole mõtet foorumis kaagutada, et raadiotehnikat on vaja tulevastele põlvedele säilitada ja paljud olevat sellest huvitatud, aga samas ei ole avalikku kohta demonstreerimiseks olemas. Hetkel on selline võimalus ja ühtlasi olete kaasalöömisega osaline Eesti ajaloo talletamisel!

73! Aadu

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 19 Veebr 2013, 11:09 
Eemal
Kasutaja avatar

Ootan meie foorumis osalejatelt uusi mõtteid tulevases muuseumis tehniliste vahendite kasutamiseks. Eriti huvipakkuvad on ideed, kuidas "äratada ellu" raadiotehnika! Võimalikud on audio, video jm lahendused.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22 Mär 2013, 11:58 
Eemal
Kasutaja avatar

Tervitus! Muuseumi ettevalmistus on tasapisi käima läinud ja raadiotehnika poolest olen väga huvitatud "Efir - M" saamisest. Üks selline raadiojaam on väljas Tallinna Linnamuuseumis ning jääb alatiseks sinna, aga nüüd oleks teist juurde vaja uue ekspositsiooni loomisel. Ehk on kellegil veel see transiiver alles ja annab ära. Töötama ta ei pea, aga hea oleks kui välimus on võimalikult originaali sarnane.
Samuti olen huvitatud kontaktidest IT firmade - inimestega, kelle käest saaks tellida "softi". Palun andke endast märku, sest asjaga on juba suht kiire.

73! Aadu
Eestimaa Rahvarinde Muuseumi nõukogu liige

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 12 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis