HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 11 Dets 2017, 08:00

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 17 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 09 Apr 2014, 18:58 
Eemal
Kasutaja avatar

"Ühtsusketi Rapla staabis, mis on end sisse seadnud ATK dispetseri ruumi, hakkab maad võtma paanika - raadiojaam ei funktsioneeri. Kõike oleme püüdnud ette näha, ainult mitte seda. Ka ATK spetsialist Kalle Moor ei oska aidata: aparaat on korras. Tähendab, siinsamas lähedal peab olema mingi segaja. Istume nagu kotis."

Kahtlused langesid Jõe tänaval asunud sõjakomissariaadile. Selle keldris oli ainus võimas raadiosaatja, mis võis ümbruskonda häirida. Ju oli punavägi vastavad korraldused saanud ja ju oli korraldustoimkonnas keegi, kes informeeris, keda vaja, et Balti keti Rapla rajooni lõiku kavatsetakse juhtida ATK raadioteenistuse kaudu.

Tunnistagem, et ATK raadiosüsteemis häireid tekitanud jõud olid sellega saavutanud pisikese võidu. Aga see võit oli nii tühine, et selle üle polnud tal endalgi mõtet rõõmustada, rääkimata sellest, et meie peaksime seda teades end kaotajateks pidama. See oli pisike räpane võiduke."

Need on mõned lõigukesed Rapla ajakirjaniku T.Tõnissoni raamatust "Ükskord me võidame..."

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 11 Apr 2014, 00:30 
Eemal
Kasutaja avatar

Hamide 2m FM ketti, mis kulges Tallinnast Raplasse, viimasest edasi Türile ja sealt omakorda edasi mööda keti trassi, ei segatud küll mitte sõjakomissariaadi suunalt. Minu QTH-st asus segaja tolle samase ATK maja (Rapla adminhoone) suunal, aga samale sihile jäi ka adminhoone taha jääv tsiviilkaitse varjend. S-meetri alusel hindasin sobivaks kauguseks just tolle varjendi (ca 800m).

Kalle Mooriga oli mul igal aastal palju koosviibimisi, reise, jms. Meil oli ja on ühiseid ettevõtmisi korraldav maakonna energeetikute nõukoda ja Kallegi oli alati meie pundis, kuigi ta otseselt mõne ettevõtte energeetik pole olnud. Kuid kunagi pole Kallega jutuks tulnud toda Tõnissoni raamatus kirjeldatud seika. Ei taha mitte öelda, et see Tõnissoni fantaasia oleks, kuid et minagi pole energeetikute pundis kunagi rääkinud hamide ketist ja meie segamisest, meil olid ikkagi omad spetsiifilised päevaprobleemid, siis pole ka imestada, et Kallegi tollest juttu ei teinud. Enam aga Kallelt küsida ei saa, kahe aasta eest sängitasime ta maamulda, oli just 70 saanud.

Ma ei usu, et "punaväele" oleks antud korraldus keti sidet segada. Pealegi, komissariaat asus minu QTH-st kõigest ca 200m ja segav kandev olnuks siis märksa tugevam. Olen veendunud, ja mitte üksnes mina, et tegelikult tuli mõttele keti raadiosidet segada omaalgatuslikult lihtsalt grupp seltsimehi, kes lootsid sellega hiljem (NSVL-i peatset lagunemist ja Eesti taasiseseisvumist oli ju veel raske uskuda) omale kannuseid teenida, viimaste hulgas oli ka hamisid. Punavägi, RJK, ega siseministeerium ise taolisele mõttele poleks tulnud - see segamine poleks enam midagi saanud muuta - olnuks seega mõttetu. RJK tegeles üksnes toimuva dokumenteerimisega, sõjaväel oli keeld sekkuda Moskvast ja siseminnile oli antud ülesandeks korra tagamine. Ma ei tea küll, mis laadi segamine oli ATK dispetseri ruumis, aga 2m-l oli see puhas FM-i kandev ühel kanalil. Seega polnud tegu profisegajaga, vaid allavajutatud tangendiga 2m FM vasaga.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 17 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid