HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 18 Nov 2017, 10:37

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 15 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: AF võimendi
PostitusPostitatud: 02 Mai 2014, 16:18 
Eemal

Küsin targematelt nõu.

Tegin vastuvõtjale AF võimu TDA1013B kivile. Võimu skeemi leiab SIIT.

Probleem on selles, et võimul on vastukult kõrge omamüra. Kahiseb nagu kohvikann. Kas minupoolt kasutatav kivi ongi selline või olen mina midagi valesti teinud?

Standard skeemid on joonistatud kõik 8ohm valjukale, mina kasutan kuulamiseks 32ohm klappe. Kas ja kui palju see müra ja kahinaid mõjutab. Ja kui, siis kuidas sellest lahti saada.

Plaat ise näeb välja selline: Pealt, Alt

Kõik vihjed ja nõuanded on teretulnud.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: AF võimendi
PostitusPostitatud: 02 Mai 2014, 16:36 
Eemal

Vene keeles AF võimu arutlusi
http://www.cqham.ru/forum/showthread.ph ... +%F8%D3%CC

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Mai 2014, 19:37 
Eemal

VeikoK kirjutas:
Probleem on selles, et võimul on vastukult kõrge omamüra. Kahiseb nagu kohvikann. Kas minupoolt kasutatav kivi ongi selline või olen mina midagi valesti teinud?
Kõik vihjed ja nõuanded on teretulnud.

Jooda korraks R6-e /skeemil vasakpoolne/ ots lahti ja ühenda see üldjuhtmega /korpusega, muidu läheb U1.2 balansist välja/ ja kui kahinad kaovad, on need pärit ilmselt U1.1 -st. Kui sedasi, siis on kas U1-e konkreetne exemplar "mäda" ...või ongi need kivid sellised?
32 oomi klapid vajavad tunduvalt suuremat helisageduse pinget kui 8 oomi koormus ja selle pinge saamiseks kasutad ilmselt tunduvalt suuremat võimendustegurit, millega võimenduvad üles ka U1-e sisendastme mürad.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Mai 2014, 20:01 
Eemal

ES6EI kirjutas:
Jooda korraks R6-e /skeemil vasakpoolne/ ots lahti ja ühenda see üldjuhtmega /korpusega, muidu läheb U1.2 balansist välja/ ja kui kahinad kaovad, on need pärit ilmselt U1.1 -st. Kui sedasi, siis on kas U1-e konkreetne exemplar "mäda" ...või ongi need kivid sellised?
32 oomi klapid vajavad tunduvalt suuremat helisageduse pinget kui 8 oomi koormus ja selle pinge saamiseks kasutad ilmselt tunduvalt suuremat võimendustegurit, millega võimenduvad üles ka U1-e sisendastme mürad.

Testisin seda ka ilma U1'ta (3kHz aktiivne LPF filter), eemaldasin R5'e. Kahinad ei kadunud.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Mai 2014, 20:31 
Eemal
Kasutaja avatar

Häält teeb ikkagi vool, mis käib läbi hääletekitaja, seega kui sul on suurema impedantsiga
hääletekitaja, siis samadel tingimustel on ta vaiksem. Et mõistlikku hääletugevust saada, peab pinge
olema suurem. Mul on tunne, et kivi on praegu nn "põhja keeratud" ja sealt ka kahin.
Proovi madalama koormusega, mingi 8 oomise valjuka ikka testiks leiad?

AF võimudest transiiverile rääkides, LA6NCA (disainib http://www.laud-media.com/ audioasju)
disainis hiljuti oma KwEa jaoks võimu - ette pani opaka LM833, lõppu hexfeti paari IRFP240/IRFP9240.
Skeemi saad allolevalt lingilt.

http://www.la6nca.net/kwea/index.htm

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Mai 2014, 20:43 
Eemal

ei arva sellest võimendist midagi. Olen oma konstruides kasutanud alati LM386, mis ei kohise ja piisav telefonide jaoks.

Aga meenub mulle midagi sarnast, see oli vist paarkümmend aastat tagasi. Mingi TV võimendi klots mürises hullusti 12V toitega. Kui toite tõstsin 36V peale, jäi vaikseks.
Datasheet näitasgi toitepingeks 40V.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Mai 2014, 21:22 
Eemal

Hunt kirjutas:
Häält teeb ikkagi vool, mis käib läbi hääletekitaja, seega kui sul on suurema impedantsiga
hääletekitaja, siis samadel tingimustel on ta vaiksem. Et mõistlikku hääletugevust saada, peab pinge
olema suurem. Mul on tunne, et kivi on praegu nn "põhja keeratud" ja sealt ka kahin.
Proovi madalama koormusega, mingi 8 oomise valjuka ikka testiks leiad?

AF võimudest transiiverile rääkides, LA6NCA (disainib http://www.laud-media.com/ audioasju)
disainis hiljuti oma KwEa jaoks võimu - ette pani opaka LM833, lõppu hexfeti paari IRFP240/IRFP9240.
Skeemi saad allolevalt lingilt.

http://www.la6nca.net/kwea/index.htm

Kui ma volüümi minimaalseks keeran ja sisendisse signaali ei saada võiks klappides olla vaikus aga selle asemel on üsna märgatav kahin. Volüümi lisades kasvab ka kahina tase.
8ohm'i kõlarit sahtlist ei leidnud aga oli olemas 4ohm'i isend. See kahiseb samuti. Volüümi lisades ~90% juures hakkab vilisema. Ilmselt koormab lõpu üle. Klappidega sellist trikki pole.

Skeemi vihje on huvitav. Võimalik, et panen selle testiks kokku.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Mai 2014, 21:41 
Eemal

Sama m.skeemi kasutusest on palju juttu UR6EJ Olegi Master seeria jaamades, just esimesed: M2007/2008. Hiljem loobuti, kuna nende "kivide" kvaliteet kõigub seinast seina. Lisaks moonutustele mainitakse just omamüra. Tõenäoline põhjus ilmselt valmistajas või konkreetses üksikeksemplaris.
Edu!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Mai 2014, 10:47 
Eemal

VeikoK kirjutas:
...Kui ma volüümi minimaalseks keeran ja sisendisse signaali ei saada võiks klappides olla vaikus aga selle asemel on üsna märgatav kahin. Volüümi lisades kasvab ka kahina tase.
8ohm'i kõlarit sahtlist ei leidnud aga oli olemas 4ohm'i isend. See kahiseb samuti. Volüümi lisades ~90% juures hakkab vilisema. Ilmselt koormab lõpu üle. Klappidega sellist trikki pole...

Kas ostsillograafiga väljundit oled vaadanud? Võibolla kogu see skeem genereerib mingil kõrgemal sagedusel? Seda pead hoolega uurima, KS signaal on ossi ekraanil vaevu märgatav võrreldes kiire tühijooksuga ekr.keskel. /Pane sünkro `ootavasse`reziimi ja püüa siis mingi pilt ette saada võimalikult lühikese laotusintervalliga/
Viljo kirjutas:
...Tõenäoline põhjus ilmselt valmistajas või konkreetses üksikeksemplaris...

Samuti väga suur tõenäosus, mul samu kogemusi mõnede teiste kividega!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Mai 2014, 16:56 
Eemal
Kasutaja avatar

VeikoK kirjutas:
Kui ma volüümi minimaalseks keeran ja sisendisse signaali ei saada võiks klappides olla vaikus aga selle asemel on üsna märgatav kahin. Volüümi lisades kasvab ka kahina tase.

Hea oleks välistada, et see kahin ei tule juba NE5532-st sisse. On sul kusagilt mujalt anda TDA sisendisse signaal?
Või siis ongi see TDA eksemplar pooletoobine...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Mai 2014, 17:35 
Eemal

Hunt kirjutas:
Hea oleks välistada, et see kahin ei tule juba NE5532-st sisse. On sul kusagilt mujalt anda TDA sisendisse signaal?
Või siis ongi see TDA eksemplar pooletoobine...

Seda juba testisin. Eemaldasin NE ja TDA vahelise sidestus kondeka. Müra tase sellest ei muutunud. Kui tugevam signaal peal, siis on heli täiesti Ok. Aga kui keerad jaamal RF võimu maha ja AF'i peale, siis tuleb võimu omamüra ilusti esile. Ehk, kui võimu sisendis signaali pole (otsad lahti), on klappides märgatav (häiriv) kahin, mitte vaikus.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Mai 2014, 18:21 
Eemal
Kasutaja avatar

Siis ma viskaks sealt tagant selle TDA kus "#¤%& ja teeks lõppu transsidega väikse võimendusastme, kuna sul
hea eelvõim on niigi ees juba olemas. Midagi sellist.

http://www.learningelectronics.net/circ ... ifier.html

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Mai 2014, 19:23 
Eemal

Tsiteeri:
ei arva sellest võimendist midagi. Olen oma konstruides kasutanud alati LM386, mis ei kohise ja piisav telefonide jaoks.

Omal samad mõtted. Kunagi oli mul venelaste nrosa skeemi järgi ehitatud QRP transiiver, mis kohises kohutavalt. Selle transiiveriga oli mul küll eesti rekord CQWPX 21MHz QRP klassis ES6RHB kutsungi all mõned aastad. Arvan, et ilmaasjata ei ole LM386 QRP meeste hitt. Käib piisavalt madalal pingel jne

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 07 Mai 2014, 09:27 
Eemal
Kasutaja avatar

Fännan samuti LM386 kiipe.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 11 Mai 2014, 21:37 
Eemal

Tegin veel mõned testid TDA1013B kiviga. Jätsin tööle ainult kivi viimase astme. Sisendi lasin vastu maad (läbi kondeka, läbi 10k takisti ja otse). Kahin oli igas variandis muutusteta tugev. Proovisin läbi kaks eksemplari ja mõlemad käitusid sarnaselt. Kivi esimest astet ma kahjuks ei testinud. Mõtlesin sellele alles hiljem. Oleks olnud huvitav teada, kas ka esimene aste kohiseb või ainult viimane. Testi tulemuste kokkuvõttena ma edaspidi sellele kivile oma aega ei pühenda. Vähemalt mitte vastuvõtja klappide võimendina.

Seejärel panin makettplaadil (bread board) kokku LM386 kiviga võimu. Skeemi koostamisel lähtusin dataseet'il toodud lahendustest ning mõnedest näpunäidetest, mida netist leidsin. Minu varasemad kogemused selle kiviga ei olnud kõige paremad. Põhuseks oli madal urin (50-100Hz) klappides, millest ei õnnestunud toona lahti saada. Sama teema otsa komistasin ka seekord aga kui ühendused hoida võimalikult lühikesed ja toite ahelas panna kondekas võimalikult kivi toitejala lähedale, saab sellest siiski lahti. See on jube kapriisne kivi ja plaadi tegemisel peab sellega arvestama. Mida veel täheldasin... Proovisin läbi 5 isendit, mis sahtlist leidsin. Iga kivi käitub oma urinate ja kahinatega täiesti erinevalt. Kvaliteet on väga varieeruv. Lõppvariandis jäi mul skeemi pidama LM386N-4.

Praeguseks on plaat leotatud, jupid peal ja testid tehtud. Toimib normaalselt. Vastik kahin klappidest on kadunud ja võimendust ka piisavalt. Proovisin läbi ka SIIN soovitatud lahenduse aga see kergitas madalad sagedused üles ja lõpptulemus oli kõrvale halb kuulata.

Lõbusa vahepalana meeldis mulle 2MA leitud kommentaar selle kivi kohta....
Keegi kusagil kirjutas:
You didn't mention what you'd like to do with the circuit, but in my "not-so-serious" opinion the best way to handle LM386's is by putting them on a large flat surface, and hit them hard with a not too small hammer

Hetkel ma tema arvamust ei jaga aga palju sealt puudu ei jäänud ka.

Lõpptulemus: alt ja pealt
Skeemi leiab SIIT
Eelvõimu LPF toimiba ka normaalselt. Läbi sweep'i näeb spekter välja selline

See teema minujaoks praegu lõpetatud. Tänud kõigile kes viitsisid kaasa mõelda ja ei pidanud paljuks häid vihjeid anda.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 15 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid