HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 19 Nov 2018, 17:10

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 160 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Algaja
PostitusPostitatud: 25 Jaan 2012, 21:22 
Eemal

No on jama. 2testrit käigus ja mõlema patareid täitsa õhtul.Hiinlasel veel see 9V nn Kroona tüüpi.
Torkasin natukeseks akude laadiasse ehk saab tänaõhtused mõõtmised tehtud.
Siit küsimus kuidas teistel mõõteriistade patareidega lood on? Kas kasutate akusid või on kusagil sahtlinurgas podevalt pakk või 2 patareisid

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 25 Jaan 2012, 22:51 
Eemal

Testritel jah tavaliselt nn. Krona tüüpi patareid. Aga kasutada tuleb ainult kõige kallimaid. n. Duracell Alkaline, Panasonic.., Varta Alkaline, Energizer, Philips Extremelife jne. Peaksid poes maksma suurusjärgus 40EEKi. Mitu õhtut nädalas tester kasutusel ja ei mäleta kuna ja kas üldse patareisid aasta jooksul vahetasin.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 25 Jaan 2012, 23:31 
Eemal
Kasutaja avatar

Elektoris oli kunagi sellise jama jaoks säärane projekt.

Manused:
9v_capacitor_battery.pdf [136.22 KB]
Alla laetud 388 korda
Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26 Jaan 2012, 00:27 
Eemal

Jaak0001 kirjutas:
No on jama. 2testrit käigus ja mõlema patareid täitsa õhtul.Hiinlasel veel see 9V nn Kroona tüüpi.
Torkasin natukeseks akude laadiasse ehk saab tänaõhtused mõõtmised tehtud.
Siit küsimus kuidas teistel mõõteriistade patareidega lood on? Kas kasutate akusid või on kusagil sahtlinurgas podevalt pakk või 2 patareisid

Patareisid (mitte akusid) ei tohiks laadima küll mitte panna!!
Mul tuttav fotograaf pani alkaalpatareid (AA) samade akude laadijasse ja olevat saanud vooluvõrgus umbes 2 tundi olla, siis käinud paras jõmakas ja ainult lömmis junn olla üks patarei olnud! Laadija ka tükkideks! Teised patareid olnud tulikuumad põrandal.
Tavalised süsinikpatareid hakkavad hiljem vedelikku välja ajama ja võivad testri klemmid oksüdeerida kui neid laadida. Seda olen ise kogenud.
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26 Jaan 2012, 09:50 
Eemal

Patareisid annab küll veidi laadida väikese vooluga, aga see on selline hädaolukorrast tingitud vajadus.. Kiirlaadijaga toimubki see, mis EI kirjeldas

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26 Jaan 2012, 10:02 
Eemal
Kasutaja avatar

ma olen mõlki tagunud, et viimast välja pigistada. viimased 5-10% saab kätte.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26 Jaan 2012, 14:01 
Eemal
Kasutaja avatar

bob kirjutas:
ma olen mõlki tagunud, et viimast välja pigistada. viimased 5-10% saab kätte.

Vene "Krona" oligi kuvaldaga lapikuks löödud taskulambipatarei.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26 Jaan 2012, 16:59 
Eemal

Poole tunniga sai niipalju täis, et jõudsin mõõtmistega järjekordse jamani. Keegi jõumees oli
ümberlüliti korralikult ära lõhkuda osanud. Hakkan asendust leiutama.
Aga laadimistest niipalju, et 5-6 aastat tagasi õpetas üks töökaaslane kuidas vanu akusid jälle tööle saada.Paned akud järjestikku paberilehele ja keerad paberi toruks. Akud peavad ästi üksteise vastu olema, et ühendus oleks. Siis autoaku laadiast 25-30 sekundit õige polaarsusega voolu-pinget peale ja kogu lugu.Kauem ei tohi sellega on juba parajalt soojad.Edasi on nagu ikka tavalised laadimised
Selliselt töödeldud akudega sain veel pea 2 aastat hakkama enne kui uued ostsin.Ma ei tea mis keemilised protsessid seal toimuvad aga proovida omal vastutusel võite kui julgete. Mina 2-3 korda hädaolukordades teinud ja töötab. Kui õieti mäletan siis esmakordselt tegin nii mingi aastaid seisnud digifotoka akudega. Tütar andis oma vana aparaadi, et proovi kui käima saad võta endale
ja õpi uut tehnikat tundma.
Patareide laadijate skeeme oli minuarust 80-ndate teise poole Радио numbrites vähemalt paaril korral.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26 Jaan 2012, 17:43 
Eemal

Sinna on u. 50 aastat tagasi ja nägin ise pealt kui isa süstis tolleaegse lampvastuvõtja kütte- ja anoodtoite patareidesse tulikuuma vett. Raadio (Tallinn P-2) mängis terve õhtu suurepäraselt! Kui kauaks seda effekti oli, ei mäleta.
Küttepatarei ülaosas olid papi sees vastavad avad kuhu vett tilgutati, aga anoodpatareile vee süstimise koht meelde ei tule. Süstal mängus oli igaljuhul.
Hiljem sai neid anoodpatareisid lõhutud, seal sees oli hästi palju kandilisi elemente u. 7x7x1 cm.
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Veebr 2012, 22:34 
Eemal

Oi, vanad lampraadiod... Mul on nendega kohe täiesti isiklik suhe.
Isa kuulas nõuka ajal ühe sellisega meie nn. maamajas venekeelseid läänepropaganda saateid, kuna neid eestis väga tugevalt ei segatud. Ja mina ka muidugi istusin juures ja pinnisin teda et mis ta räägib. See oli nii äge, mingi keelatud värk ja siis läbi kõiksugu ebamaiste mürade kostab hääl vabast maailmas. :) Kuna meie maamaja oli eemal põhilistest eestikeelsete saadete segajatest, siis vahest ikka õnnestus eestikeelseid saateid ka kuulata. Neid siis kuulasin iseseisvalt. Mulle meeldisid eriti just VabaEuroopa pikemad mõtisklused. Aga venekeelseid saateid tuli praktiliselt terve õhtu. See motiveeris mind venekeelt usinasti õppima ning vene kroonus peale saadud praktika viis praktiliselt aktsendivaba kõneni, kuid praegu on see pisut roostes.
Aga see vana raadio on mul ikka alles. - http://rw6ase.narod.ru/000/rpl_s/dzintars00.jpg Päästsin ta prügimäele minekust ning krutin teda praegugi üsna tihti. Ta laseb sellise mõnusa viliseva eetri tuppa, millega kaasneb iseloomulik lõhn mida ta õhkab. Võibolla on see mingi mälestus lapsepõlvest mis meele mõnusaks teeb.
Aga lisaks sellele on mul üks 57 aastal valminud kaasaskantav lampraadio Turist. http://www.retrotexnika.ru/img/lampovie ... urist2.jpg Kui ma ta sain, siis õige pisut tegi häält, kui silmaga nähtavad vead sai kõrvaldatud. Kuid praegu ainult sahiseb. Sellistele anoodpatareisid vist enam võtta pole kusagilt. Või ikka on kusagil mõni tootja? Mul muidu ise tehtud AA patareidest :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Veebr 2012, 10:14 
Eemal

Vat selle vana hõngu tõttu mulle lampraadiod meeldivadki.Ehkki vahel ajab närvi kui 2 jaama liiga üksteise seljas on ja läbi kostavad.Praegu mängib ka see mille viimati korda sain.Natuke segab , et pole antennile ja maandusele jagamist teinud; kui remonditavat proovida tahan siis on juhtmetega maadlemist.
Vaatasin Turisti andmeid venemaalt. Tal peaks olema toiteploki võimalus. Vähemalt kirjelduse järgi sai osasid toita ka võrgust seleenalaldiga. No kui siis sai saab ka praegu kui natuke uurida.
Millegipärast mu printer ei tahtnud seda pikka juttu mis internetist Turisti kohta leidsin ära trükkida aga aadressi jätsin mälusse.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Veebr 2012, 10:29 
Eemal
Kasutaja avatar

Jaak0001 kirjutas:
Vaatasin Turisti andmeid venemaalt. Tal peaks olema toiteploki võimalus. Vähemalt kirjelduse järgi sai osasid toita ka võrgust seleenalaldiga. No kui siis sai saab ka praegu kui natuke uurida.

Tere Jaak0001!

Kunagi oli ka meie peres selline "Turist" raadio, ainult roheline pärlmutter.
Kui sa vaatad seda ES2APR poolt üles pandud "Turisti" pilti, siis see alune, millel raadio seisab, ongi võrgutoite plokk.
Raadio all ja ploki peal on kontaktid, mis alusele asetades lülitavad patareid välja ja ühendavad raadio toiteplokiga.

Siin veel sellest pilte koos skeemiga:
http://www.radiomuseum.org/r/vef_turist_pmp_56.html

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Veebr 2012, 11:36 
Eemal

Ma tean et suurtele raadiotele on üldiselt lambid olemas. Endalgi üks kasti täis ja toodetakse neid venemaal ja analoogid läänes saadaval. Aga kas neid imetillukesi lampe üldse veel toodetakse?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Veebr 2012, 12:10 
Eemal

es2apr kirjutas:
Ma tean et suurtele raadiotele on üldiselt lambid olemas. Endalgi üks kasti täis ja toodetakse neid venemaal ja analoogid läänes saadaval. Aga kas neid imetillukesi lampe üldse veel toodetakse?

... Väiksemate asemele pane integraalid, suuremate asemele (kui läbi lähevad) samasuured türistorid .... :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03 Veebr 2012, 12:41 
Eemal
Kasutaja avatar

es2apr kirjutas:

Seal on sees hariliku suurusega, nn. "sõrmlambid", ainult madalama, 1,2V küttepingega. Neid peaks leiduma veel küll.
Turisti lambid: 1А2П, 1К2П -2tk, 1Б2П, 2П2П.
Lampidele käisid veel peale ülevalt vedruga alumiinium kopsikud (pildil puuduvad), mis hoidsid lampe, et need raadio käes tassimisel pesadest välja ei põruks.
Siin pilt raadio sisust:
Pilt

Keskel all on pesad kahe suure "A" tüüpi taskulambi patarei jaoks, mis olid lampide kütteks paralleelis.
Nende kõrval paremal koht kandilise anoodpatarei jaoks (vist oli 75V, kui õieti mäletan).

Leidsin pildi ka koos patareidega:
Pilt

Viimati muutis ES2RDX, 03 Veebr 2012, 22:41, muudetud 2 korda kokku.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 160 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
POWERED_BY
et 3.0.10