HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 18 Nov 2017, 10:32

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 160 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Algaja
PostitusPostitatud: 18 Jaan 2013, 20:06 
Eemal
Kasutaja avatar

Jaak0001 kirjutas:
Aitäh!
Hakkan edasi tegutsema.
Huvitav, et pole E tähte kusagil. Ja UKV on nõuka lainealaga.

Paistab et mäletasin valesti. Siit saad täieliku kirjelduse ja skeemi.
http://www.rw6ase-dok1.narod.ru/arhiv/l ... t_bel.djvu

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 18 Jaan 2013, 21:24 
Eemal

Aitäh!
Sellise skeemi järgi praegu tegutsengi. Kaevan toiteplikis.Lüüt kõrvetas sõrmi-sai vahetatud aga kahtluse all praegu KT807A ja sealt edasi.Kuhugi jääb kogu vool toppama ja ei lähe edasi. See raadio üsna ebamugavalt st. ilma pistikühendusteta tehtud. Ei saa midagi eraldi kontrolliks kätte. Ja juhtmed muidugi kõik hästi lühikesed.
Mul on üks aadress kus kõik nõuka aegne elektroonika kirjas aga ma ei oska teda siia üles riputada.
Jaak

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10 Veebr 2013, 19:40 
Eemal

Kas kellelgi on klusagil vedelemas vana 1958 aasta translatsioonivastuvõtja-plaadimängija koos võimendiga ühes suures metallkastis ja nimeks LUTš. Oli selline minu poisipõlves Ravila kolhoosi kontoris aga ega meid sinna eriti juurde ei lubatud.
Viimati nägin sellist1969-1970 tollases Tallinna Linnuvabrikus vabriku kunstniku tööruumis. Pakkusin tollast poole kuu palka, et endale saada aga ei antud. Ega ta seal korras polnud ;vist ainult kesklaine töötas.
Tundsin raadio ära kui vaatasin Urmas Tingase kogu Raadiomuuseumi aadressil.
Oleks väga huvitatud kui kusagil on selline millest saab midagi teha
Aitäh!
Jaak
5599137Venemaa avarustest pole õnnestunud isegi skeemi leida.
LUTš- i nime all pakutakse mingit krappi või telekat

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10 Veebr 2013, 20:00 
Eemal

Jaak0001 kirjutas:
Kas kellelgi on klusagil vedelemas vana 1958 aasta translatsioonivastuvõtja-plaadimängija koos võimendiga ühes suures metallkastis ja nimeks LUTš. Oli selline minu poisipõlves Ravila kolhoosi kontoris aga ega meid sinna eriti juurde ei lubatud.
Viimati nägin sellist1969-1970 tollases Tallinna Linnuvabrikus vabriku kunstniku tööruumis. Pakkusin tollast poole kuu palka, et endale saada aga ei antud. Ega ta seal korras polnud ;vist ainult kesklaine töötas.
Tundsin raadio ära kui vaatasin Urmas Tingase kogu Raadiomuuseumi aadressil.
Oleks väga huvitatud kui kusagil on selline millest saab midagi teha
Aitäh!
Jaak
5599137Venemaa avarustest pole õnnestunud isegi skeemi leida.
LUTš- i nime all pakutakse mingit krappi või telekat

kas see nägi välja selline?
Pilt

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10 Veebr 2013, 20:03 
Eemal

http://www.rw6ase.narod.ru/000/rez2/tu50_100.html

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10 Veebr 2013, 20:17 
Eemal

Veel andmeid
http://www.rw6ase.narod.ru/000/god/all_god.html

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 11 Veebr 2013, 16:44 
Eemal

Aitäh vastajatele.
Mina otsisin seda raadiot kogu aeg valedest kohtadest. Oli kuidagi meelde jäänud mingi Belaruss.
No siis käisingi igal pool mujal ja nii varasest aastast ei taibanud ka otsima hakata.Kolhoos sai ta preemiaks Moskva näituselt aga kunagi 60-nda paiku vist
See raadio ongi süüdi ,et mul raadiohuvi tekkis ja et teda ei lubatud poisikesel lähemalt vaadata lisas
veel põnevust.
Tuleb vist Maalehte kuulutus panna.See kõige suurema leviga leht. Ehk näkkab kusagilt.
Selle raadio järele sõidaks küll ükskõik kuhu üle Eesti.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 05 Mär 2013, 23:58 
Eemal

Nonii, kuna mul oli juba ennem mõned lampraadiod olemas ja eagajalt kruttisin ühte töötavat isendit, siis töökaaslase õhutusel hakkasin ühte mitte töötavat Oktavat elustama. Siis tuli idee midagi tõeliselt vana, enne sõjaaegset näppida. Passisin peale ja saingi 33 Euroga ühe 1939 aasta Maret-5 (seeria nr. 14289) ja 1936 või 1937 aasta Philips 456U omanikuks. Mõlemad nägid üsna räbalad välja alguses. Õieti ma tahtsin ainult Maretit ja Philips tuli ballastina kaasa. Kuid Philips hakkas tunduma põnevamana, sest sel oli ka lühilaine ala 16,7m-51m olemas. Lisaks olid tal ka 4 originaal lampi viiest olemas ja hiljem selgus, et ka töötavad. Maretil on ainult 1 origanaal lamp alles ja tundmatus seisundis. Niisiis natuke üle kuuaja pusimist ja Philips sai päris rõõmsa ilme ja hakkas mõnusat häält tegema.
Siin on pilt milline ta oli.
Manus:
Faili kommentaar: Philips alguses
DSC06611.JPG
DSC06611.JPG [ 129.12 KB | Vaadatud 5058 korda ]

seest:
Manus:
DSC06635_v.jpg
DSC06635_v.jpg [ 174.66 KB | Vaadatud 5058 korda ]

Ning praegu:
Manus:
valmis_radio_v.jpg
valmis_radio_v.jpg [ 116.22 KB | Vaadatud 5058 korda ]

ning siin väike demo, mis häält ta teeb:
http://www.youtube.com/watch?v=Ndbsj1gM ... 5Q&index=1

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 06 Mär 2013, 21:35 
Eemal

Tere Õhtust!
Põnev.Mina olen siiani hoidunud ennesõjaaegsetest. Pidasintegemist võimatuks osade puudumise tõttu. Oled tõestanud vastupidist. Ehk lähen ka mõnele kallale. Kas said Häälde ilma generaatorita? Ja palju takke ja kondesid asendada tuli?(või ise teha). Mul pole talvel sellist sooja ruumi kus puuga tegelda.
Kas skaalaklaasiga ka midagi ette võtsid peale ettevaatliku puhastuse ja kuidas värvid alles õnnestus jätta?
Tubli töö igatahes

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 07 Mär 2013, 00:28 
Eemal

Üldiselt pidasin samuti ennesõjaaegsete aparaatide taastamist liig keeruliseks ja töömahukaks. kuid netis tuhnides ja lugedes erinevate tegijate kogemust, õpetusi ja juhendeid ei tundunud enam nii keeruline.
Kõik paberkondekad asendasin kaasaegsetega peaaegu kompromissitult. Ainult paar tükki antennis sisendahelas jätsin alles. Lugesin palju lugesin, kuid mitte keegi ei soovitanud aparaati, mis peab reaalselt tööle hakkama, ühtegi vana kondekat alles jätta. Mõõtsin nad üle ka. tüüpiliselt oli nende mahtuvus 2x suurem nimimahtuvusest. see viitab õhenenud isolatsioonile ja vähenenud pingetaluvusele. Ühtegi väga lekkivat ei avastanud ja lühises kondekaid ka ei olnud. Takistid tundusid kõik korras olevat, ühtegi välja ei vahetanud.
Eriti peened tegijad teevad nii et uuristavad vana kondeka seest tühjaks ja panevad kaasaegse sisse, jättes välimuse samaks, kuid mul see asi läbi ei läinud, sest paberkondekad olid kõik tõrvaga kaetud ja paljudel tõrv pealt murenenud. noh võibolla oleks saanud ise peale sulatada, aga kes sinna alla ikka vahib.
elektrolüüdid olid muidugi täiesti läbi. Üks oli lausa tühjaks jooksnud. selle tegin seest tühjaks ja panin uue kondeka sisse. Ennesõjaaegsetel lüütidel on loksuv vedelik sees. teist ma ei lõhkunud ära ning uue kondeka peitsin lihtsalt shassii alla.

Võrdluseks mismoodi shassi seest enne ja pärast välja nägi:
Manus:
Faili kommentaar: enne
shassi_enne.jpg
shassi_enne.jpg [ 177.64 KB | Vaadatud 4967 korda ]

Manus:
Faili kommentaar: pärast
shassi_alt-v.jpg
shassi_alt-v.jpg [ 170.39 KB | Vaadatud 4967 korda ]

Pealtpoolt vaadates aga ei muutunud visuaalselt mitte midagi.
Paisupool oli ka läbipõlenud. ilmselt oli keegi ta peale pikka seismist riknenud lüütidega pinge peale lasknud. selle kerisin uuesti.
Mis kõige huvitavam, neid iidseid lampe saab siiski osta veel. kui peale passida leiad suhteliselt soodsa hinnaga. Kuna mul viitsimist polnud passida ja ma esialgu ei teadnud, kas sellest ka asja saab, siis panin puuduva lõpulambi asemele 6П14П koos omaette 6,3v küttetrafoga, sest originaallampidel on küttepinge 4V. See oli vene lampidest mis mul oli, kõige lähedasemate parameetritega. Juhtmed jätsin alles. Isegi need millel isolatsioon hävinenud oli. Neile ajasin termokahaneva rüüsi peale. Potekaga tegin nagu ikka, võtsin lahti ja puhastasin ning vajadusel nihutasin liugurkontakti tervema takistiosa peale. Lüliti kontaktid sai samuti vajadusel lahti võetud ja plekke uuesti painutatud.

Võnkeringe ja nende häälestust ma ei näppinud üldse nagu enamus tegijaid soovitas ning neil oli õigus. Tundub et kõik võnkeringid on enamvähem hääles ning raadio hakkas praktiliselt kohe tööle. Tõsi, tal oli probleem vahesagedusastme endaergutusega, mis oli ilmselt lambi vanusest põhjustatud, kuid selle lahendasin väikse skeemimuudatusega tagasiside ahelas. Mul sweepi ei ole, kuid ostsillograafiga vahesagedust vaadates tundus kõik õige olevat. Sagedusalad ei ole samuti üldse paigast ära, kui tuntud jaamade järgi kontrollisin. Tundlikkuse osas ka nagu kõrva järgi ja teise aparaadiga võrreldes ei saaks pretensioone esitada. Kuid täpselt ei saanud mõõta.

Puiduga läks mul pisut kehvasti, kuid peale pandud spoon ise oligi juba üsna halvas olukorras. Niiskusest murenenud, sügavalt kraabitud. Vana laki kihi lihvisin lihtsalt maha ning kohati läks lihvimisega liiale. kuid otsustasin siiski originaalspooni alles jätta. Vaatasin vanu pilte ja lugesin pisut. Üldiselt kipuvad vanad lakid tumedamaks muutuma ja tuhmuma mis tõttu ei ole väga vale uus lakk peale panna, sest originaalis oli ju algselt palju heledam ja puidu struktuur paremini esile toodud. Ainult et läikivusastet tuleb jälgida. Kui on olnud matt, siis tuleb ka uuesti matt peale panna. Philips tundus olevat poolläikiv. Nii sai ta täiesti kaasaegse vee baasil heleda ja hästi läbipaistva poolläikiva laki kihi peale. Ma ei oska öelda kui originaali lähedane ta on, kuid siiski ei kriibi ta silma kuskilt otsast ega tundu võltsina. Puidu muster on paremini esile toodud, mis enne peaaegu ei paistnud läbi. Kuid vanadelt piltidelt võis näha, et kunagi on olnud puidu muster saranaselt hästi välja paistnud.

Aga jah, seda roostet tolmu oli ikka kõvasti ja iga asja peal ja sees. Kohati kasutasin nitrolahustit paakunud tolmu maha saamiseks, sest mingipärast jäi vesi ja pesuvahend lahjaks. Shassii tegin liivapaberiga suuremast roostest puhtaks. uuesti tsinkima või värvima ei hakanud. Tahtsin ta lihtsalt tööle panna.

Maret aga oli nii roostes, et lammutasin ta laiali ja panin shassiile värvi peale.

Skaala klaas on tegelikult orgklaas. seal on kõvad kriimud peal aga muidu täiesti terve ja üldiselt hästi säilinud. Orgklaasilt on võimalik kriimud maha lihvida. see on omaette teadus. kuid mina jätsin praegu kriimud alles. Võtsin kogu skaala süsteemi lahti, pesin sõna otses mõttes puhtaks ning panin kokku tagasi määret vajalikesse kohtadesse lisades.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 18 Mär 2013, 11:45 
Eemal

Kas juhtub kellelgi leiduma EW aegseid anoodpatareisid? Ma mõtlen just eestis valmistatud patareisid IKA või Urania?
Vaja anoodpatareile karp teha ja see võiks olla originaali moodi. Selleks tuleks originaalpatarei küljed sisse skaneerida, digitaalselt parandada ja papile trükkida.
Välismaiste anoodpatareide skaneeringuid leidusb netis küllaga.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 18 Mär 2013, 14:31 
Eemal
Kasutaja avatar

http://raadiotuba.and.ee/PILDID/El-tehn ... -anood.jpg ?

http://raadiotuba.and.ee/PILDID/El-tehn/ika_anood2.jpg ?

http://raadiotuba.and.ee/PILDID/El-tehn/ika_anood1.jpg ?

http://raadiotuba.and.ee/PILDID/El-tehn ... ood_rm.jpg ?

http://raadiotuba.and.ee/PILDID/El-tehn ... perlux.jpg ?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15 Apr 2013, 10:28 
Eemal

Kellele pakub huvi, siis Maret-5 hakkas ka häält tegema.

http://www.youtube.com/watch?v=F3yqNyaUr5o

Lühidalt Maret-5 st, Alustati tootmist 1939 ning ta vastas kehtestatud rahvavastuvõtja nõuetele ning hinnaks oli ainult 100kr. Mis oli 1/3 vähem samaväärsetest teistest. Turunduskulud jäeti riigi kanda. Minu eksemplar kannab seerianumbrit 14289. Ehk üks esimesi Maret-5. Rahvavastuvõtjaid tootsid teisedki raadiotehased. Idee oli pärit Saksa Volksempfängerist, et viia raadio rahva sekka. Selle rahva vastuvõtja toel saime omal moel Lätlastest ette, kus oli väga tugev raadiotööstus. Raadiote tihedus eestis ületas 1940 Mais Lätlaste oma :D

Aga vastuvõtja ise on kolmelambiline. Ja tegemist on siis regeneratiiv vastuvõtjaga. 2x Marconi Z21 lampi. Üks on lamp on sisendvõimendus lamp, teine on korraga nii kõrgsagedus, audio võimendi kui detektor. Detektorina töötab lamp nn. lekkiva võre rezhiimis. Nende kahe lambi vahel on reguleeritav positiivse tagasiside ahel, millega saab võimendust tõsta kuni endaergutuseni välja. See on see keskmine nn. Reaktsiooni nupp. Ning viimaseks lambiks on Marconi KT21. Ehk siis helisagedus jugatetrood, päris hea võimendusega. 5,3mA/V. Toite pingeks sobib anoodpatarei 90-150V ning kütteks 2V pliiaku.
Kõige keerulisemaks ongi osutunud selle KT21 leidmine. Hetkel veel puudub. Ning asemel on halvasti sobiv 2П1П.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15 Apr 2013, 23:34 
Eemal
Kasutaja avatar

es2apr kirjutas:
Kellele pakub huvi, siis Maret-5 hakkas ka häält tegema.

http://www.youtube.com/watch?v=F3yqNyaUr5o

Väga vinge. Tõsiselt.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24 Apr 2013, 09:43 
Eemal

Et siis pisukese uhkustundega võib öelda, et Maret-5 on enamvähem rahuldavalt originaali lähedasse seisundisse jõudnud.
Lambid sees on kõik need mis RETi insenerid on ette näinud. Kondekad taas õige nominaali ja ettenähtud tööpingega, kuid välimuselt originaalid. jne. Ainuke suurem asendus on kõlar. See on pärit Rigonda-102 seest. Puudu on veel tagakaas.
Siin on väike galerii, mis vist jääb üles piiratud ajaks. http://www.keri.ee/maret/phpshow.php
RETi insineride töö on tõeliselt imetlusväärne. Aparaadi anoodvoolu tarvitus on kõigest 2,3mA täie hääletugevuse juures. See aparaat läks massidesse ja täitis oma eesmärki eeskujulikult.

Ning siin on video töötavast Maretist:
https://www.youtube.com/watch?v=wWWXIai ... 5Q&index=1

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 160 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
POWERED_BY
et 3.0.10