HAM foorum

Raadioamatörismist ja kõigest haakuvast.
Tänane kuupäev 13 Dets 2019, 09:59

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 160 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Algaja
PostitusPostitatud: 21 Veebr 2012, 16:25 
Eemal
Kasutaja avatar

Ultralühilaine kuulamiseks sobib kõige paremini poollaine suletud dipool, mille väljund on ~ 300 Ohmi.
See ühendati otse 300 Ohmise sümmeetrilise kaabliga, mis läks otse raadio antenni sisendisse (kahjuks pole vist enam 300 Ohmist sümmeetrilist kaablit saada).
Kesk- või lühilaine kuulamiseks sobib suvaline pikem traadijupp ja hea kui on ka maandus.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Veebr 2012, 19:04 
Eemal

Vanasti kui Soome-Rootsi ULL FM Lõuna-Eestis vastuvõtuga sai tegeletud, õnnestus sisendvõnkeringi sobitus kõige paremini kondedega sidestusel. Võnkeringis olid järjestikku 2 kondet, "ülemine" väiksema mahtuvusega, "alumine" aga pöördkonde u.10-50 pF. Nendega oli paralleelis võnkeringiga veel ka trimmerkonde 5-30 pF. AVR-i ahela pingelt töötava S-meetri näidu järgi sai siis kõige optimaalsem sidestus antenni ja sisendvõnkeringi vahel välja timmitud.
Trimmerkondega sai laineala otstes vajadusel veelgi kuuldavust parendada.
Mõnusaid katsetusi!
73!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Veebr 2012, 20:42 
Eemal

Vanast kui spets kaableid saada polnud siis sai tavalist krohvialusteks töödeks mõeldud elektrijuhet PPV
kasutatud.Räägiti ka, et 300 oomine.Usun ,et meestel seda veel vedeleb.Vaevalt kõik vaseks maha müüdud on.Mõnikümmend meetrit otsiks mõnele katsetamiseks isegi.Sai kunagi mesitarude kütmisega
tegeldud ja tööjuurest paar punti koju toodud.Kalli elektri tõttu enam ei küta ja kerisin paar aastat tagasi juhtmed kokku.Siis ei olnud UV kiirgus vinüüli veel praguliseks teinud. Praegust seisu ei tea.
Kellel vaja helistage-vaatan järele kui palju on ja mõtleme kuidas kätte saab.
Minu mäletamist mööda ULL sisend 300 oomine.
Seda ,et ka 600-sisendit on pole nagu lugenud. Kas see on siis AM -lainete sisend.Mõtlen antennipuksi ja maa vahel?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Veebr 2012, 21:27 
Eemal
Kasutaja avatar

Jaak0001 kirjutas:
Vanast kui spets kaableid saada polnud siis sai tavalist krohvialusteks töödeks mõeldud elektrijuhet PPV
kasutatud.Räägiti ka, et 300 oomine.

300 oomisel oli kahe soone vaheline kaugus 7.5mm. Kui oli väiksemat lainetakistust vaja (ja õiget kaablit polnud), siis tuli lõigata soonte vahelisse isolatsiooni regulaarsete vahemaade taha õiged augud sisse.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Veebr 2012, 21:53 
Eemal
Kasutaja avatar

...ma olin sõjaväes korra komandeeringus Saksa DV's ja sealt tõin kaasa Soome kuulamiseks ULA FM tuuneri, mille süm.antennisisend oli 240 ohmi!?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Veebr 2012, 22:06 
Eemal
Kasutaja avatar

officer kirjutas:
...ma olin sõjaväes korra komandeeringus Saksa DV's ja sealt tõin kaasa Soome kuulamiseks ULA FM tuuneri, mille süm.antennisisend oli 240 ohmi!?

Kas see standard ei tulnud mitte folded dipoolist? 4x60=240?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Veebr 2012, 22:16 
Eemal
Kasutaja avatar

es2apr kirjutas:
Selline kõrvalepõige, et mul on Riias toodetud Dzintars ning ma kuulan teda üsna tihti. Antenniks torkan oma 11m vertikaali 50 oomise kaabli otsa antenni auku ja toimib piisavalt.
Aga küsimus on hoopis selline, et milline üleminek tuleks sinna ehitada, et antenn ja sisend korralikult kokku sobituksid selle raadio ja selle antenniga, et võtta viimast.
Balun? On keegi kursis?

Mälu järgi oli mingitel raadiotel omal ajal lausa tehasest kaasa pandud balunid, et oleks võimalik katuse antenni kasutada - 75 oomi koaksiaali pealt balun sümmetrilise 300 oomise lamekaabli peale. Sellel balunil oli ühes otsas tavaline tv antennipistik ja teises otsas klemmid, kuhu sai lamekaabli ühendada.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21 Veebr 2012, 22:19 
Eemal

Kusagil eelpool oli juttu patareide laadimisest.Vanu Ajakirja Радио numbreid lehitsedes leidsin sellest pika artikli.(üle 3-e lehekülje) Laadida tuleb assümeetrilise vooluga ja pinge rangelt 2,4-2,45 V.
Keda huvitab vaadake Радио 1991 N 5 lk 64-67. Autor B Bogomolov

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22 Veebr 2012, 08:27 
Eemal
Kasutaja avatar

Hunt kirjutas:
officer kirjutas:

Kas see standard ei tulnud mitte folded dipoolist? 4x60=240?

Raadiote ULL standardid olid erinevatel maadel erinevaid (lainealade sagedused, vahesagedused jne).
Nõukogude GOST-i järgi ehitatud raadiote ULL plokkide sisendid olid: sümmeetrilised 300 Ohmi ja ebasümmeetrilised 75 Ohmi.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22 Veebr 2012, 10:50 
Eemal

ULL vist oli jah 300 ohm. Aga lühilaine antenniauk koos maandusega? 600 ohm?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22 Veebr 2012, 14:46 
Eemal
Kasutaja avatar

ES2RDX kirjutas:
Raadiote ULL standardid olid erinevatel maadel erinevaid (lainealade sagedused, vahesagedused jne).
Nõukogude GOST-i järgi ehitatud raadiote ULL plokkide sisendid olid: sümmeetrilised 300 Ohmi ja ebasümmeetrilised 75 Ohmi.

Lääne euroopas, saksa kaasa arvatud, oli eelmisel sajandil raadio jaoks kasutusel coax, 60 oomi. Sümmeetriline tuleb siit 240 ja see on just see, mida Officer mainis.

Pilt

Ainult, kas seal oli ka tehnilisi põhjuseid taga?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 11 Mär 2012, 21:34 
Eemal

Tekkis kiire konsultatsioonivajadus.Kas keegi on kursis happeakude vallas?
Probleem selles, et on vaja metsa mesitarude kaitseks elektrikarjusele toidet.
Kõigile teada tuntud autoaku on 12 volti ja ampreid vastavalt suurusele ja tootjafirmale.
Aga nende puuduseks on, et ei kannata pidevat" sügavat " tühjakskallamist.
Aktiivmass pudeneb plaadiaukudest välja ja kui põhja koguneb paksem kiht siis mingil ajal lühistab
plaadid.
Uurisin reedel poodides akusid ja pakuti ka mingeid 12 V akusid mis ei kõlba autole(ei anna starteri
keeramiseks kiiret suurt portsu ampreid) kuid pidid sobima isegi valguse ja muu tõõshoidmiseks kuhu
Eesti Energia pole suvatsenud liine vedada.No laadida muidugi aeg-ajalt tuleb kui tühjaks saab - aga põhiasi neid pidavat võima pidevalt üsna tühjaks saada teha.Pidasin juttu alul müügimehe naljaks aga
kuna mul akut kindlalt vaja Siis ehk keegi kasutab neid ja jagab kogemusi. Hind võrreldav paremate autoakude omaga( alates 90-110-120€ kanti).Karjusele vaja 40-105 mA voolu. Nihuke number karbil kirjas. No max pauk on 12 KV.
Ja 500 oomise lühise peale lubab veel 4,1 KV-d
Kas sellest karudele aitab- ei tea.
Aitäh kui kellelgi aega oma tarkusi jagada.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12 Mär 2012, 13:06 
Eemal

Pliiaku ei kannata põhimõtteliselt väga pikalt tühi olla. Sulfatiseerub kurivaim. Auto aku sisaldab keskmisest vähem metalli kuid selle pind on väga suur, et anda korraga suurt voolu välja, kuid sügavat tühjendamist ei kannata, mis lühendab oluliselt tema tsüklite arvu. Just sellepärast et kogunev sulfaat lagundab plaate. Sügavtühjendatavad on paksema metallisisaldusega ja sellevõrra kallimad. Kuid neidki ei tasu lõpuni tühjendada. 500 - 1000 tsüklist võib saada 50.
Kui need akud sul õues seisavad, siis ära võta vedelat elektrolüüti sisaldavaid akusid, kui külmaga liiga tühjaks lähevad, külmuvad lõhki. Klaasmatt ei külmu lõhki, kuna puudub vedel elektrolüüt.
Sellegipoolest pead akude püsimise nimel kõvasti pingutama, et akusid mingil juhul alla 11V ei tühjendaks. Kas siis ise käid õigel ajal vahetamas või paned mingi elektroonika mis lülib koormuse välja alla 11V. Suviti võib su jalavaeva vähendada mõni päiksepaneel. Tuulegeneraatorid pole paraku kuigi töökindlad.
Mul on Keri saarel terve jälgimis ja juhtimissüsteem aku voolude, pingete temperatuuri jms. jaoks
Graafikud jooksevad siia: https://pachube.com/feeds/7458/
aga sul viist nii keerulist värki vaja pole.

Jaak0001 kirjutas:
Tekkis kiire konsultatsioonivajadus.Kas keegi on kursis happeakude vallas?
Probleem selles, et on vaja metsa mesitarude kaitseks elektrikarjusele toidet.
Kõigile teada tuntud autoaku on 12 volti ja ampreid vastavalt suurusele ja tootjafirmale.
Aga nende puuduseks on, et ei kannata pidevat" sügavat " tühjakskallamist.
Aktiivmass pudeneb plaadiaukudest välja ja kui põhja koguneb paksem kiht siis mingil ajal lühistab
plaadid.
Uurisin reedel poodides akusid ja pakuti ka mingeid 12 V akusid mis ei kõlba autole(ei anna starteri
keeramiseks kiiret suurt portsu ampreid) kuid pidid sobima isegi valguse ja muu tõõshoidmiseks kuhu
Eesti Energia pole suvatsenud liine vedada.No laadida muidugi aeg-ajalt tuleb kui tühjaks saab - aga põhiasi neid pidavat võima pidevalt üsna tühjaks saada teha.Pidasin juttu alul müügimehe naljaks aga
kuna mul akut kindlalt vaja Siis ehk keegi kasutab neid ja jagab kogemusi. Hind võrreldav paremate autoakude omaga( alates 90-110-120€ kanti).Karjusele vaja 40-105 mA voolu. Nihuke number karbil kirjas. No max pauk on 12 KV.
Ja 500 oomise lühise peale lubab veel 4,1 KV-d
Kas sellest karudele aitab- ei tea.
Aitäh kui kellelgi aega oma tarkusi jagada.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12 Mär 2012, 21:00 
Eemal

Aitäh!
Mul jah nii keeruliseks pole mõtet ajada.Ma kasutaks kusagil aprilli algusest kunivõibolla septembri poole peale. Ja kusagil üle 15 ööpäevase intervalliga käin suvel ise kohal.Seega aku töötab kergemates tingimustes.Laen kodus st. akusid peab 1 võrra rohkem olema kui karjuseid.
Minul kaasneb asjaga varguseoht. Meretaguse asja puhul seda vast vähem karta.Plaanisin mingit raadiovalve moodi asja juurde aga 20-30 km taha häire peale sõita natuke kaua kulub aega. Enne jõuab varas aparatuuriga putku panna.Kui siis videokaameraga, et auto number peale jääks.
Aga kokkuvõttes paras investeering :twisted:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 13 Mär 2012, 02:44 
Eemal
Kasutaja avatar

Akude peamised klassid saad kätte siit:

http://www.taastuvenergia.ee/aku-klassid.html

Sulle sobivad vajadust silmas pidades see esimene klass /jõuakud/ aga nagu ikka on
kõik siin maailmas suhteline - kui sul satub odavalt või tasuta kätte teisi, kasuta neid. Mõnel ikka
jääb üle?

Teiseks võiks läheneda loominguliselt - kas karjus peaks pidevalt piltlikult öeldes huugama ja ampreid
sööma? Mõelda sinna perimeetrisse midagi, mis muidu vähe voolu võtab ooterežiimis, aga mis karu
tulekul reageerib ja lükkab elektri karjusesse sisse? Neljast odavast laserpointerist ring ümber mesitarude?
Midagi, mis karjuse traatide sikutamisele reageerib ja lükkab voolu sisse? Huvitav, kuidas karud helisignaalile
reageerivad? Odavast optilisest suitsuandurist saab hea koduvalve sireeni, äkki saab hea karupeletise ka? Jne.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 160 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 1 tund [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
POWERED_BY
et 3.0.10